Strah
Pozdravljeni, hčerka je maturantka konservatorija za glasbo. Pred nastopi ima velik strah, kljub temi, da jih največkrat zelo dobro opravi. Sedaj jo čaka matura ( poleg ostalih predmetov ) iz instrumenta in sprejemni izpit. Je zelo delovna, ocene ima zelo lepe, tudi pianistka je dobra. Ampak vse to nič ne pomaga. Včasih se začne kar jokati. Da jo je strah, da ne zmore, da ima vsega preveč… Tolažimo jo po svojih močeh ampak včasih sva obupana tudi midva z možem, saj enostavno ne veva več kako ji pomagati. Kupila sva ji Bachove kapljice, pa pravi, da ji ni nič bolje. Po nekih pravih zdravilih pa res ne bi radi posegali. Naj povem še, da nihče doma ne pritiska nanjo, že od malih nog se za vsako stvar sekira. Imate kak nasvet kako ji pomagati. Zelo vam bom hvaležna.
Pozdravljeni,
čisto človeško je, da smo zaradi nekaterih dogodkov pod stresom, vprašanje pa je kako dobro znamo ta stres prenesti. Kolikor je meni slišati je vaša hčerka pod velikim pritiskom in ima tudi strah pred neuspehom, vprašanje pa zakaj. Vzroki za pretirane stiske v določenih situacijah so velikokrat skriti in neizrečeni, šele v poglobljeni psihoterapevtski obravnavi pa se ponavadi na plano prikažejo pravi vzroki. Temu lahko rečemo, da vsebine iz podzavesti (tisto česar se nismo zavedali, je pa vplivalo na naše čutenje, vedenje) priplavajo na površino.
Morda lahko hčerko povprašate o tem česa jo je strah. Kaj bi se lahko zgodilo, če bi se strahovi uresničili ipd. Na ta način boste preverili njeno fantazijo in že govorjenje o stiskah lahko deluje samo po sebi zdravilno. Tako stvari postanejo lažje. Na podzavestnem nivoju pa gre lahko za vzroke, ki jih ni tako lahko prepoznati. Naprimer, tiha pričakovanja njene okolice, neozaveščena čustva, nepredelane stiske ipd.
S prijaznimi pozdravi,
Miha Štrukelj