Anksioznost? Panični napadi? Klic na pomoč!
Pozdravljeni.
Na forum pišem saj se nikamor drugam ne morem obrniti. Lahko bi se vendar pa imam strah pred zdravniki. Pri 5 letih mi je umrl oče. Samomor seveda. Zdi se mi, da bi moje življenje bilo čisto drugače, če on tega nebi naredil. Po tem je vedno šlo vse navzdol. Velikokrat sem bila navidezno bolana, svoje misli nikoli nisem delila z nikomer. Doma smo zelo zaprti ljudje, nikoli se nismo pogovarjali o tem zato mi je še toliko težje, saj niti nevem zakaj. Vedno sem bila bolj zaprta, tiha punčka, nikoli nisem imela zanimanje ali pa volje do ničesar, da bi delala nekaj z dušo in telesom. Nekako sem se priplazila čez osnovno šolo z dobrim uspehom v srednji šoli pa nadaljevala z pravdobrim uspehom. Vedno neka zlata sredina. Zase mislim da sem pametna, vendar nikoli nisem vlagala nekega truda, da bi lahko bila še boljša. Nekje v 4 letniku srednje šole pa so se začele kazati težave. Naj povem da me že od majhnega muči to zakaj sem morala izgubiti očeta. Vedno na skrivaj jokala in nikomur ničesar povedala. Začele so se pojavljati telesne težave kot so hitro bitje srca, vrtoglavica, bolečine v prsih. Ogromno sem začela brati o boleznih in pri sebi našla vse mogoče bolezni sveta. Imela sem od malarije do multiple skleroze. Čista hipohondrija. Na sistematskih pregledih je vedno bilo vse v redu zato mislim, da moje težave izhajajo iz psihe. Vedno zaidem iz poti. Torej problemi so se začeli pojavljati pred 4 leti. Na začetku samo hitro bitje srca bolečine v prsih in vrtoglavica. To se je pojavljajo 1x v mesecu mogoče ponavadi pred menstruacijo. Pred približno 1 letom sem pa prvič doživela panični napad v službi. Začelo se mi je vrteti v glavi, zgubila sem tla pod nogami, tresla sem se znojila in nasploh je bil najbolj grozen občutek v mojem življenju. Od takrat pa se je moje življenje postavilo na glavo. Panični napad ves čas pričakujem in se mi zdi da zato tudi doživljam vse več napadov. Spim komaj kaj ponoči in zdi se mi, da se mi bo zmešalo. So tudi svetli trenutki. Je mogoče da menstruacija vpliva na počutje? Opažam da se tesnoba začne pojavljati 2 dni pred menstruacijo, med menstruacijo tesnobe ni po menstruaciji pa mi izbruhnejo pravi napadi zaradi katerih ne spim ponoči. Vsak se bo vprašal zakaj ne greš k zdravniku? Bojim se tudi tega, bojim se da me označijo za noro me strpajo v psihiatrično bolnišnico ali pa da me začnejo pitati z tabletami s katerimi bom na koncu kot rastlina. Nič od mene.
Lepo bi vas prosila brez obsojanja. Želim izvedeti ali je kdo to rešil po naravni poti brez zdravnikov, psihiatrov in tablet proti depresiji? Bojim se, da počasi zgubljam potrpljenje. Če bi pa še kdo želel svojo zgodbo deliti z mano mi pa lahko pišete na [email protected] mogoče mi vaše izkušnje in vaši nasveti pripomorejo k temu, da spremenim način življenja in si zagotovim svetlo prihodnost.
Lep pozdrav Swan
Pozdravljeni,
življenje nam prinese marsikatere izzive. Tudi vi opisujete težke izkušnje že v zgodnjih letih. Težko si predstavljam kako močni ste mogli biti, da ste zmogli prebrodit težke trenutke brez podpore bližnjih in pogovorov o vaših doživljanjih. Pogovor in podpora bližnjih je pomemben del za osebni razvoj otroka.
Opisujete razne simptome, ki so tudi lahko posledica nepredelanih in neizgovorjenih stisk. Notranji pritisk tako raste in s tem se tudi simptomi slabšajo oz. prihaja do nove simptomatike. Po mojih izkušnjah lahko pride do razbremenitve in posledično zmanjšanja simptomov, ko začenjamo o vsem tem govoriti in prihajati v poglobljen stik s seboj. Menstruacija je dejavnik, ki lahko deluje kot dodatni stresor.
Toplo vam priporočam, da si poiščete pomoč psihoterapevta ali zdravnika. Razlika je v tem, da psihoterapevt pomaga s pogovorom, zdravnik pa predpiše zdravila za zmanjšanje simptomov. Kolikor je meni razvidno iz vašega pisanja ne vidim razloga, da bi vas kdo označil za noro in vas strpali v psihiatrično bolnišnico. Ta bojazen je odveč. Zdravnik vam bo predpisal zdravila ali dal napotnico za specialista psihiatra.
V primeru, da imate voljo za redna srečanja, vam priporočam psihoterapijo. Tam se boste lotili poglobljenega brskanja po sebi in s tem razreševali notranje stiske. Hkrati pa iskali rešitve za vaše težave. V primeru, da želite zgolj zmanjšati simptome, imate še vedno možnost, da obiščete osebnega zdravnika, ki vam bo predpisal zdravila. Po potrebi lahko poiščete pomoč pri obeh. Nasveti na internetu lahko pomagajo do določene mere, ampak rešitev za sebe boste našli le pri sebi in če je možno, v podpori druge osebe.
S prijaznimi pozdravi,
Miha Štrukelj