pralni stroj
cveto, ne ga biksat: inverter motorji so vam v strah in trepet, ker serviserjem ne nudijo več toliko dela in menjave določenih vitalnih delov pralnih strojev: ni klinastega jermena, s katerim je motor obešen na boben, ni ogljikovih krtčk – vse to je pa kar pogost potrošni material, sploh pri strojih, ki imajo centrifuge 1200 obratov in več….
Invertni motorji namesto ogljikovih krtačk uporablja magnetno polje. Znotraj motorja ni ogljikovih krtačk zaradi česar ne prihaja do trenja oziroma kontakta med vrtenjem. To omogoča bolj učinkovit zagon vrtenja in ustavljanje motorja. Manj trenja pomeni manj hrupa, manj obrabe ter posledično daljšo življenjsko dobo in nižjo porabo električne energije.
Invertni motor sicer ni nova tehnologija pralnih strojev, je pa v zadnjem obdobju vedno bolj razširjena, predvsem pa postaja vedno bolj cenovno dostopna.
Da bi lahko razumeli delovanje invertnega motorja pri pralnem stroju, je potrebno razumeti, kako pralni stroji sploh delujejo. Med pranjem motor pralnega stroja vrti boben, s čimer v kombinaciji s pralnim sredstvom iz oblačil odstrani umazanijo. Klasični motor to počne s pomočjo ogljikovih krtačk, ki omogčajo vrtenje motorja, ta pa preko jermena poganja boben.
Pri običajnih motorjih se med vrtenjem zaradi trenja ogljikovih krtačk motor tudi segreva. Zato se mora med samim pranjem večkrat ustaviti, da zamenja smer vrtenja ter da se ohladi na ponovno delovno temperaturo. Seveda se vse to dogaja v samem procesu pranja, zato tega uporabnik ne opazi. Inverterski motor se na drugi strani ne pregreva, izkoristek vrtenja bobna pa je lahko tudi do 95 % (medtem ko je pri običajnih motorjih zgolj okrog 70 %). Čas povprečnega pranja je tako med inverterskim in običajnim motorjem lahko kar 25 % krajši.