Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija ABC ginekologije in porodništva Zdrs maternice oz.drugih organov

Zdrs maternice oz.drugih organov

Spoštovani,

Stara sem 36let,mama 3 otrok (8, 5 in 2,5leti). Zadnje časa opažam pogostejše bolečine v spodnjem delu trebuha,ki potegnejo tudi proti dimljam obeh straneh. Ko sem šla danes na malo potrebo,sem začutila kot da mi nekaj “štrli” iz nožnice. S prsti sem nato se dotaknila (čistimi), in potisnila nazaj,pri čemer je potem ostalo na svojem mestu,sem pa začutila neke bunkice. To kar naj bi štrlelo se je nahajalo ob vhodu v nožnico na spodnji strani nožnice (torej proti danki). Ne vem, a bi lahko šlo za zdrs maternice oz.drugih organov. Včasih se mi pojavi tudi občutek,ko da mi bo nekaj padlo ven (prejšnji teden sem 3x telovadila s poskoki), včasih mi tudi uide urin po kihanju (to se zgodi predvsem zvečer). Naj še omenim,da so bili vsi trije otroci težji (od 3850 do 4350kg), sama imam tudi kakšen kilogram preveč,sploh v zadnjem letu sem jih nekaj dodatno pridobila, med nosečnostmi oz. Po njih pa sem verjetno tudi premalo počivala. Enkrat sem že občutila nek “tujek” v noznici ( kolikor se spomnim sem takrat tudi pred tem parkrat na enak način telovadila) to je bilo pred cca pol leta. Zadnje čase opažam tudi stalno napetost v spodnjem delu trebuha in križu,in bolečine,ki so od ovulacije dalje močnejše, menstruacije so sicer redne,vendar so se v zadnje pol leta podaljšale iz 5 na cca 8-9 dni, občasno so tudi boleče,kar prej niso bile ( se mi pogosto zgodi,da ob večji potrebi pride malo krvi,čez tri dni pa potem normalno menstruacija). Drugače krvavitev med veliko potrebo ne opažam, po osebni oceni se mi zdi,da je bila tudi prebava pred pol leta oz. Letom boljša. Upam,da nisem preveč napisala. Zanima me kakšno je vaše mnenje,ali je potreben obisk pri ginekologu (ne vem a se to steje za nujen pregled ali ne, saj naj bi zdaj ginekologi le izvajali preglede za nosečnice in nujne preglede).

Hvala in lep pozdrav.

Spoštovani,
nič niste zapisali preveč. Vse ste zelo lepo nanizali kot bi vam kdo povedal, kaj nas v takšni situaciji zanima.
Torej, za prolaps maternice ste še precej mladi, je pa povsem mogoče, da je to to (močno znižanje oziroma skoraj izpad maternice – diagnoza: subtotalni prolaps uterusa) . Za to imate več opravičljivih razlogov:
1. 3x porod zelo velikih otrok
2. pridobitev teže
3. vaje s poskakovanjem
Ampak, kljub temu je to dovolj resno stanje, da ob njem ne moremo samo zamahnit z roko in reči, da boste že kako. Vsekakor se naročite na ginekološki pregled v kratkem, recimo vsaj v 1 mesecu. Glede na trenutno situacijo, ko se nenujna stanja v ginekologiji zaradi izogibanja okužbi s Covid 19 sploh ne obravnavajo in če gre za navadni prolaps maternice, to res ni nujno stanje, boste težko prišli do ginekologa tudi še čez 2 meseca, ker bo nanj čakalo veliko “nenujnih in preventivnih pregledov”. Problem pri vas je ta, da dokler ne opravimo vsaj osnovnega pregleda, ne moremo vedeti če gre res za nenujno stanje ali pa je za nenadno izrinjenje maternice iz nožnice morebiti odgovoren kak proces v trebušni votlini. Pravite, da ste se več zredili v zadnjem letu? To bi se lahko nanašalo tudi na kakšno dogajanje v trebuhu, ki pritiska na rodila in jih izriva? Skratka, najmanj, kar potrebujete v kratkem času bi bil ginekološki UZ pregled. Če bo ta v redu, ostalo lahko počaka tudi 3 ali 4 mesece brez skrbi.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Spoštovani,
Tudi sama imam zelo podobno težavo, kot je opisala gospa zgoraj. Stara sem 48 let, za sabo imam 3 porode, zadnjega pred 14 leti.
Pred nekaj dnevi pa se mi je začelo dogajati, da me ves čas tišči na vodo. Občutek je, kot bi me močno tiščalo, vendar večkrat iztisnem le nekaj kapljic. Najprej sem pomislila na vnetje mehurja in se začela “zdraviti” temu primerno, z veliko tekočine, Ursi čajem…Po nekaj dneh je stanje nespremenjeno. Zamislila sem se nad dejstvom, da so težave manjše oz. jih skoraj ni, če ležim, najhujše pa, če stojim ali hodim. In sploh ni bilo pekočega občutka, ki je značilen za vnetje mehurja. Zdaj je 4. dan mojih težav in s težavo hodim že po stanovanju, ker me tako pritiska na vodo. V takšnem stanju si ne predstavljam iti v službo, čeprav na bolniški nisem bila vsaj zadnjih 10 let in si je res ne želim. Tokrat pa telo pravi drugače.
Ker ste zgoraj napisali, da se stanje ne obravnava kot nujno, me zanima, kaj lahko pričakujem, če grem v ponedeljek do zdravnice. Ali obstaja za takšne primere morda hitra učinkovita rešitev.
Morda sem še toliko bolj nejevoljna, ker sem vajena biti vedno zdrava in pri močeh.
Zelo vam bom hvaležna za odgovor, da se lahko pripravim na pregled v ponedeljek, v kolikor mi do njega uspe priti.
Do takrat pa bom doma večino časa v polležečem položaju, ki mi edini ublaži pritisk in bolečine.
Lep pozdrav.

Spoštovani,
ja, odkar imamo to nesrečno “corono”, je marsikatera odločitev glede obiska pri zdravniku postala odvisna od osebne presoje slednjega, kako je zadeva nujna oziroma odložljiva. Takole, čez noč praviloma nastane akutna situacija, torej bi pričakoval, da bo zdravnika zanimalo kaj se dogaja v zelo kratkem času (recimo znotraj enega tedna), ne morem pa tega zagotoviti, ker ne vem, koliko je drugih, še bolj nujnih reči in kakšno ima vaš zdravnik organizacijo dela. Vsekakor zdravnika pokličite in mu povejte svoje skrbi točno tako, kot ste to zapisali zgoraj. Lahko, da gre zgolj za kak miom na maternici, ki je nenadoma zrasel in začel pritiskati na sečni mehur, lahko gre res za spremembo statike medeničnih organov v celoti (descenzus), lahko gre za kaj tretjega, ampak karkoli je, bo treba preveriti v osebnem stiku.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Spoštovani,
Najlepša hvala za hiter odgovor.
Moje težave se žal nadaljujejo in verjetno bo res potreben čimprejšnji pregled.
Sem pa včeraj zvečer izvedla “samopregled”, malo mi je pomagal mož. Ob razmiku vhoda v nožnico sem opazila čudne izbokline, potem sem naredila še večji razmik in dejansko izgleda kot maternični vrat. Nikoli prej nisem imela težav, sem športno aktivna, z normalno telesno težo in imam pretežno sedeče delo. Težkih bremen ne dvigujemo.

V stoječem položaju me ves čas pritiska navzdol, podobno kot v nosečnosti, tišči na vodo, pritisk čutim tudi zadaj v križu. V ležečem položaju pride do izboljšanja.

Ker si res ne predstavljam življenja s temi občutki, me zanima, kako bi mi na krajši rok zdravnik lahko pomagal omiliti težave? Če bi bila potrebna operacija, verjetno nimam nobenih možnosti priti na vrsto v kratkem času?
Ker imam enako težavo tudi ob sedenju z nogami navzdol, si tudi sedenja v pisarni ne predstavljam. Sem pa vodstveni kader in imam ob tem še kup drugih zadolžitev.

Ker me je vsega skupaj res strah, vas prosim, če mi lahko vsaj nakažete, kaj me verjetno čaka.

Vsaj upam pa, da pridem na vrsto pri zdravniku čimprej.

Vnaprej hvala še enkrat.

Spoštovani,
če gre res za descenzus maternice (suptotalni prolaps), je pri vaših letih smiselna odstranitev maternice (operacija je običajno vaginalna), pred tem pa je seveda potrebno preveriti, zakaj se je maternica tako na hitro spustila (je razlog le popustljivo medenično dno in nožnica ali je za maternico ,maj, kar jo rine v nožnico?) Od razloga je nenazadnje tudi odvisno, kako hitro pridete na vrsto za operacijo. Začasno se da sicer težavo izboljšati tudi z vaginalnim obročem (pesarjem), ki nadomesti del medeničnega dna in drži maternico nad ravnijo medeničnega dna. Vstavi vam ga ginekolog, ampak to je res le začasna rešitev za nekaj tednov.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Spoštovani,
Se opravičujem, ker se ponovno obračam na vas, ampak v našem ZD je pravi kaos. Uspela sem priti v kontakt s splošnim zdravnikom, vendar zgolj na daljavo. Medtem se mi je očitno vnetje sečil preselilo še na ledvico in sem imela še tam zelo močne bolečine ter nekoliko povišano temperaturo. Glede na opis mojih težav na daljavo, sem dobila napotnico za analizo urina. Rezultat je pokazal infekcijo in včeraj sem začela po navodilih jemati Ciprinol. Bolečine so se zmanjšale, temperatura je občasno še rahlo povišana, 37.2. Kar se tiče infekcije sečil, naj bi se stanje umirilo.
Še vedno pa obstaja ta občutek tiščanja navzdol, direktno v mednožju, če stojim pa tudi tiščanje v smeri zadnjika, približno kot neizpraznjeno črevo, čeprav imam prebavo sicer vredu in to ni vzrok. Verjetno to ni več bolečina od vnetja sečil, pač pa zdrsa maternice (?), ker se vrat očitno res nahaja tik ob vstopu v nožnico.
Vsekakor poskušam priti do pregleda pri ginekologu, samo, da se sečila pozdravijo.
Vseeno pa me zanima ali bi bil to lahko razlog, da je do vnetja sploh prišlo?
Zadnji pregled pri ginekologu sem imela 12.6.19 in nič ni bilo omenjeno glede spuščanja maternice. Tudi težav nobenih do sedaj. Je možno, da se tak premik zgodi neopazno v letu dni? Ga morda lahko sploh ne bi opazila, če ne bi bilo vnetja? Se mi zdi čudno, ker prej tudi tezav z vnetji nisem imela.
Bi lahko bilo v ozadju kaj nevarnega ali zgolj nelagodje? Da vem, koliko moram vztrajati pri čimprejšnjem pregledu. Ker očitno se bo treba kar boriti za termin.
Ni mi težko malo potrpeti, vendar si ne bi rada kasneje očitala, da je bilo kakšno stanje prepozno opaženo.
Ker na ginekološki tel. št., ki je objavljena pri ukrepih za corono, so mi pojasnili, da je to povsem normalno, nenevarno in se zagotovo stopnjuje vsaj že dve leti, sploh pri mojih letih (48) in naj pač potrpim.
Velika hvala za vaš nasvet, ki je v teh časih še toliko bolj dragocen.

Spoštovani,
vsak nepričakovan zdrs maternice ki se prej ni nakazoval vsaj z znižanjem rodil 1. ali 2. stopnje ob rednih pregledih, mora vzbuditi vsaj sum, da je lahko kaj v ozadju dogodka, ki maternico potiska nižje. To bi lahko bil kakšen proces v trebušni votlini. Zato bi na vašem mestu vztrajal pri terminu pri ginekologu v krajšem času (recimo znotraj enega meseca). Nikakor ne trdim, da je to zelo verjetno, pravim le, da se procesi v trebuhu lahko kažejo s takšnim simptomom. Torej res je le to, da se lahko stanje statike maternice in mehurja nekaj let po prehodu v menopavzo, ko se maternica močneje zmanjša tudi na hitro poslabša, kar pa nas ne odvezuje od zavedanja, da se potrudimo čim prej izključiti kak resnejši razlog za to. Če to uspemo izključiti, zadeva res postane manj nujna in operacija potem lahko počaka tudi pol leta, leto ali celo dalj, seveda odvisno tudi od spremljajočih težav. Porušena statika rodil in s tem spremenjen potek sečnice lahko vodi tudi v večjo dovzetnost za urinske infekcije in če se te še zapletajo z vnetji ledvic, je to toliko resnejši problem.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Pozdravljeni,

Zanima me kako ginekolog ugotovi ali gre ali ne gre za prolaps? Namreč po daljši hoji imam občutek tiščanja navzdol, takrat je tudi v nožnici na začetku čutiti neka večja bula. Sem sicer pol leta po drugem porodu. Prvi porod je bil težji z vakuumom, drugi normalen, vendar zelo hiter.

Ginekolog mi je ob pregledu samo rekel naj malo zakašljam in rekel da ne gre za prolaps. Je tak pregled čisto verodostojen?

Hvala in lp

Spoštovani,

descenzus (spuščena) rodila imajo več stopenj, prolaps pa je zadnji stadij, kjer maternični vrat tudi v mirovanju in brez posebnega dodatnega spodbujanja (kašelj, dvigovanje, napenjanje ipd.) ostane v vhodu nožnice ali že pred vhodom v nožnico. Zato imate morda vseeno descenzus 1. ali 2. stopnje, ne pa še prolapsa.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Hvala za hiter odgovor. Kako se pa descenzus odkrije? Se to na običajnem pregledu vidi?

Kako je potem z novo nosečnostjo in porodom? Je taka nosečnost varna?

da, descensus diagnosticira ginekolog pri pregledu. Nosečnost in porod nista problem zaradi descensusa.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Pozdravljeni

kaksna pa je razlika med descensusom/prolapsom mehurja/rektuma in cistokelo/rektokelo?

Hvala.

descensus pomeni znižana rodila, prolaps je izpadla rodila, cistokela pomeni izbočenje stene mehurja (sprednja stena vagine), rektokela pa izbočenje končnega črevesa (zadnja sten vagine). Da si to lahko predstavljate, morate poznati anatomijo normalne ženske medenice, sicer bolje sploh ne poskušat razumet.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Pozdravljeni,

tudi sama sumim, da imam neke vrste descensus, saj zadnje čase na stranišču nekaj dodatno začutim, ko se obrišem po uriniranju. Sem 4 tedne po drugem porodu, oba poroda sta bila naravna, relativno hitra (sploh drugi), drugih posebnosti ni bilo.
Nasplošno imam občutek, da imam oslabljene mišice medeničnega dna, zato izvajam keglove vaje, drugih znakov nisem opazila.
Zanima me kaj to dejansko pomeni, se to stanje lahko popravi samo od sebe? In ali je sploh problematično, če pri vsakdanu ne opazim nobenih znakov.

 

Že v naprej hvala za odgovor!

 

lep pozdrav

Spoštovani,

žal iz vaše pripovedi ni mogoče sklepati ali je tisto, kar začutite med brisanjem le stena nožnice ali maternični vrat. Vseeno priporočam, da v prvih tednih, dokler čutite nekaj dodatnega pri vhodu v nožnico ob brisanju, Keglove vaje izvajate leže in pred tem tisto, kar sili iz nožnico poskusite s prsti potisniti globoko v nožnico nazaj. Če je to namreč MV, potem nima smisla KV izvajati pri spuščeni maternici ampak je le to najprej treba dvignit nad raven medeničnega dna.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Najlepša hvala za odgovor!

Sicer pa čutim kot neko “bulo” pred presredkom in čutiti je kot da je površina rebrasta.

potem gre pa verjetno z zdrs stene nožnice, ki se pri tem nekoliko “zaviha” ven. Za enkrat ste preblizu poroda, da bi se lahko razmišljalo o operativnem poseganju v zadevo. Za to mora biti stanje “dokončno”, kar pa pričakujemo šele po 6 mesecih. Prva faza celjenja in vprašanja organov v svoje izhodišče se zaključi nekje 6 tednov po porodu, dokončno stanje, pri katerem ne pričakujemo več sprememb pa po 6 mesecih.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Kaj pa menite o Manchester-Fothergill operaciji?

Spoštovani,

ne vem kaj bi radi, da odgovorim. Brez vsakršnih informacij o razlogih za takšno odločitev lahko povem le to, da je to ena od operacij na rodilih, s katero se odstrani praktično ves maternični vrat, kadar je to smiselno in rešuje aktualen problem (bodisi tako močno spremenjen v smeri grožnje raka na MV ali pa je to del korekcije rodil zaradi prevelike spuščenosti rodil , uroginekoloških težav in morda še pred rakavih sprememb na MV?

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

New Report

Close