Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija Kdaj cevčice v bobnič?

Kdaj cevčice v bobnič?

Spoštovani,
mene pa zanima kakšne so indikacije za vstavitev cevčic v bobnič pri otrocih?
Moja hčerka bo kmalu stara 2 leti. Ob rojstvu TEOAE neodziven. BERA ponovljena 4-krat vedno slaba prag sluha 60 db večinoma. BERA na Pediatrični kliniki je pokazala, da naj bi šli za konduktivno naglušnost… Prej je bil timpogram tudi že A….Sedaj že 2-krat timpogram spet B. Res da je obojikrat ravno prebolela prehlad, ko smo prišli na pregled na ORL za timpogram… Sicer vidimo, da se pri hčerki govor lepo razvija, že poje pesmice… seveda z nerazločnimi besedami, ki jih mi že razumemo.
Le enkrat je imela bolečine v ušesu (celo tistem, kjer je bil sluh vedno boljši). Ocenili so negnojno vnetje srednjega ušesa… bili so povišani tudi vnetni parametri v krvi…
Res pa je, da se je prime vsak virus in prehlad… Nekaj dni v vrtcu in že teče iz noska. Tudi sedaj jo jezi nosek. Sicer nič ne teče ven, vendar ko spi, jo nekaj notri očitno žgečka ali preprečuje dihanje, ker se tolče po nosku in želi praskati…
Mi sicer nimamo neke “želje” po vstavitvi teh cevk.
Potihem se pa bojimo, da nas morebiti naslednjič na pregledu pri ORL ne preseneti takšen predlog. Zato me zanima, v kakšnih primerih se odločate za vstavitev teh cevk v bobnič pri majhnih otrocih?
-1 ali obstaja kakšna starostna meja?
-2 ali je to odvisno tudi od tega, če bi bil tudi bobnič kako poškodovan ali vnet?
-3 ali se za vstavitev odločate tudi v primerih, ko je z bobničem vse ok?
-4 če ni pogostih vnetij ušesk?
-5 ali lahko s tem tudi še odlašamo?
-6 kako dolgo se “čaka” – oz. je čakalna doba za ta poseg.
Hvala za razumevanje in lep pozdrav!

Spoštovani,

1- ne; timpanalno cevčico vstavimo tudi dojenčku v primeru težjega akutnega vnetja srednjega ušesa ali akutnega mastoiditisa
2- če ima bobnič že strukturne spremembe zaradi pogostih vnetij, nedelovanja Evstahijeve tube in dolgotrajnega izlivnega (sekretornega otitisa), je potreban vstavitev timpanalne cevke. Take spremembe so retrakcijski žepi, atelektaza itd. V primeru luknje na bobniču pa cevke ne vstavimo.
3- če je v srednjem ušesu zelo veliko gostega izliva, ponavadi vstavimo cevko (ne glede na to, ali je bobnič strukturno normalen)
4- tudi če ni pogostih akutnih vnetij ušes (z bolečino, vročino, lahko gnojnim izcedkom), je v primeru dolgotrajnega izlivnega otitisa (s tekočino v srednjem ušesu in prevodno izgubo sluha) potrebna odstranitev žrelnice, prerez bobničev, glede na izgled bobniča, količino in kvaliteto izliva se med op. odločimo o vsatvitvi cevk
5- po določenem času pride do nepovratnih strukturnih sprememb bobničev zaradi nedelovanja Evstahijeve tube in dolgotrajnega izlivnega (sekretornega) otitisa; lahko je to že po 1 letu
6 – čakalna doba se spreminja, že več let znaša na Kliniki za ORL in CFK več kot eno leto (redna). Čakalna doba je predolga; odvisna je od zavarovalnice (koliko posegov na leto dovoli).

Med čakanjem na operacijo je smiselno otroka zdraviti z nosnim kortikosteroidom več mesecev (vsaj 3), izpihuje naj nosnici – vsako posebej.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close