Alergija na jajca – provokacija
Pozdravljeni,
2,5-letni sin je alergik na mleko in jajca. Krvni testi so bili delani dvakrat, prvič leta 2015 ob odkritju alergije (huda reakcija po zaužitju rumenjaka pri cca. 8 mesecih), drugič maja 2017 – slednji so pokazali naslednje rezultate:
celokupni IgE 221 kU/L (do 32),
SIgE kravje mleko 0.38 kU/L (0-0.35),
SIgE beljak 1.21 kU/L (0-0.35),
SIgE rumenjak 3.33 kU/L (0-0.35),
ECP 4.7 µg/L.
Glede na navedeno so nam v izvidu svetovali, da postopno začnemo uvajati mlečne izdelke in nato tudi mleko (ker je verjetnost za pojav alergijske reakcije po mleku zelo nizka) ter nas čez en mesec naročili na provokacijski test za alergijo na jajca. Zanima me, pri kakšnih vrednostih SIgE se običajno odločijo za provokacijo? Kajti ko smo npr. ugotovili, da je otrok alergičen na mleko, so bili izvidi krvnih preiskav za mleko 1.61 kU/L, pa se takrat niso odločili za provokacijski test, sedaj pa je rumenjak 3.33 kU/L (in tudi beljak še vedno presežena vrednost, čeprav oboje nižje kot 2015), pa svetujejo provokacijo? Pri tem, da so bili celokupni IgE leta 2015 121 kU/L, sedaj pa so precej višji?
Hvala in lep pozdrav!
Različni faktorji vplivajo na odločitev glede primernega časa za provokacijo s hrano pri otrocih: otrokova starost, vrsta hrane, stopnja senzibilizacije (premer kožnega testa, vrednost sIgE v serumu), predvsem pa anamneza (če in kakšne so bile težave po uživanju dotične hrane v preteklosti).
Stopnja senzibilizacije (torej višina IgE) s časom ponavadi pada, vendar pogosto alergija izzveni še preden se testi povsem normalizirajo. Pri nizko pozitivnih testih, je najbolje opraviti provokacijski test pod nadzorom pri alergologu. Okvirne vrednosti kdaj se odločimo za provokacijo z jajci so sIgE pod 10 pri manjših otrocih (pod 2 leti) in sIgE pod 30 pri večjih otrocih.
V kolikor ima otrok atopijski dermatitis, lahko alergeni jajc prehajajo skozi kožo in otroka dodatno senzibilizirajo (vrednosti IgE se višajo), zato je v tem primeru še toliko bolj pomembno, da čim prej naredimo provokacijo, saj z uživanjem jajc vzpodbujamo t.i. oralno toleranco.
Anja Koren Jeverica, dr.med.