Bris razjede na danki
Že od konca meseca novembra se pri petletnem sinu borimo z razjedami in srbenjem rite. Najprej so se pojavile gliste (vzorec blata), ki smo jih zdravili z dvemi “dozami” Vermoxa, tri dni po ena tableta zjutraj in zvečer. Ker je bilo in je še vedno srbenje prisotno, vmes pa je pojavila še kri pri odvajanju blata smo dali blato ponovno na analizo. Bris na parazite je bil negativen. Oddali smo tudi perianalni odtis “selotejp”, ki je bil ravno tako negativen. Glede na to, da sin v roku 3 mesecev prebolel 3 streptokoke angine (dokazane z brisom) smo dali preveriti še bris razjede na danki, ki je pokazal prisotnost streptokoka (streptococcus pyogenes skupina A). Angine so bile zdravljene dvakrat z Ospenom in enkrat s Ceclor-jem. Fantek je sedaj sicer zdrav, razigran in normalno aktiven, vendar je streptokok očitno še vedno po vseh teh antibiotikih prisoten. Omenila pa bi, da ima v ustih zadah, podočnjake (modrikaste), dajejo ga vetrovi in blato zelo smrdi. Je možno, da bi bil vzorec blata lažno negativen? Naj omenim tudi, da smo bili s fantkom tudi na refleksoterapiji, kjer je terapevtka na stopalih ugotovila, da ima povečano vranico in jetra, nekaj pa se tudi dogaja v črevesju. Bi bilo smiselno opraviti ultrazvok trebušne votline?
Ali je nujno zdravljenje tega streptokoka z antibiotikom in katerim? Se dajo narediti kakšni testi, ki bi pokazali kateri antibiotik bi bil sploh primeren? Zdravnica nam je tokrat predpisala Klimicin- kapsule, za katere sploh ne vem, kako bomo otroka prepričali, da jih popije…
Ali je morda kakšna možnost, da to pozdravimo na bolj naraven način, ker ima že tako popolnoma uničeno črevesno floro kljub redni uporabi probiotikov itd…
Če je bil perianalni hitri srtep test pozitiven, otrok pa ima težave (običajno povedo, da boli in peče ritka), zdravnik pa vidi pordelo, macerirano perianalno kožo in vlecljivo sluz, je to potrebno zdraviti. Gre pač za kolonizacijo s streptokokom na tem mestu in ne pomeni slabo zdravljenje angine. Zdravimo z Ospenom, izkustveno v malce višjih odmerkih in delj kot anigno (20 dni).
UZ trebuha odredi zdravnik glede na njegove ugotovitve ali zgotovitve uradno medicinskega pregleda ali preiskave. Če povečanih jeter ali vranice ni tipati in so jetrni testi negativni, otrok pa nima nobenih težav, to ne izgleda potrebno.
Seveda lahko zdravljenje z antibiotikom zavrnete. V tem primeru bo imel otrok nekaj tednov, mesecev težave, potem pa bodo same izzvenele.
Gre za lokalizacijo okužbe, kot poznamo npr. streptokokno okužbo dihal ali streptokokno okužbo mening, kože, tako je v tem primeru streptokokna okužba perianalnega predela. Nezdravljeno vnetje se zelo verjetno po daljšem obdobju pozdravi samo in enako zelo verjetno nezdravljena okužba ne pušča posledic (ki so tudi sicer pri streptokoknih okužbah redke).
Spoštovani, mene pa zanima ali se lahko strepnokokno vnetje perianalnega predela prenese na druge družinske člane? Npr. pri kopanju v banji s sestrico? Sestrica je imela 3 mesece nazaj strep + na perianalnem predelu in je dobila antibiotik, pri sinu pa nisem bila pozorna ker se sam tušira in ga tudi že dlje časa peče rita ampak pravi da je že malo bolje. Ali se bo pozdravilo, ce mu z garamicin mazilom mažem npr 3 tedne?
Hvala in lp.
Takega prenosa sicer še nisem zasledila, kar ne pomeni, da ni mogoč.
Če gre za streptokokno vnetje ritke, garamicin ne bo prav nič pomagal.
Pozdravljeni.
Naša 5-letnica (18kg) je imela pozitiven hitri streptest, zdravnica ji je predpisala Ospen (na 8h, 5 ml, 4 stekleničke). To naj bi nekako imela za 16 dni. Je to ok, ali svetujete 21 dnevno jemanje Ospena?
Ospen jemlje sedaj že 5 dni (res pazimo, da ob uri). Občasno jo ritka še srbi, malo je pordela, vidne so tudi še manjše razjedice. Je pa stanje veliko boljše kot je bilo. V kolikšnem času lahko pričakujemo, da bodo simptomi povsem minili? Se po končanem jemanju Ospena priroroča še enkrat narediti hitri strep test?
Najlepša hvala za odgovor.
V zadnjem času se je jemanje penicilina pri perianalnem streptokoknem vnetju skrajšalo, tako da bo 16 dni ravno prav.
Možna je katerakoli okužba. Ob prvih znakih je potreben pregled pri zdravbniku.