ponavljajoči bronhiolitisi in laringitisi
Pozdravjeni!
Moj sin je star 21m.Ze pri 2m je zbolel za prvim laringitisom,pri 7m sva bila prvič hospitalizirana zaradi bronhiolitisa. V glavnem do 21m je imel ze 10 epizod bronhiolitisa in 6x laringitis.Zadnji mesec pa je imel ze dva bronhilotisa.Zdi se da so vse pogostejši.Sicer imamo hitro napotnico za k alergologu in redno k pulmologu. čedalje bolj se mi dozdeva da je vzrok kaksna alergija,ker se laringitis pojavi par ur po kaslanju in prozornem izcedku v naslednjih dneh se razvije v bronhiolitis. Otrok je sicer čisto normalno razpolozen.Malo že obupujem,ker v privat varstvu ne zdrži več kot dva dni ,ker obvezno po dveh dneh dobi laringitis.Povejte mi kaj naj naredim da to nebo tako pogosto.Jemlje tudi monfestro samo nimam občutka da kaj veliko pomaga.Glede na to da čakam datum za pulmologa na pediatrični se mi zdi da bo datum šele naslednje leto.Razmisljam da bi ga peljala nekam samoplačnisko da čimprej zvemo če je kaj ali mora enostavno prerasti. Kaksno je vase mnenje glede na napisano?
Hvala za odgovor
Alergije so seveda možne, predvsem pri otrocih, ki so imeli v zgodnjem otroštvu prehranske alergije in pri pozitivni družinski obrementivi. Pa vendar sta tako bronhiolitis kot obstruktuvni laringitis povezana z virusnimi okužbami.
Glede na pogosto obolevanje, bi morda bilo dobro potestirati otrokovo imunost, predvsem določiti nivo imunoglobulinov A, ki znatno prispevajo k sluznični odpornosti in torej pri obolevanju za prehladnimi in črevesnimi virusnimi obolenji.
Zasebni pediater pulmolog je v Ljubljani dr. Jeler Kačar.
Hvala za odgovor.V četrtek 26.10.sva bila sprejeta na pediatrično na pulmoloski oddelek,ker se mu je iz srede na četrtek zelo poslabsalo. Delali so kozne teste vendar so vsi negativni,zdaj mi nekateri pravijo da bi mu morali narediti tudi krvne. So mu pa se dali pregledati kri za imunost,teh izvidov se nimam.Pravijo da ker mu ventolin dobro prime da je to lahko tudi znak astme.Zdaj bo imel nekaj mesecev terapijo z flixotidom,zdaj 14 dni 2 vpiha zjutraj in zvečer,po 14ih dneh pa po en vpih zjutraj in zvečer.
Krvni testi povejo, če gre za seniziblizacijo, kar pa ni nujno, da je tudi alergija. Kožni testi so bolj povedni, saj potrdijo, da si na eventuelno senizibiliziran alergen tudi res alergičen.
Preiskave in izvide določa in interpretira tisti, ki se nanje in na tisto, kar povedo, tudi spozna.