Javna tribuna: Vnos železa – kje ga najdemo, zakaj ga potrebujemo, kaj so znaki pomanjkanja in kaj storiti, če ga je res
Vabimo vas na pogovor z zdravnico, prof. dr. Natašo Tul Mandić, dr. med., ginekologinjo in porodničarko iz Bolnišnice za ženske bolezni in porodništvo Postojna. V javni tribuni bo odgovarjala na vprašanja o pomenu vnosa železa – kje ga najdemo, zakaj ga potrebujemo, kaj so znaki pomanjkanja in kaj storiti, če ga je res premalo.
Vabljeni k sodelovanju v torek, 13. 4. 2021, ob 11. uri v tej temi na forumu Starševski čvek. Če imate vprašanje, ga lahko že zastavite in bomo v torek odgovorili nanj.
Hvala.
Pokrovitelj javne tribune je podjetje Gedeon Richter d.o.o, specialist predvsem za področje ženskega zdravja, ki ima v svojem naboru zdravil in prehranskih dopolnil tudi dopolnilo, ki vsebuje tudi hemsko železo.
[attachment=0]oglas_za_v_PR_gedeon_richter_hemsko_zelezo.jpg[/attachment]
Pozdravljeni in dobrodošli v Javni tribuni s prof. dr. Natašo Tul Mandić, ginekologinjo in porodničarko iz Porodnišnice Postojna.
Zdravnica je priljubljena slovenska ginekologinja, poznavalka zdravja žensk in izjemna sogovornica.
Danes nam bo posredovala odgovore na vprašanja povezana z železom, ki ga še posebej čutijo nosečnice in ženske v menopavzi. Pogosto se s pomanjkanjem srečujejo tudi tisti, ki imajo zaradi posebnih okoliščin (bolezen, ekstremni napori…) povečane potrebe po njem ali pa imajo takšen življenjski stil, da ga ne dobijo in ohranijo dovolj.
Hvala za vsa prejeta vprašanja.
Se bomo kar lotili odgovarjanja, da uspemo vse odgovoriti.
Če ima kdo še kakšno vprašanje, vabljen, da vpraša. Do 12. ure smo na voljo.
Profesorica Tul Mandić, srečno pri odgovarjanju.
Začnimo.
Pozdravljeni vsi na ta nenavaden aprilski dan!
Upam, da ste zdravi in polni energije. Veselim se vaših vprašanj in začenjam z odgovori.
Nataša
Slabokrvnost oz anemija je stanje zmanjšane mase eritrocitov v krvnem obtoku; o tem stanju govorimo, ko je koncentracija hemoglobina (Hb) v krvi pri ženskah pod 120 g/l, pri moških pa pod 140 g/l. Nižje vrednosti imajo nosečnice, kjer je spodnja meja 110 g/l, v drugem trimesečju celo 105 g/l.
Če želimo zdraviti anemijo je dobro najprej ugotoviti kaj je vzrok, da je do nje prišlo in ga odpraviti. Če je vzrok neustrezen vnos železa, je treba izboljšati prehrano, zagotoviti boljšo absorpcijo ali si pomagati s prehrambnimi dopolnili ali zdravili. Prehrambna dopolnila lahko brez tveganja jemljemo že ob sumu na anemijo oz ob daljši utrujenosti, slabem počutju. Najbolj učinkovita so prehrambna dopolnila s hemskim železom (Richter Ferro Bio).
Vzroki pa so lahko zelo raznoliki – npr močne menstruacije, bolezni prebavil, ledvic.