Katera zdravila naj jemlje mama
Spoštovani,
moja mama je stara 70 let in je že 25 let invalidsko upokojena zaradi depresije.
Kmalu po upokojitvi je zamenjala zdravnika in ta ji je predpisal Ladiomil za depresijo in Lekotam za živce.
Približno 20 let je normalno funkcionirala. Delala okrog hiše, vikenda, kuhala itd. Skratka, kot da je vse BP.
Pred približno petimi leti se je njen zdravnik upokojil in dobila je mlado zdravnico.
Ta ji je dala zdravila Olanzapin Teva in Cymbalta. Na začetku je imela en teden krizo, saj je bila odvisna od Ladiomila.
Potem je bilo bolje, vendar vedno bolj je postajala odstotna. V družbi je postala tiha, začela se je umikat od sveta, začela se je rediti itd. Ko smo domači to počasi opazili, je povedala zdravnici in spremenili sta dnevno dozo. Iskali sta pravo a je nista našli.
Po cca 4 letih ji je zmanjkalo tablet, njena psihiatrinja je bila odsotna in splošna zdravnica ji je predpisala Ladiomil, saj je imela letega v mamini kartoteki. Mama se je zopet boljše počutila.
To je ob prvem obisku pri psihiatrinji tudi povedala, vendar jo je psihiatrinja nadrla, da od Ladiomila postaneš odvisen in ji predpisala zdravila Asentra. Po enem mesecu mama ugotavlja, da je še slabše. Ves čas jo tišči v prsih, umika se v svoj svet in razen opravil v kuhinji ni sposobna narediti ničesar drugega.
Pred tremi dnevi je iz omare vzela Ladiomil in ga vzela. Že tri dni je povsem spremenjena in počuti se super.
Sedaj pa moje vprašanje kot laika. Če mora jemati zdravila celo življenje, ali ni bolje da jemlja Ladiomil, ki ji pomaga in je od njega odvisna, kot da jemlje neka druga zdravila zdravila in je ves čas depresivna, živčna, zamorjena, tiha, skratka bolana. Kaj menite vi?
Lp in hvala za odgovor,
Andrej
Pozdravljeni,
od maprotilina (Ladiomila) ni možno biti odvisen. Maprotilin je antidepresiv, tako kot so druga zdravila ki jih je vasa mama imela kasneje predpisana. Tako da, argument o odvisnosti odpade.
Je pa morda nekaj drugega. Maprotilin je tetraciklični antidperesiv ki pripada starejši generaciji antidepresivov ter, zaradi varnostnega profila, že nekaj časa ni prva izbira pri zdravljenju depresije. Torej, ima več možnih stranskih učinkov na srce (motnje ritma) in več interakcij z drugimi zdravili, hkrati pa je predoziranje, za razliko od novejših AD, izredno nevarno. Iz the razlogov se predpisovanju izogibamo, če le imamo drugo izbiro. Pa vendar, je to učinkovito zdravilo, zlasti pri depresijah ki jih spremlja izrazita tesnoba in nemir.
Ker vase mame ne poznam, ne morem vedeti ali so pri njej pristoni relativne ali apsolutne kontraindikacije za predpisovanje tega zdravila. Osebno ga ne bi nikoli predpisala osebi ki ima tudi sicer motnje srčnega ritma, in bi bila bolj pozorna na možne interakcije. Ampak temu je verjetno teko tudi zato, ker imamo mlajši psihiatri manj izkušenj pri predpisovanju starejših zdravil, in smo zato bolj previdni (beri:negotovi).
Svetujem vam, da se o situaciji, skupaj z mamo, pogovorite z njeno psihiatrinjo. Morda ima bolj tehtne argumente ki jih mi ne vemo.
Lep pozdrav,
Pozdravljeni,
to pa je že čist druga zgodba, bromazepam (Lekotam) je močno pomirjevalo ki je namenjeno kratkotrajnem simptomatskem zdravljenju. Uporaba naj bi bila omejena na maksimalno 4 tedne. Daljše predpisovanje mora biti strokovno utemeljeno, sicer gre za strokovno napako.
Lep pozdrav,