Nošenje kape
Imam eno vprašanje, in sicer, jaz sem vedno mislil, da z nošenjem kape pozimi, ko je mrzlo in piha mrzel veter,, preprečimo, da bi se prehladili, dobili vnetje srednjega ušesa, bronhitis (ker čez premraženo kožo na glavi bakterije lažje pridejo, ker na tistem mestu ni toliko imunskih celic) – vsaj mati mi je tako vedno pravila. V zadnjem času pa berem, da je to, da morajo otroci nositi kapo, samo “družinski vzorec”. Vljudno prosim za informacijo, ali je, če otrok ne nosi kape, res povezano s prehladi, vnetji srednjih ušes, bronhitisi? Če nenošenje kape ni krivo za vnetja srednjih ušes in bronhitise, vljudno prosim za informacijo, zakaj sem jaz kot otrok imel velikokrat vnetje srednjega ušesa in tudi bronhitis? (kape nisem nič kaj rad nosil in sem bil tudi brez kape zunaj v mrazu in hudem mrzlem vetru)?
Z nošenjem kape seveda ne preprečimo prav nobenega prehlada, kvečjemu obratno. Ker je otrok pod kapo prepoten, ga najmanjša sapica ohladi in postaja vedno manj odporen na normalne vremenske pojave. Prehlad nastane zaradi okužbe, le ekstremna podhlajenost bi zaradi padca odpornosti nosne sluznice povzročila večjo dojemljivost za viruse, ki bi povzročili bolezen (prehlad). Prav tako nošenje kape nima ničesar opraviti z varovanjem pred vnetjem srednjega ušesa. Kajti vnetje srednjega ušesa kot zaplet prehlada pri otrocih nastane zaradi slabega čiščenja nosu, ravno položenih ušesnih trobelj in razmer v nosnem prostoru.
Kapo svetujemo le ob temperaturah pod 0°C oz. prej, če je nizkemu mrazu pridružen veter.
http://www.bibaleze.si/clanek/otroske_bolezni/ali-lahko-dobi-vnetje-uses-ce-ne-nosi-traka-ali-kape.html
Na vaš zakaj ni enostavnega odgovora. Morda ste pač bolj nagnjeni k nečemu, manj odporni, ipd. Enako kot velja za vsa obolenja, eni zbolijo, drugi pač ne.
Lahko pa je vzrok samo kapa:=)