Noseča – depresija?
Pozdravljeni!
Noseča sem 19. tednov in že kakšne 3 tedne se mi dogaja, da nenehno jokam, sem zaskrbljena za svoje zdravje, ponoči ne spim od skrbi, imam prisilne misli (se mi zdi, da se temu tako reče) o smrti …
Ne zdi se mi več normalno in bi rada čim prej našla pomoč. Z možem sama ne znava iz tega – jaz mu vsega niti ne povem, ker semi zdi brezveze, ker bi lahko potem govorila 24 ur/dan samo o teh mojih problemih.
Sicer je je to zelo zelo zaželjena nosečnost, ampak že od vsega začetka se mi zdi, da se nikakor ne morem sprostiti in se veseliti.
Kaj želim vprašati. Ali obstaja kje kakšen seznam psihiatrov (zdaj niti ne vem na koga točno se moram obrnit) in koliko je čakalna doba na napotnico? Imamo nosečnice kaj prednosti alsi se čaka več mesecev kot ponavadi? (se sprašujem v čem je potem sploh smisel tega, če ženska že prej rodi, pa sploh ne more rešit težav že pred porodom).
Aja, naj povem, da v prvi nosečnosti vsega tega ni bilo, tudi po porodu ne. In sem res zmedena, ker ne vem zakaj se mi to dogaja in kaj naj naredim, da se bo nehalo.
Hvala za odgovore.
Pozdravljeni,
Najprej odgovor na vaše vprašanje glede čakalnih dob. Čakalne dobe so odvisne od nujnosti (oznaka 1,2,3 na napotnici) in od zasedenosti posameznega psihiatra. Pri nekaterih boste prišla prej na vrsto, lahko jih preverite tukaj http://nacas.nijz.si.
Predvidevam, da lahko dobite napotnico z oznako nujnosti 2 (hitro), prav zato ker ste noseča. Brez napotnice boste dobila datum pod “redno”.
Ni pa nujno, da potrebujete psihiatra. Psihiatra boste potrebovala, če boste jemala zdravila, saj pri nosečnicah običajno terapijo predpisuje psihiater in ne osebni zdravnik (če ne bi bila noseča, bi lahko tudi osebni zdravnik napisal zdravila).
Terapijo s pogovorom (psihoterapijo) boste morala plačati, ker je v praksi skoraj nemogoče prideti na vrsto. Sicer je to opcija, ki bi jo resno pretehtala, saj lahko dosežete isti učinek brez jemanja zdravil, kar v nosečnosti ni nepomembno.
Če se odločite za psihoterapijo, vam svetujem, da si izberete psihoterapevta, ki je hkrati psihiater, klinični psiholog, ali zelo izkušen v prepoznavanju psihopatologije, saj je zelo pomembno, da pravočasno prepozna znake, ko je zdravljenje z zdravili nujno.
Lep pozdrav,