Obušesna žleza slinavka
Pozdravljeni.
Že več kot leto dni imam izrastek znotraj desne ličnice. Bulica se ne spreminja in me ni do zdaj bolela. Vmes se samo ugriznem vanjo. Sem jo pokazala tusi zobozdravniku, ki mi je pretipal in rekel da ni nič posebnega.zanima me ali je nevarnost da bi se spremenila v kaj nevarnega.
Hvala in lp.
Spoštovani,
če se na tem mestu večkrat ugriznete, je verjetno brazgotina- fibrom.
Možna je tudi cista izvodila male žleze slinavke ali tumorska sprememba žleze slinavke.
Le s pregledom patologa lahko zagotovo vedmo, za kaj gre. Priporočam odstranitev spremembe v lokalni anesteziji in njen patološki pregled. Dogovorite s ez ORL specialistom.
Hvala za odgovor. hodim sicer vsakoletno na ORL preglede zaradi glasilk, ampak mi zdravnik ni rekel nič glede te bulice.
Moj izrastek zgleda nekako takole kot je prikazano na tej sliki. Skrbi me samo da ni kaj rakastega, ampak verjetno bi se potem kaj ta izrastek večal.
https://sl.wikipedia.org/wiki/Obu%C5%A1esna_%C5%BEleza_slinavka
lp Mateja
pripeli ste link na wikipedijo, kjer je na sliki papila – izvodilo voda obušesne slinavke. To je normalna struktura.
Ker omenjate bulico, v katero se ugriznete (torej je nižje od izvodila), priporočam odstranitev.
Pozdravljeni,
kronično vnetje žleze slinavke je res lahko v sklopiu Sjoegrenovega sindroma, diagnoza se najlaže postavi z mikroskopskim pregledom in specialnimi barvanji na citotoksične T limfocite v mali žlezi slinavki v sluznici ustne votline, saj jih imamo nešteto in so lahko dosegljive za izrez (biopsijo). To vam svetujem. Pri Sjoegrenovem sindromu so tudi pogostejši tumorji parotidne žleze.
Morda pa je pri vas vnetje posledica pregoste sline, ki zastaja in se tvorijo kamni. Pomnožijo se bakterije, sledi okužba in brazgotinjenje. To natančno prikaže MRI sialografija Zdravljenje je lahko z endoskopskim posgeom (sialendoskopijo), pri katerem se vodi izperejo, počistijo, odstranijo kamni in na koncu vbrizga kortikosteroid v vode.
Enostransko vnetje čeljustnega sinusa je lahko dentogeno – povezano s koreninskimi procesi endodontsko prizadetega zoba. Pogosto se v samem sinusu kopiči še masa plesni (micetom ali fungal ball). Potrebno je oskrbeti prizadeti zob (apikotomija). Če so na slikah znaki mase plesni ali je čeljustni sinus do konca izpolnjen, čutite pritisk v njem, vam stalno teče gnoj iz sinusa kljub ciklusu antibiotičnega zdravljenja ali se vnetje celo širi na sosednje sinuse, je potrebno endoskopsko kirurško zdravljenje prizadetega sinusa.
Lp,