Za učinkovito hujšanje je dobro uživati čimmanj ogljikovih hidratov. Ker pa menim, da je hrana brez ogljikovih hidratov osiromašena in nezdrava, bi rada vedela s čim je dobro nadomestiti ogljikove hidrate.
Ogljikovi hidrati veljajo za najpomembnejši vir energije za človeško telo.Nahajajo se v živilih rastlinskega izvora in jih užijemo s pašto, kruhom, krompirjem. To so jedi, ki jih imam najrajše. Kako se temu izogniti in kako ostati zdrav in aktiven, če tega ne uživaš.
Jaz ne jem tega, oziroma zelo malo, le tu in tja kakšno malenkost. Nič od tega: kruh, testenine, krompir, riž.. Upoštevam pa tudi prehrano po krvni skupini, kar mi telo itak nekako kar samo diktira. Torej se nič ne matram in nič ne pazim kdaj in koliko pojem.
Počutim se odlično, odvečna kilaža je kar odpadla, manj sem lačna, končno nič napihnjena in imam top prebavo. Tudi ciklus je postal znosen in neboleč. Energije polno, izčrpanost precej manjša.
Jem veliko mesa, rib, jajc, mlečnih izdelkov, zelenjave, sadja in oreškov.
No, jaz recimo od malega jem zelo malo kruha, krompirja in testenin, riž imam pa recimo rada. Zdaj se doma ubadamo z zdravo prehrano in opažam, da mi od OH še najbolj sedejo žitarice, pira, ajda in pšenica. Tudi če primerjam počutje, se mi zdi, da je izkoristek po teh nepredelanih OH boljši, počutim se lažjo, medtem ko se recimo po krompirju ali kruhu počutim težko v želodcu.
Za ucinkovito hujsanje se odpovej vsem sladkarijam in konkretnim mascobam, pa bodo rezultati hitro tu.
Jaz ravno obratno zarad prebavnih tezav ze dva tedna jem skoraj samo ogljikove hidrate razen sladkorjev in cimbolj nemastno hrano z veliko zelenjave in sem sel dol 5 kil in se kar hujsam.
Kaj pravis na to? Malcek zamaje teorijo o hidratih.
Kar dosti je odvisno od posameznika. Nekaterim bolj ustreza meso, drugim ogljikovi hidrati. To sicer nima veze s krvno skupino, z genetiko pa zagotovo.
Na primer meni zelo ustrezajo ogljikovi hidrati – doma narejene močnate jedi (štrukji, močnik, žganci in podobno), krompir, domači sveži njoki. Kruh, sladkor in moka slabše kakovosti seveda nikakor niso zdravi, ker gre za enostavne, osiromašene in zelo obdelane OH. Ostalo je pa čisto ok za tiste, ki imamo tak prebavni sistem (nobene preobčutljivosti na gluten ali kaj podobnega – kar veliko ljudi ima, pa se niti ne zavedajo). Gibam se dovolj, porcije imam normalne, sladkor jem v omejenih in nadzorovanih količinah (samo v sladicah in sadju, ne pijem pa sladkih pijač, ne sladkam kave ali čaja). Rezultat: moja telesna teža ne niha.
Mesa pa pojem manj kot marsikdo drug, oz sledim svojim potrebam. Ko sem še trenirala, je bilo tega več, sedaj mi paše mnogo manj (se samo rekreiram in imam zato manjše potrebe kot prej).
Jaz bi vam za uspešno hujšanje bolj svetovala, da rahlo zmanjšate vse porcije, se izogibate skritemu sladkorju (predvsem v sladkih pijačah) ter skrbite za redne in raznovrstne obroke. Pri zmanjšanih porcijah lahko naredite tudi tako, da pojeste nekaj manj mesa in ogljikovih hidratov ter namesto tega malo več zelenjave. Pripravite na primer dve različni vrsti zelenjave za prikuho + solato, namesto ene same.
Poglejte tudi, kdaj se prehranjujete. Imate redne obroke, vsak dan ob približno istem času? Jeste samo v času obrokov ali tudi vmes? Se tolažite s hrano? Jeste slane prigrizke pred TV-jem? Lahko si pišete dnevnik prehrane, da boste sploh videli, kaj vse pojeste tekom posameznega dneva in kdaj. Bistveno je, da jeste samo v času obrokov in to čim bolj kvalitetno. Brez težav imate lahko 5 obrokov na dan, samo ne jejte izven tega. Če ste lačni, pojejte nekaj kvalitetnega, ne instant prigrizkov ali sladkarij.
Kar se sladkarij tiče: lahko imate vsak dan normalno sladico po kosilu, oz. obroku po vaši izbiri. Ampak to pomeni, da se s tem samo še malce posladkate in si s sladkorjem ne tešite lakote. Vendar ena sladica na dan pomeni, da drugih sladkarij v tistem dnevu ni. Bo šlo?
Pa gibati se bo tudi treba. Ne veliko, ampak redno. Že če začnete z manj intenzivno aerobno aktivnostjo dvakrat na teden, bo razlika velika. Temu dodajte še kakšne vaje za moč (npr. dvakrat na teden naredite doma serijo trebušnjakov, sklec, počepov, morda še kak poskok s kolebnico). Ni važna količina, važno je samo, da jih delate redno. Na ta način boste pospešili svoj metabolizem, poleg tega pa boste dobili bolj izostren čut, kaj vašemu telesu primanjkuje in česa ne rabi. Bistveno je, da gledate na hujšanje kot na dolgoročen plan. Zadajte si letni in ne mesečni cilj. Naj bo realen in ne prevelik. Na ta način se bo telo počasi privajalo na svojo novo postavo in ne boste imeli težav z jo-jo efektom. Poleg tega hujšanja ne boste dojemali kot muko in trpljenje, če se ga boste lotili zares zmerno. Predvsem si zadajte nek dnevni ritem (prehrana, gibanje) in se ga držite. Po kakih treh mesecih poglejte učinek in potem svoj dnevni red in prehrano temu primerno prilagodite.
Izogibajte se še, oz. zmanjšajte vnos majoneze, pripravljenih polivk in jedi, zelo mastne hrane (cvrtja), alkohola (ogromno kalorij, nezdravo), bolj mastne vrste mesa jejte manj pogosto (svinjina).
Dieta brez ogljikovih hidratov se imenuje Atkinsova dieta. Temelji na principu, da je telo zmožno pretvoriti zaužite aminokisline (sestavine proteinov) v ogljikove hidrate, ki jih nujno potrebuje. Pri tem procesu seveda porablja energijo. Vendar če vi zaradi tega zaužijete večje porcije ali če na splošno niste zelo prilagojeni na uživanje in prebavo večjih količin proteinov (genetika), od tega ne boste imeli nobene koristi. Drugi problem je pa, da pri takšni dieti v telesu v večji meri kot običajno nastajajo t.i. ketonske spojine. Ena od njih povzroča zadah, podoben alkoholu, kar zna biti neprijetno.
Vidim, da sem se že zelo razpisala. Upam, da vam kaj od napisanega pride prav.
Veliko uspeha in predvsem zadovoljstva vam želim!