Gradnja dvojčka
Odlocamo za gradnjo dvojcka v bliznji okolici Lj. Smo dve druzini. Zelimo si majhnega dvojcka – do najvec do 120m2 na enoto. Kaksne so omejitve take gradnje? ZGO navaja da je gradnja v lastni reziji dovoljena le za enostavne (enostanovanjske) objekte. Kaj to pomeni v praksi? Ali moramo najeti izvajalca, da nam postavi dvojcka na kljuc? Je dovolj, da nam izvajalec zgradi objekt do 3. gradbene faze in potem nadaljujemo sami? S sredstvi smo namrec omejeni in bi radi kar najvec naredili sami. Na kaj pa moramo biti pozorni pri pridobivanju dokumentacije? Ali bomo morali placati 2 komunalna prispevka?
Možnost gradnje dvojčkov definira prostorski akt, predvidevam, da je to OPN (občinski prostorski načrt). Ugotoviti je potrebno v kateri območni enoti je predvidena gradnja in kakšni pogoji veljajo zanjo. Predlagam, da stopite v kontakt s kakšnim od projektantov (arhitektov) ali pa na pristojni občini zaprosite za lokacijsko informacijo (Oddelek za okolje in prostor, taksa 22,66 eur; navadno imajo občine vloge za lokacijsko informacijo na spletu).
V kolikor je gradnja stanovanjskih dvojčkov dovoljena, predlagam eno gradbeno dovoljenje za celoten objekt (manjši stroški). V kolikor gradnja dvojčkov ni dovoljena, bo moral vaš projektant objekt drugače poimenovati (npr: dvostanovanjska hiša ali podobno).
Komunalni prispevek se izračunava na osnovi razmerja med parcelo in površino objekta, tako, da bo komunalni prispevek identičen, ne glede na to ali bosta tekla dva postopka (za vsako polovico dvojčka posebej) ali samo en. Prihranite le pri taksi.
Gradnjo v lastni režiji ste pravilno razumeli. Predlagam, da vam po pridobljenem gradbenem dovoljenju projektant pripravi popis del do III. Gradbene faze in na osnovi tega izberete izvajalca, naprej pa delate sami.
Torej: začnite s pridobivanjem geodetskega posnetka, izberite projektanta in pogumno dalje. Dober projektant vas bo pravilno usmeril in vam prihranil denar. Verjemite! 🙂
Uspešno!!!!