Panični napadi
Pozdravljeni,
Zaposlena sem na delovnem mestu, kjer se delo opravlja večinoma v prvi polovici leta v pisarni, v drugi polovici dela pa pri poslovnih partnerjih. Ti sestanki so sicer po naravi sproščeni, vendar po naravi nisem ravno “tip človeka” za sestanke. V splošnem me delo veseli in ga rada opravljam, idealno bi bilo sicer brez teh sestankov.
Lansko leto sem prvič doživela “izgorelost”, kjer sem v podobnem obdobju preprosto morala narediti premor (teden dni dopusta) in je potem nekako šlo do konca brez problemov. Letos sem si delovne dopuste splanirala med in po sestankih s preventivnim namenom ponavljanja te izgorelosti. Problem letošnjega leta je popolni kolaps pri sestankih. Vsakič ko ljudje že stopijo v prostor, mi srce začne razbijati, trese se mi vrat, glava, celo telo. Ne uspem govoriti stavkov z več kot nekaj besedami. Že samo da bi prebrala tri stavke skupaj, je problem. Dihanje lahko kontroliram, ampak ne pomaga. Preprosto ne gre. Ko je sestanka konec, je olajšanje takojšnje. Zadeva je zelo nerodna, saj sem se že morala opravičiti in odditi iz prostora, vendar ni kaj dosti pomagalo. Obiskala sem splošnega zdravnika, ki mi je pred enim mesecem predpisal beta zaviralce, vendar nimajo vpliva. Poskusila sem že tudi dominor, vendar pri teh sestankih ne pomaga. Zdaj se mi zadeva slabša v tej meri, da ko že govorim preko telefona s stranko, ne uspem normalno – trese se telo, glas, težko dihanje ipd.
V juniju sem sicer že naročena na pregled pri psihiatru, ker menim da je nujno. Do takrat imam še kar nekaj teh sestankov in prosim za pomoč, kar storiti v vmesnem času, da bi lahko obveznosti izpeljala do konca.
Pozdravljeni,
upam, da me ne boste narobe razumela, ampak vas takoj moram opozoriti, da hitrih rešitev ni. Težave z anksioznostjo rešujemo na dva načina. Z zdravili in s psihoterapijo. Zdravila v najboljšem primeru začnejo delovati po 3-4 tednih, psihoterapija pa ima svoj tempo in se ga ne da pospešiti. Hitreje primejo pomirjevala, vendar morate preveriti, kako funkcionirate pod vplivom le teh in kakšen odmerek je dovolj učinkovit brez da ste zaspana. To je rešitev res za silo in samo za omejen čas.
Lep pozdrav,
Pozdravljeni,
Hvala za odgovor. Šla sem psihiatru, ki mi je predpisal antidepresive in dve škatlici Helexa 25mg. Naslednji dan sem šla v tujino in po pomoti s seboj vzela samo Helex, AD sem pozabila. Torej še nisem začela z jemanjem AD.
Pred sestankom sem vzela eno tabletko Helexa in učinek je bila magičen – prvih 30 min še nekaj panike, tresenja glasu, potem pa tudi dosti bolje. Ne sicer 100% bolje, ampak če ocenim nekje 60% bolje sigurno.
Sestanki se mi za letos počasi zaključujejo, pa razmišljam kako naprej. Je zelo narobe, če bi namesto AD pred vsakim zelo stresnim eventom (cca 20 jih imam v celem letu), vzela raje 1 tabletko Helexa?
Ne bi bila rada zdaj pol leta na AD, ker ne bo več stresnih dogodkov. Zdaj bo morje, počitnice, uživanje. To sem povedala tudi psihiatru, pa je rekel, da vseeno poskusimo.
Bi pa, v kolikor ni škodljivo, raje v skrajni sili si pomagala s Helexom, ker mi res pomaga.
Zanima me še glede psihoterapije in avtogenega treninga. Sem iz koroške regije – poznate koga v okolici, ki to izvaja, ki ga lahko priporočate. Je možno na napotnico, ali samo samoplačniško?
Hvala za odgovore
Pozdravljeni,
s pomirjevali je težava v tem, da “magični učinek” s časom izzveni. Logična posledica je, da začnejo ljudje jemati večji odmerek, ali jim postane sproščeno in umirjeno počutje ki ga s pomirjevalom dosežejo toliko všeč, da vzamejo tabletko tudi takrat ko ne bi bilo nujno, vendar jim “paše”. Vendar, ste odrasla oseba in ste upozorjena. Če boste dejansko vzela 20 tablet na leto, ne bo nobene težave.
Kar se tiče psihoterapije, s Koroške regije osebno ne poznam nobenega (vsaj ne da bi se spomnila). Preverite, če vaš regijski Zdravstveno vzgojni center (v zdravstvenem domu) izvaja delavnice Spoprijemanje s stresom in Spoprijemanje s tesnobo. Te delavnice so zelo koristne in jih toplo priporočam.
Lep pozdrav,