alkohol
Pozdravljeni!
Sem hči očeta alkoholika, že dobrih 30 let pije. Pred 15 leti sta se z mamo razšla.
Po spletu naklučij sta se spet srečala in zaživela skupaj v maminem stanovanju.
Oče ima tudi svojo gasonjero, ki jo je dobil po ločitvi.
Mesec dni se je kar dobro držal. Zdaj pa spet pije. Vsi smo ga sprejeli nazaj,
saj smo mislili, da se je resnično spremenih in nehal piti – saj nam je prej povzročil veliko gorja. Ko je pijan je zelo nasilen, drug dan pa se ničesar ne spominja.
Zdaj ga želimo poslati na zdravljenje vendar ga odklanja in za vse svoje težave krivi druge. Vsi mu želimo pomagati, vendar vse odklanja. pomislili smo še na možnost, da bi skupaj odšli kakšnemu strokovnjaku – ne vem kateremu, ki bi ga morda on le lahko prepričal, da potrebuje pomoč. Oče se nam kljub vsemu smili saj je že v letih 57 let in tudi malo bolehten. Vendar, če ne bo sprejel nikakršnega zdravljenja ga bo mama odslovila. Kako mu lahko pomagamo?
Ko je trezen je zelo dober človek – vendar to je redkogdaj!
Hvala za odgovor
Spoštovana Karmen,
oglasite se skupaj v Alkohološki ambulanti Kliničnega oddelka za mentalno zdravje,ambulanta in oddelek kjer po dogovoru kasneje poteka protialkoholno zdravljenje , se nahajata na Poljanskem nasipu 58 v Ljubljani.Oče mora imeti napotnico za pregled, to mu bo izdal njegov osdbvni zdravnik.
Pozdravljeni!
Poznam podoben primer alkoholika, ki terorizira svojo družino, ko je pijan. Je sicer bolj verbalno kot fizično nasilen do njih ( tako vsaj pravijo ), velikokrat pa tudi kaj razbije in je že večkrat vozil pijan. Ko je trezen, pa vse zanika in trdi, da se nič ne spominja ( kar osebno ne verjamem.. ).
Njegovi družini je prišlo na misel, da bi ga pijanega na skrivaj posneli s kamero in mu to predvajali, ko bo trezen. Mislite, da je to pametno in da bi ga to prepričalo, da ima problem? Zdaj je namreč prepričan, da so se vsi zarotili proti njemu (hočejo, da se gre zdravit) in da on nima nikakršnega problema, če “malo” popije…
Spoštovana Irena,
ne glede na to , da je pri nas filmsko ali zvočno snemanje nekoga brez njegove privolitve kaznivo pa čeprav to počno svojci,ima isto težo pričevanje prisotnih ob nasilju.Zanikanje zasvojenega da pretirano pije, olepševanje svojega vedenja,pripisovanje slabih namenov drugim in podobno je le del obrambnih mehanizmov, ki označujejo odvisnost od omamne snovi, motivacije za zdravljenje pa brez trojnega pritiska ni pričakovati.Pritisk delovnega okolja kot je na primer posledica kršitve prepovedi vinjenosti na delu ali med vožnjo, pritisk s strani članov družine – z besedo in ne s kamero ter pritisk zaradi telesnih težav so zunanji elementi motivacije za začetek zdravljenja. Lastna motivacija, to je uvid v korist, ki jo bo zdravljenje prineslo, pa dobi odvisni šele med zdravljenjem samim.