Najdi forum

Pozdravljeni,
Zanima me, če je vaja čuječnosti primerna za vse ljudi, tudi za otroke in recimo za ljudi s psihozami?
Pred kratkim sem v polsnu dobila nek prisluh, kar se je zgodilo enkrat. Bila sem pri psihiatrinji (prvič) in opravila dolg razgovor. Ugotovila je, da naj ne bi bilo z menoj nič narobe. Kontrolnega pregleda naj en bi potrebovala. Pokličem naj le v primeru, če bi bilo kaj narobe – no, če bi kaj potrebovala. Ne jemljem nobenih zdravil, sem pa že dlje časa nekoliko anksiozna. Sem tudi pod hudim pritiskom in stresom v službi, ker se uvajam na nekem področju in nadrejeni name izvaja velik pritisk. Delovno mesto je inetlektualno zelo zahtevno. (zame) Ni področje, ki bi mi najbolj ležalo. Sicer sem v službi bila vedno dobro ocenjena. Že dlje časa tudi hodim na psihoterapijo (zaradi anksioznosti) in 2x sem s psihoterapevtko izvajala vajo čuječnosti. (tukaj in zdaj) Zdelo se mi je, da mi pomaga. Psihiatrinja mi je rekla naj se v tem obdobju ne poslužujem globinskih sproščanj, kot so joga ali meditacija. Spada vaja čuječnosti tudi pod globinsko sproščanje?
Mi lahko prosim poveste za kako vajo ali daste nasvet kako naj izboljšam koncentracijo (brez zdravil). Vedno sem pod pritiskom dobro funkcionirala, ne vem od kod sem vlekla vso znanje in ga primerno uporabila. Sedaj pa enostavno tega ne zmorem. V kritični situacij (služba, ko od mene v trenutku pričakujejo rešitev) zablokiram, prevzame me panika. Kako naj si pomagam?

Lep pozdrav.

Pozdravljeni,

žal ste mi naslovili vprašanja za katera se ne počutim kompetentno, saj o mindfullnessu oziroma čuječnosti poznam le osnove. Na to temo sem prebrala, da naj bi bile te tehnike primerne za vse, vendar v določenih primerih (kot je psihoza) morajo biti prilagojene in jih morajo izvajati izkušeni in strokovni terapevti.
Vaj za sproščanje je malo morje in jih je vsako posebej nesmiselno opisovati. Priporočam vam, da udeležite delavnic “Sprostitvene vaje” ki se organizirajo v vseh zdravstvenih domovih, te so primerne za vse. Lahko pa poskusite tudi s tečajem za lažje spoprijevanje s stresom: “Kljub stresu zdravi in uspešni” ki jih vodim jaz: https://www.facebook.com/events/520016521530782/
Ostala so vprašanja v domeni vaše psihoterapevtke, saj so motnje koncentracije običajno posledica anksioznosti, jaz pa ne vem, kako sta se lotili reševanja tega problema, se pa morate zavedati, da je to proces in hitrih rešitev običajno ni.

Lep pozdrav,

Daniela Fiket, dr. med., specialistka psihiatrije - transakcijska analitičarka, svetovalka Inštitut Neocortex; Kontakt: 070/760-769 ali [email protected]; Spletna stran: http://psihoterapija-fiket.si

New Report

Close