Pozdravljeni,
začetek julija sem si dala odstranit tri pigmentna znamenja, enega na hrbtu in dve na obrazu. Na hrbtu je ostalo svetlo rjavo znamenje/mogoče bolj rdečkasto in je le še na enem delu majčkeno izbočeno (prej je bilo precej izbočeno, srednje rjave barve, premera nekje 1,1cm, bolj pa me moti zadeva na obrazu, ker sta tisti dve piki zdaj še vedno rdeči, kot da bi imela komarjeve pike. Na začetku je bil od tega ”žganja” z laserjem okrog vsake pike še seveda precej večji krog, ki se je s časoma manjšal, tista res rdeča rdečina je počasi začenjala bledeti, ampak po štirih mesecih in pol je vse skupaj še precej rdeče, izbočeno je toliko kot prej. Seveda če pustim čisto pri miru je vidno res minimalno, ob kakšnem draženju (ležanju na strani, telefoniranju ipd) pa se razdražijo in postanejo precej bolj rdeče in bolj vidne. Po odstranitvi sem začela mazati z mazilom bepanthen, po nekaj tednih pa sem iz bepanthena prešla na običajno mastne kreme za obraz (npr. nivea).
Zanima me, ali je normalno, da se skoraj po petih mesecih te brazgotine oz rdečino še vedno vidi, ali traja mesece, da bo koža postala normalne barve? Še vedno mi je bolj všeč, da so pike rdeče/rozaste in zgledajo kot komarjevi piki kot pa tiste rjave ki sem jih imela prej, vendar še vedno nisem pričakovala, da bodo po tolikem času še vedno izbočene in rdeče.
Ali mislite da bo potreben dodaten poseg ali je samo potreben čas, da bo rdečina izginila?
Hvala in lp, Simona
Simona, pozdravljeni!
Uf, kar nekaj, na žalost, poznanih problemov ste navedli v vašem pismu, ki imajo lahko tudi resne posledice. V upanju, da bo ta odgovor prebral še kdo, ki si namerava “lasersko odstranjevati znamenja” bom o tem napisal nekoliko več. Upam, da se boste tisti, ki vas to zanima prebili do konca in da sem napisal kolikor toliko razumljivo :))
1. Preden iz kože odstranimo kakršno koli spremembo, ( ki jim običajno nestrokovnjaki laično rečejo “izrastki”, znamenja, itd) je potrebna DIAGNOZA omenjene spremembe. To pomeni, da mora vsako “pikico”,bradavičko”, “izrastek” , “znamenje” pred odstranitvijo z dermatoskopom pregledati dermatolog usposobljen za kožne tumorje ( to so v bistvu ti “izrastki” ali znamenja…). Šele ko imamo diagnozo, kaj ta sprememba na koži je, se lahko odločimo za najbolj optimalno, strokovno in ne nazadnje estetsko metodo odstranitve. Tu pa so med različnimi “izrastki” ogromne razlike. Namreč, najbrž je razumljivo, da neke kožne spremebe, ki kaže ob pregledu dermatoskopske znake za rakasto obolenje ne bomo šli “žgat” z laserjem, temveč je takšno spremembo potrebno ali izrezati v celoti in poslati na histološki pregled ( pregled tkiva pod mikroskopom, ki omogoča natančneje postaviti diagnozo) ali pa opraviti biopsijo ( izrezati droben košček omenjene spremembe in poslati na histološki pregled) in ko imamo histološko diagnozo, lahko uporabimo v nekaterih primerih tudi druge načine zdravljenja, ne le izrezanje ( npr. razna obsevanja, posebna mazila, in ne nazadnje tudi tako imenovane destruktivne metode).
Namreč če neko spremembo odstranjujemo z laserjem ( v vpoštev prihajajo le tako imenovani ablativni laserji: Er:YAG laser ali CO2 laser) ali pa s kakšno drugo destruktivno ( “uničevalno”) metodo, pride do uničenja tkiva -običajno le dela tkiva in zato ni več mogoče opraviti histološke diagnoze, saj je bilo tkivo uničeno. Problem se pojavi, ker veliko število kožnih sprememb, ne raste le v povrhnjici, temveč se celice širijo globoko v globino kože in zato jih takšne metode ne odstranijo v celoti. Celice ki ostanejo v globini pa lahko zečnejo ponovno rasti – sprememeba (izrastek) se bo ponovno pojavila, ali pa npr. celice ki delajo pigment – melanociti ( če je šlo za nepravilno odstranjevanje melanocitnega nevusa) postanejo aktivne in proizvajajo pigment in takšna spremeba bo dobila rjavkasto barvo. Najbrž mi ni potrebno posebej povdarjkati kako zelo je lahko nevarno, če je bilo na destruktivni način (npr. z laserjem) odstranjevana sprememba, ki je vsebovala rakaste celice ( ki jih s pregledom nekdo, ki ni dermatolog, ne bo mogel prepoznati, včasih jih ne more prepoznati niti dermatolog). Takšne rakaste celice se sevada ne bodo ustavile v rasti, zato se bo “izrastek” povrnil, rakaste celice pa se lahko razsejejo po telesu v druge organe ( mestatazirajo).
Prav zaradi te nevarnosti je v v dermatološki doktrini ( vodilo za strokovno in pravilno postopanje in zdravljenje) izrecno navedeno, da se sprememb pri katerih ni izrecno jasna diagnoza NIKOLI ne odstranjuje z “uničevalnimi” metodami.
To še posebej velja za tako imenovana “pigmentna znamenja” – to so spremembe, ki jih strokovno imenujemo melanocitni nevusi. Le ti so običajno pigmentirani, približno 10 -15 % pa jih je lahko kožne barve, rdečkastih ali rožnatih. Nekateri so v nivoju kože ( podobni so “pegam”) ali pa so nekoliko nad nivojem kože ali pa ( predvsem na obrazu) dvignjeni nad nivo – kupolasto -podobno “bradavički” ali pa po telesu “visijo” kot mehke “bradavičke”. Nestrokovnjaki – nedermatologi pa prev takšne spremembe pogostoma ne poznajo ali zamenjajo za zelo podobne spremebe, ki pa so druge vrste. Tovstnih (melanocitnih) sprememb torej ne smemo odstranjevat uničevalno ( niti z laserjem, zmrzovanjem, žganjem….itd) To je strokovna napaka!!!! Pravilo je, da je tovrstne sprememembe potrebno ali v celoti izrezati in poslati na histološko preiskavo. V kolikor pa želimo bolj lep -estetski rezultat, pa jih lahko odstranimo tudi tako, da jih izrežemo povrhnje ( strokovno rečemo tangencialno izrezanje) – podobno kot bi jih “odbrili” S tujko rečemo “shave” excisio” – tako da ni potrebno šivati, estetski rezultat pa je enak oziroma običajno lepši kot po odstranitvi z laserjem!! — kakor koli že , v obeh primerih pridobimo neuničeno tkivo, ki ga pošljemo na histološki pregled. In šele ko prejmemo ta izvid, vemo, da smo odstranili spremembo, ki ni bila rakasta ali skrivala potencialno rakaste celice.
2. Tako bio moralo biti a kakšna je realnost. Z odstranjevanjem različnih kožnih “izrastkov” se “ukvarja” in oglašuje veliko število posameznikov, ki niso dermatologi in niso usposobljeni in izučeni za prepoznavanje in diagnostiko kožnih tumorjev. To so lahko zdravniki drugih strok ( predvsem kirurgi, otorinolaringologi, splošni zdravniki, anesteziologi, in celo zobozdravniki, ginekologi…itd) na žalost pa srečujemo tudi primere, ko “izrastke” odstranjujejo celo “nezdravniki” – kozmetičarji, medicinske sestre,….) Ker velika večina nedermatologov zelo slabo pozna dermatologijo in še posebej diagnostiko številnih kožnih tumorjev ( ki jih v dermatologiji poznamo več sto osnovnih tipov) neredko prihaja do nepravilnih kliničnih diagnoz ali pa se določene spremembe vrže kar v isti koš pod “psevdo” strokovne diagnoze, ki v dermatologiji sploh ne obstajajo ( kot je na primer diagnoza:” kožni fibrom”, ali diagnoza “znamneje”..itd) in v nevedenosti in nepoznavanju pravilnih postopkov, takšne spremembe odstranjujejo brez dermatološke diagnoze in na žalost z destruktivnimi metodami ( laser, zmrzovanje, elektro “izžiganje”…itd).
Ker pacienti običajno tega ne vedo, se ne pozanimajo ali vprašajo o izobrazbi, poklicu, licenci, izkušnjah…itd pogosto tudi zaupajo, še posebej če gre za “eminentne” ustanove. Posledica pa so lahko komplikacije, ki ste jih omenili in jih običajno ti, ki te posege opravljajo, ne vidijo, saj pacienti nato obiščejo za pomoč dermatologa, ki je nato postavljen pred težko diagnostično nalogo.
Omenil pa bi še žalostno dejstvo, da žal tudi med dermatologi ( na srečo redko) še najdemo posameznike, ki dotične sprmembe ( npr. “znamenja”) odstranjujejo destruktivno – brez histološke preiskave.
3. Da pa ne bo vse tako črnogledo in zaskrbljujoče, pa je treba vedeti, da številne kožne spremembe, ki so jasno benigne (torej niso nevarne) lahko odstranjujemo tudi z destruktivnimi metodami ( tako z laserjem, zmrzovanjem, izžiganjem …itd) in imamo lepe estetske rezultate ( odstranitev spermembe, ko se po nekaj mesecih skoraj nič ali na oko nič ne pozna) Takšne so naprimer seboroične keratoze in številni akantomi (npr.velikocelični akantomi,…),solarni lentigi nekatere žilne nepravilnost ( t.i. hemangiomi”), fibropapilomi (acrohordoni) fibrolipomi,…..itd Seveda pa vedno velja pravilo – pred odstranitvijo je spremembo potrebno dermatološko pregeldati z dermatoskopom, postaviti jasno diagnozo in nato za to vrsto diagnoze izbrati najboljšo terapijo.
4. V vašem primeru se torej postavlja kar nekaj vprašanj.: Prvič, ali je poseg opravljal dermatolog ali nekdo drug. In ali so bile spremembe pred ostranitvijo diagnosticirane – to lahko pogledate v izvid, ki ste ga MORALI prejeti. Na izvidu mora pisati diagnoza ( če piše npr. fibrom, “znamenja” pigmentna sprememba” .in podobno) to ni strokovna dermatološka diagnoza. V izvidu vam mora tudi natančno pisati s kakšno metodo so vam odstranjevali – kakšen tip laserja – je to bil Er:YAG( Erbij -yag)ali CO2 laser. Drugič: Poseg lahko brez težav opravi tudi kirurg a je potrebno, da je pred posegom bila opravljena diagnoza (po mojem vedenju in izkušnjah zanesljiva le s strani dermatologa z opravljeno dermatoskopijo). Ste to opravili, če ste, kakšna je bila diagnoza.Tretjič: je bila mogoče opravljena histologija – biopsija pred posegom ali vsaj epilumescenčna preiskava in dokumentacija ali vsaj strokovna fotografija pred posegom? Od tega, torej kaj so vam odstranjevali, je odvisno ali so spremembe, ki jih sedaj opisujete pričakovane ali pa so znak komplikacije. V kolikor so vam dejansko z laserjem (ali kako drugače “izžigali”) pravo znamenje (torej melanocitni nevus) so sprememebe lahko znak, da so celice ( melanociti ) ostali v globjih plasteh kože in so aktivne ( zato se ne “zaceli” ker ponovno raste ali pa proizvaja pigment) Težava je, ker če ni bila opravljena histologija ne vemo, kaj so vam odstranjevali!!! In zakaj ponovno raste??? V takšnem primeru vam svetujem, da se najprej ponovno obrnete na tistega, ki vam je poseg opravljal, poiskusite pridobiti odgovore na vprašanja, ki sem zgoraj jih omenil. V kolikor ne boste uspešni, se obrnite z vso dokumentacijo na dermatologa in skupaj z njim poiskusite razjasniti zadevo.
5. V kolikor je šlo za odstranjevanje sprememb, ki jih lahko lasersko odstranjujemo, potem je običajen potek celjenja po posegu sledeč: ranica po posegu se na obrazu zaceli nekje v približno 7 do 10 dneh. Na tem mestu ostane rdečkasta do rožnata lisa, ki počasi – v nekaj mesecih bledi, tako da jo čez nekaj mesecev praktično skoraj ni več videti. Koliko časa bo vidno rdečkasta je od pacienta do pacienta ralično. Po mojih izkušnjeh, večinoma močno zbledi po 3 do 4 mesecih, ni pa nenavadno, če je nekoliko rdečkasto -vijolična tudi po enem letu, čepraj je to redko in sam pacienta običajno kontroliram po 6 mesecih. Vztrajanje rdečine ali vidne spremembe na tem mestu je včasih lahko znak, le da so se žilice, ki so se va času celjenja mesta po posegu vrastle, ne izginejo in jih je takrat lahko vsaj deloma odstranimo z vaskularnimi laserji ( posebeni laseri za žile). Drugi razlog vztrajanja in slabega celjena je lahko infekcija, ki je nastala po posegu ( kar je izjemno redko v kolikor je poseg bil strokovno narejen). Tretjič: Lahko pa pride do nepravilnega brazgotinjenja (kar je na obrazu izjemno redko, drugod po telesu pa pogostejše) – namreč lahko se tvorijo prekomerne brazgotine (t.i. hipertrofične brazgotine ali celo keloidi – ti načeloma na obrazu ne nastajao).
Pojav pigmentacije -zabarvanja, se sicer lahko pojavi – najpogosteje, če prve mesece po posegu na to področje sije sonce ( oz če se izpostavljate soncu) zato se običajno teh posegov na soncu ispostavljenih delih (obraz, roke, vrat…) izogibamo v poletnih mesecih in jih raje opravljamo preko zime. Če pa jih že opravimo, pa je potrebno ta področja posebej dobro ščititi pred soncem ( ampak, predvidevam ,da so vam po posegu to tudi povedali in dali navodila kako ščititi). Sicer pa smo pri pojavu pigmentacij na mestih odstranjevanja , kjer ni bilo histološkega pregleda zelo previdni!!
Skratka, če zaključim. Vaša zgodba je na žalost kar pogosta in jo pri svojem delu dermatologi še prepogosto slišimo. Lasersko odstranjevanje pravih “znamenj” brez histološkega ali vsaj dermatološkega pregleda in dermatoskopske foto dokumentacije je nestrokovno in bi se ga po doktrini ne smelo opravljati. Žal pa se to še vedno dogaja.
Da ne bo pomote: odstranjevanje kožnih znamenj in izrastkov je seveda v redu, pogosto celo potrebno in zaželjeno in brez nevarnosti, a pod pogojem, da je postavljena pravilna diagnoza ( ” da vemo kaj odstranjujemo” ) in da je to odstranjeno na pravilen način!
Lepo vas pozdravljam