Oprte hiše Slovenije 2015
OHS spet odpira vrata več kot 100 slovenskih zasebnih in javnih stavb.
LJUBLJANA – Največji festival kakovostnih gradenj, nepremičnin in arhitekture, Odprte Hiše Slovenije (OHS), bo letos svoja vrata spet odprl od 15. do 17. maja. Tokrat si bo moč ogledati več kot 100 zasebnih in javnih stavb ter prostorskih ureditev, ki jih je izbrala posebna strokovna žirija.
Tema letošnjega dogodka je “Trajnostna gradnja kot prednostna strategija za oživitev slovenskega gradbeništva”. OHS odpirajo stavbe, mesta, naselja in vasi. Poleg ogleda objektov bo OHS pripravil še kopico spremljevalnih dogodkov, vodenj in razstav.
KAJ JE OHS?
OHS je največji festival kakovostnih gradenj, nepremičnin in arhitekture, v živo in največji spletni arhitekturni vodnik slovenske sodobne arhitekture. OHS je obenem del mednarodne mreže Open House Worldwide, ki deluje že v 30 mestih po celem svetu. S tem nastaja največji globalni arhitekturni festival, ki dosega več kot milijon ljudi. V Sloveniji festival deluje že šest let in je doslej odprl vrata 290 objektom, ki si jih je ogledalo skoraj 13.000 ljudi.
Pri OHS smo se odločili, da vsako leto odpremo čimveč kakovostno zasnovanih objektov, ki različnim ciljnim skupinam omogočajo osebno izkušnjo v izbrani arhitekturi. Največ zanimanja beležimo na ogledih zasebnih hiš, nizkoenergijskih hiš in lesenih objektov. V zadnjih letih je opaziti gradnjo novih, izjemno kakovostnih vrtcev tako z vidika arhitekture, notranjega oblikovanja kot tudi energijske učinkovitosti. Upamo, da se bo v to smer obrnil tudi trend pri ostalih javnih objektih (šolah, domovih za ostarele, medgenracijskih centrih, bolnicah, gasilnih in kulturnih domovih…).
Poleg izbrane sodobne arhitekture vsako leto odpremo tudi nekaj objektov, ki ne izstopajo z vidika arhitekture, ampak so zanimivi zaradi svoje vsebine, so pomembni za delovanje družbe in javnosti običajno niso dostopni.
Po objektih bodo tudi tokrat vodili arhitekti, lastniki stanovanj in/ali upravitelji objektov ter predstavniki vodilnih podjetij, ki so sodelovali pri gradnji.
V strokovni žiriji prireditve, ki bo maja doživela že šesto ponovitev, so bili prof. Danica Purg (IEDC Bled), Peter Frankl (Časnik Finance), Miha Dobrin (GBC Slovenija), Aleš Prijon (Društvo arhitektov Ljubljana), Iris Kaltenegger (Open House Wien) in mag. Kristina Dešman (Odprte hiše Slovenije).
PONEKOD JE ZA OGLED POTREBNA PRIJAVA
Glede na izjemno veliko zanimanje za festival, saj si stanovanja in objekte vsako leto ogleda več kot 3.000 ljudi, obiskovalcem svetujemo, da si na spletni strani OHS pred festivalom ogledajo program. Za ogled nekaterih zasebnih nepremičnin so potrebne tudi prijave, saj je vstop ponekod omejen za manjše skupine. Vse informacije vam poleg spletne strani lahko posredujemo tudi s pomočjo elektronske pošte, če pišete na naslov [email protected].
TEMA 2015: TRAJNOSTNA GRADNJA KOT PREDNOSTNA STRATEGIJA ZA OŽIVITEV SLOVENSKEGA GRADBENIŠTVA
OHS želijo spodbuditi zavedanje o različnih vidikih trajnostne gradnje. Trajnostni pristopi niso omejeni zgolj na energetsko varčne hiše temveč vključujejo pristope pri načrtovanju in gradnji, ki so prijazni do človeka in okolja, hkrati pa so ekonomsko in poslovno učinkoviti.
OHS so del mednarodne mreže Open House WorlWide, katere preprost, a močan koncept je omogočiti vsakomur praktično izkušnjo v izjemni arhitekturi. Tako kot preizkusimo telefone, računalnike in avtomobile, lahko preizkusimo tudi arhitekturo, ki je naša največja investicija v zasebnem ali poslovnem življenju. Arhitektura nas obdaja vsak dan in močno vpliva na naše počutje, zdravje, varnost in uspešnost.
Lenka Kavčič, vodja projekta:
”Stavbe so izredno kompleksen proizvod, ki ga opisi omejeni na kvadratne metre delovne ali bivalne površine na določeni lokaciji ne morejo zaobjeti v celoti. Kako se v določenih stavbah počutimo, lahko doživimo z obiskom Odprtih hiš Slovenije. Šele s kakovostno prostorsko izkušnjo bomo lahko dvignili svoje kriterije in postali zahtevnejši do prostora okoli nas”
Ana Struna Bregar, podbudnica projekta:
“Stavbe oblikujejo investitorji. Bolj ko so ozaveščeni o prostorskih potencialih, več zanimivih arhitektur preizkusijo, lažje se odločajo in prepuščajo dobrim arhitektom, da jih vodijo, do izjemnih rezultatov. Uspešno sodelovanje med investitorji in arhitekti lahko obrodi izjemne rešitve s številnimi pozitivnimi učinki.“
Več informacij http://www.odprtehiseslovenije.org/