Nova montažna hiša na staro klet
Seveda imamo izkušnje s tem. Celo tako, da je investitor kupil s parcelo s postavljenim objektom samo do kletne plošče, ki je bil star nekaj let in kvalitetno grajen. Montažni objekt smo prilagodili nosilni konstrukciji in poziciji nosilnih sten kleti. Tako smo se izognili dodatnim ojačitvam in posegom v kleti. Po postavitvi montažnega dela se je investitor šele čez nekaj časa lotil finalizacije kleti. Tako si je razporedil investicijo.
Pri taki gradnji je pomembno, da se najprej preveri stanje kletnega dela objekta, kvaliteta in način gradnje. Če je zadeva v slabem stanju, je bolje vse skupaj podreti, ker si drugače naredite medvedjo uslugo s slabim podnožjem nove investicije. V takem primeru je izkop že narejen, pozidate na novo kletni del in postavite montažni del. Potrebna je statična presoja nosilnosti, a ponavadi, sploh, če je bila klet postavljena za klasično nadzidavo in če ne postavljate nosilnega elementa na sredino plošče, kjer spodaj v kleti ni podpore, ni problemov. Povezava s stopnicami se mora ujemati z zgornjimi etažami.
Pomembni so še detajli in njihova preučitev – obstoječa hidroizolacija in toplotna izolacija horizontalnih in vertikalnih delov kleti, drenaža, tip zemljine itd… Vzemite si več časa za papirno obdelavo načrta in izračun investicije. Dobra izvedba potem ne sme izostati.
V bistvu smo našli montažno hišo, ki nam je vseč, pa še tloris ustreza. Ne bo čisto nič večja hiša, kot sedaj. V bistvu bo še manjša, ker bo namesto garaže zdaj samo nadstrešek.
Glede papirologije tako vem, da ti zakasirajo vsak drek. Bolj se mi gre, da mi ni treba delat nove kleti, ki bi stala sigurno 20.000€.
Drug problem pa je, da mi živimo v tej hiši, ki bi jo podrli in s takim sistemom, da na obstoječo klet postavimo montažno hišo, bi bili “brezdomci” samo pol leta. Pa še radi bi malo zravnali parcelo in bi ta material uporabili za nasutje.