Pozdravljeni, gospod Mito.
Imam vprašanje oziroma prosim za vaše mnenje glede moje strukture treninga.
Sem velik 190 cm in (pre)težak 110kg. Čez poletje kolesarim (predvsem v hribe), kjer brez težav zdržim tudi uro ali več tempa pri 160 utrip/minuto. Star sem 37 let.
Čez zimo sem vpisan v fitnes, kjer je moja struktura vaj naslednja. Najprej od 40 min do 60 min teka, zmernega, hitrost varira med 8 in 10 km/h.
Po tem naredim 50 trebušnjakov, nato 20 min kolesarjenja na trenažerju.
Za konec pa še 50 trebušnjakov.
To serijo grem vsakič skozi, 4-6x tedensko. Moj cilj je zmanjšati obseg trebuha in zgubit kakšno kilo. Ali delam prav? Hvala za vaše mnenje in pomoč.
Pozdravljen Rekreativec
Moje ime je Mare in sem prav tako kot Mito moderator tega foruma.
Obstaja ogromno načinov, kako izgubiti odvečno maščobo. Tvoja vadba ni optimalna, vendar je ok.
Veliko pomembnejša je prehrana.
Kako se prehranjuješ?
Zdravo Mare, hvala za odgovor.
Treniram običajno zvečer med 19:30 in 21:30. Po treningu ne jem in ne pijem ničesar (razen IZO napitkov oz vode). Kaj bi moral, kaj predlagate?
Zjutraj pred službo jem kaj malega, če sploh. Sredi dneva kosilo vedno juho + glavno jed + solato.
Popoldne običajno kaj malega, kakšno sadje…sladkarij se načeloma izogibam, popijem pa tedensko kakšne 3-5 piv.
Prosim za predloge glede optimizacije treningov, bom zelo hvaležen.
LP, R.
Tvoji vadbi manjka delo z utežmi. To je veliko bolj zdravo in tudi učinkovito za hujšanje od aerobne vadbe.
Po drugi strani je bolje, da delaš trening, ki ti je všeč, kot da se siliš delati trening, ki ti ne ustreza in ga na dolgi rok potem opustiš.
Če želiš imeti lep trebuh, pote smo napisali program, ki vključuje vse, kar potrebuješ – program treninga, program prehrane in jedilnik.
Poglej si ga tukaj:
http://www.the-nutrition.com/single-blog/Trebusne-misice-%E2%80%93-kako-naj-dobim-poletni-Six-Pack–%C2%BBCrunchi%C2%AB-so-za-bedake-/100
Tvoji vadbi manjka delo z utežmi. To je veliko bolj zdravo in tudi učinkovito za hujšanje od aerobne vadbe.
Po drugi strani je bolje, da delaš trening, ki ti je všeč, kot da se siliš delati trening, ki ti ne ustreza in ga na dolgi rok potem opustiš.
Če želiš imeti lep trebuh, pote smo napisali program, ki vključuje vse, kar potrebuješ – program treninga, program prehrane in jedilnik.
Poglej si ga tukaj:
http://www.the-nutrition.com/single-blog/Trebusne-misice-%E2%80%93-kako-naj-dobim-poletni-Six-Pack–%C2%BBCrunchi%C2%AB-so-za-bedake-/100%5B/quote%5D
Lahko razlozis zakaj je delo z utežmi veliko bolj zdravo od aerobne vadbe? Hvala.
V 2. videu članka na http://www.bodyteam.si/vaje-za-oblikovanje-postave/ si lahko pogledaš primere vaj, ki so učinkovite z vidika porabe maščob (“kompleksne vaje”). Nekatere so tehnično zahtevne in je potrebno predznanje za varno izvedbo. Kakorkoli, toliko, da dobiš predstavo kakšne vaje so ok za tvoj cilj.
Lp
Zdravo,
dobro vprašanje. Tudi mene to zanima 🙂
Lep pozdrav![/quote]
Preberi tukaj in poglej video
http://www.the-nutrition.com/single-blog/Katera-oblika-kardia-je-najboljsa-za-hujsanje/123/filtriraj-po/datum/razvrstitev/padajoce/stran/1
Članek je super napisan. Pogrešam le eno stvar (morda je celo samoumevna), vendar tega nisem zasledil niti na kongresu FZS, kjer se pojavlja ves Slovenski fitnes kader in bi zato želel zadevo vsaj enkrat izpostavit.
Namreč HIIT trening z vidika porabe maščob je verjetno res najboljša metoda, vendar kot lahko razberete, je to trening maksimalnih intenzivnosti. To pa za veliko ljudi ni primerna vadba zaradi različnih zdravstvenih stanj: od težav z gibalnim aparatom (artroze…), do internistničnih težav (gastritisi, srčno-žilne bolezni…).
Poleg tega tudi v treningu športnikov vedno upoštevamo ciklizacijo. Kar pomeni, da priprave na sezono ne začenjajo s HIIT in IT treningi, ampak začnejo z bolj “blagimi” metodami, nekoliko kasneje pa sledijo maksimalne obremenitve, saj je pametno telo pred tem spravit na nek nivo.
Če upoštevamo še ta dva vidika pa se s HIIT treningom na področju hujšanja zagotovo pride najhitreje do rezultatov.
Res je Jure.
V članku tega nismo posebej izpostavljali, ker je bil že relativno dolg.
Vsekakor je HIIT trening obremenilen za telo bolj kot aerobna vadba in je namenjen zdravemu človeku.
Kdor ima kakršnekoli zdravstvene težave, pri katerih je pospešen srčni utrip in povišan krvni pritisk lahko problematičen, se mora pred začetkom HIIT treninga posvetovati z zdravnikom.
Prav tako je pri profesionalnih športnikih potrebno upoštevati periodizacijo in HIIT oz. IT pravilno umestiti v strukturo treninga.
Na začetku sezone je potrebno najprej izgraditi aerobno bazo in pripraviti mišice na maksimalne napore, sicer lahko pride do poškodb.
Hvala Jure, da si to izpostavil, saj se v blogu tega nismo dotaknili.
To da s treningom izgubiš nekaj kalorij in posledično maščob je stranska posledica treninga. To pač pride zraven v paketu. Trening pa naj bo kakršen koli je prvenstveno namenjen izboljšanju nekih sposobnosti. Pa naj bo to trening matematike, angleščine, žongliranja ali moči nog. Zato se raje vprašaj kakšen smisel ima tvoj trening, oziroma kaj bi rad s treningom pridobil.