montažna ali zidana hiša
Odločamo se za zidanje oz. radi bi hišo. Parcelo že imamo, sedaj pripravljamo dokumente, spomladi ali pa naslednjo jesen pa bi začeli. V dilemi smo samo v tem ali zidano ali montažno hišo. Nagibamo se bolj k zidani, saj je tudi v ceni kar velika razlika. Kaj bi nam pa vi svetovali? Več glav, več ve!!!!
To je večna dilema. A z nekaj izhodišči se odločitev sama pokaže.
Montažna hiše se danes izbira predvsem zaradi hitrosti gradnje in tega, da dobite hišo v enem kosu. Se pravi se določate za fazo na ključ in se ne ukvarjate z nobenim detajlom, izvedbo in ostalim. Prevzamete hišo kot 1 kos, za reklamacije se obračate na eno osebo ali dobavitelja. Poleg tega je montažna gradnja pri nas na povsem drugem nivoju kot drugje. Masivnost nosilne konstrukcije je večja kot pri ostalih dobaviteljih iz območja bivše Jugoslavije, tudi od nekaterih nemških ali avstrijskih. Gradnja je lesena, razlike so v izolacijah, finalnih oblogah, parnih zaporah, debelini zidu, sestavi strehe. Tu je še vprašanje masivnosti oz dušenja zvoka, a tudi to so določenih slovenski proizvajalci uspešno rešili.
Drugo pa je enak izbor kot pri klasično zidani hiši. Podnožje klet ali temelje vam mora izdelati gradbenik kot tudi vso kanalizacijo in instalacije pripeljane do pravih pozicij, izdela se še priključke in zunanja ureditev.
Pri zidani hiši se je prav tako dobro odločiti za krovnega izvajalca, ki prevzame in koordinira vsa dela. Glede na to, da je pri nas zidanje tradicija in je tudi cena delavca nižja, se ob pravem načrtovanju izkaže, da je lahko klasična izvedba cenejša, ni pa nujno.
Sama hitrost gradnje do tretje faze je tudi v “klasiki” hitra. Če je zid opečni se suši drugače kot betonski , ki ima samo toliko vlage kot jo potrebuje za vezavo cementa. Estrihi se izvajajo enako pri obeh in se enako sušijo. Finalizacije so pravzaprav podobne.
Pri potresu ima montažna hiša manj mase, pri klasiki več. Obe je potrebno dobro in pametno izvesti po projektu za izvedbo PZI za arhitekturo, statiko in instalacije. Le-tako so vsi potrebni sklopi usklajeni in logični. To naročite pri projektantu arhitektu, ki uskladi vse načrte.
Pri vseh velja, da ne spreminjajte načrtov od potrjene idejne faze naprej, sploh pa ne na gradbišču. Potem se zadeve nenadoma začno dražiti in še usklajene niso. Rešitve so polovičarske in neustrezne. Vi in izvajalec med izvedbo samo sledite dobremu projektu. Nadzornik ga pa nadzoruje.
Morda, vam razmišljanje kaj olajša odločitev. Če ne kar vprašajte in vam bomo skušali svetovati.
gorenjka ponosna,
tule ………””ali? Več glav, več ve!!!!……” bi dejal : Več babic , kilavo dete.
Bi dodal še komentar, da je potrebno imeti za montažno denar kar na kupu, dočim pri zidani lahko malce podaljšaš gradnjo (finance).
Predvidevam, da boste imeli NEH ali PH tip hiše.
Pišeš in sprašuješ o montažni gradnji: Kakšen tip montažne gradnje je v tvoji glavi/predstavi? Velikosistemski montažni način, masivna skeletna gardnja, malosistemski sistem,; tudi pri skeletu je nekaj razlike od izvajalca do izvajalca.
Menim, da v SLo prostoru (slovenski izvajalci) imajo primerno sesatvo hiše/sten. Pazljiva moraš biti pri sestavi stene (DOH ali klasična) sestava. Pa detalji tudi.
LP