Starostna meja za pojav bolezni
Spoštovani,
pri več katerih boleznih so napisane tudi starostne omejitve do katerega leta se kakšna bolezen pojavi pri otroku ( zgodnji otroški dobi, ali v najstništvu). Zanima me zakaj je temu tako? Oz. na podlagi česa so te starostne omejitve izdelane da se neka bolezen lahko razvije npr. do 10 leta ali 18. leta? Verjetno je to povezano z razvojem možganov.
Hvala za odgovor.
Nekatere bolezni se pač pojavljajo v zgodnjem starostnem obdobju, druge bolj v mladostnišvu, tretje spet v odrasli dobi. Zakaj je temu tako, je večvbzročni odgovor. Vsekakor pa so trditve nastale s statističnimi obdfelavami.
Če npr. trdimo, da se obstruktuvni laringitis pojavlja značilno od 6. meseca do 5. leta starosti, je temu tako, ker so pač z opazovanjem obolevanja ugotovili, da je največ obolelih v tej starostni skupini. To je statistični podatek, ne izdelava starostnih omejitev.
Hvala za odgovor. Torej ti starostni kriteriji izhajajo iz statističnih podatkov ( koliko oseb je do neke starostne meje zbolelo). Ja zdaj mi je jasno, čeprav sem mislila da nekatere bolezni izginejo oz. izvenijo ko otrok preraste neko starostno obdobje oz. možgani dozorijo. Kot npr. laringitis – zdravniki radi rečejo, da bo izzvenel, ko otrok preraste neko starostno obdobje.
Ja, seveda. Ko dozori, zraste, preraste neko obdobje. In bolezen se tako neha pojavljati ali vsaj tako pogosto pojavljati. Če nekaj časa (let, desetletij) opazujete in štejete obolelost in podatke statistično obdelate, pridete do teh zaključkov, ki so jim včasih pač rekli: prerastejo.