srčno popuščnaje izvid UZ po AMI- nunjo prosim za pomoč
Spoštovani,
vljudno prosim za pomoč pri interpretaciji Izvida UZ. Zdravnik ni po pregledu povedal ničesar, mamo je le odslovil z besedami “vredu je gospa”. Ko se bere pa ni slišati nič kaj dobro, v bistvu že zelo zastrahujoče. In smo vsi zelo prestrašeni kaj in kako naprej.
Ali gre za srčno popuščanje in kako hudo je? Omenja se tudi blaga pljučna hipertenzija, kar na izvidu UZ ob odpustu iz bolnišnice (maj) še ni bilo navedeno. Ali ji je glede na ta izvid še sploh omogočeno normalno življenje, ali mora omejiti kakšne svoje aktivnosti? Drugače se počuti ok, je redno fizično aktivna, sicer malo več počiva, je malo manj nasmejana, bolj brezvoljna, malo težje se koncentrira je včasih malo zmedena v spominu…na splošno je pač zaskrbljena nad vsem in se še vedno privaja na življenje po infarktu (težave ima bolj v psihološkem kot fizičnem smislu). Nima pa nekih težav z kakšno zadihanostjo pri fizični aktivnosti, z kakšnimi otekanji…nič
Gre za mojo mamo, staro 77 let, konec aprila je imela infartk, dobila je 1 stent, je na ustaljeni terapiji (brilix in števila druga zdravila). Mama je celo življenje imela nizek pritisk, sedaj po infarktu in ob teh zdravilih se ji pa zgornji pritisk redko dvigne nad 100, nižji pa 55. Utrip ima v povprečju pod 60. Zdravil za nižanje pritiska ji niso predpisali, dobila je Cordon (ali nekako tako) in še to dozo so ji prepolovili. Že od prej je jemala aspirin zaradi povišanih trombocitov in diagnosticirane esencialne trombocitoze, po infarktu pa prejema še Roforon A 3x tedensko 3 mio, trombociti so pod 490.
Po opravljeni 3 mesečni rehabilitaciji je bi opravljen UZ in tukaj je izvid z mnenjem:
Ishemična miokardiopatija z globalno še ohranjeno krčljivostjo levega prekata, motnjami krčljivosti v predelu spodnje stene, sicer so prisotne lažje sklerotične spremembe na mitralni zaklopki z lažjo mitralno regulacijo, sicer je prisotna lažja trikuspidalna insufienca z blago pljučno hipertenzijo.
Opis:
TV161, TT60, površina telesa 1,63.
Aorta v ascendentnem delu 3,0, levi atrij parasternalno 3,25, IVS do 1,2, LVDD 4,1.
Pretoki preko pulmarne zaklopke s hitrostjo 0,85 m7sec.
Volumen levega atrija biplano 42 ml, indeksirana vrednost 26 ml/m2.
Na mitračni zaklopki so blage sklerotične spremembe z regulacijo 1-2/4, transmitralni pretok z razmerjem E:A več kot 1, deceleracijski čas 185 msec.
Pretoki preko nekoliko sklerotično spremenjene aortne zaklopke s hitrostjo 1,4 m/sec, brez regirgitacije.
Volumen desnega atrija 28 ml, indeksirana vrednost 18 ml/m2, na trikuspidalni zaklopki blaga regurgitacija 1/4, hitrost regurgitacijskega jeta do 2,90 m/sec, gradient 33 mmHg, kaže na lažjo pljučno hipertenzijo.
RVDD 3,1 cm, krčljivost proste stene desnega prekata je povsem ohranjena.
Entdiastolni volumen levega prekata 60 ml, indeksirana vrednost 36 ml/m2, globalno je krčljivost ohranjena, prisotne so jasne regionalne motnjekrčljivosti s prozadetostjo spodnje stene, kjer gre najverjetneje za brazgotino, razmerje E:E` 14,5 kaže na že pomembno diastolno disfunkcijo levega prekata.
Najlepša hvala za vašo pomoč
Pozdravljeni,
Hvala za obširno vprašanje, skrb ni nikoli odveč.
Glede na obširen opis UZ srca razumem, zakaj je zdravnik (kardiolog?) rekel le v redu. Dejansko je izvid spodbuden za stanje po miokardnem infarktu, saj globalna krčljivost (preko iztisnega deleža) ni okrnjena – srce se je torej stanju po miokardnem infarktu povsem prilagodilo. Manjše motnje krčenja v področju stene, kjer je infarkt utrpela, je torej nepomembno. Blaga pljučna hipertenzija, nekoliko motena diastolična funkcija levega prekata in blago povečan levi preddvor – to vse lahko pripišemo že samemu staranju srca, ne nujno le stanju po miokardnem infarktu.
Vsekakor bi preveril njena zdravila (teh niste našteli), kajti le-ta lahko vodijo v nižji krvni tlak (kot ste zavedli) in to z lahkoto pojasni brezvoljnost. Sama poškodba srca po k sreči manjšem infarktu tega ne pojasni.
Če imate dodatna vprašanja, sem na voljo!
Pozdravljeni,
najlepša hvala za vaš odgovor. Resnično sem vam zelo hvaležna za pojasnilo. Mi / nam je zdaj dosti lažje pri srcu. Hvala bogu, da ni tako zelo hudo kot smo si mi laiki sami razlagali.
Vas bi pa vseeno še prosila za mnenje glede tako nizkega krvnega tlaka in zdravil, ki jih jemlje. Sedaj se ji tlak giblje dnevno med 77 -93 zgornji in spodnji med 56-65 (kot sem vam že omenila, je sicer imela celo življenje bolj nizek pritisk, a tako zelo nizkega spet ne).Trenutno je na naslednji terapiji:
– aspirin 100 mg 1x dnevno
– Brilique 90 mg 2x dnevno
– Sorvasta 20 mg 1x dnevno
– Concor so ji iz 2,5 mg znižali na 1,25 mg 1x dnevno
– Controloc 20 mg 1x dnevno
in zaradi povišanih trombocitov: – Roforon A 3 mio – 2 x tedensko (do konec oktobra je prejemala 3x tedensko, a so sedaj trombociti 375, tako da se je bila terapija sedaj zmanjšana na 2x tedensko).
Bi na tem mestu samo še vprašala, ali ima mama glede na opisano stanje srca po AMI kakšne posebne omejitve glede gibanja (hribi, vrt, potovanja, plavanje)? Načeloma gre vsak dan na kak sprehod med 3 in 6 km (odvisno pač od dneva, med vikendi tudi več tam do 8 km), vendar to je hoja, bolj lažerna, po ravnem in ne morem rečt, da gre za kako kardio vajo, tudi če pospeši korak, se težko kdaj zadiha.
Najlepša hvala za vso pomoč.
Lep pozdrav
Pozdravljeni,
glede na dejstvo, da je gospa res bolj ali manj hipotenzivna celotno življenje, ji verjetno Concor, čeprav v nizkem odmerku, ta tlak dodatno zniža. Priporočam, da ga povsem ukine in spremlja počutje, krvni tlak in pulz. Glede na spodbuden izvid UZ srca to zdravilo niti ni tako nujno.
Vkolikor bo pulz previsok (t.j. nad 70-80/min) obstaja še vedno možnost uvedba Procoralana, ki pulz znižuje brez vpliva na krvni tlak.
Glede telesnih naporov praviloma svetujem bolnikom, da so čimbolj aktivni, v mejah dobrega počutja; če se preveč zadihajo, ni najbolje, še slabša pa je telesna neaktivnost. Strinjam se z rekreacijo, ki jo opravlja, napore lahko postopoma tudi stopnjuje.