ketoni v urinu
Spoštovani,
ketoni so presnovni produkt pri razgradnji maščobe, v urinu pa se pri nosečnicah pojavijo zelo hitro, čim se nekaj ur ne hrani ustrezno, če je lačna ipd. Samo prisotnost ketonskih teles v urinu torej še ni nič posebnega, dokler njihova raven ni visoka in se hkrati s ketonskimi telesi v urinu ne pojavlja tudi glukoza. V takšnem primeru pa moramo pomisliti na sladkorno bolezen. Proti ketonskim telesom v urinu se torej borimo z enakomerno razporeditvijo prehrane preko dneva.
Spostovani,
stara sem 39, vceraj sem dopolnila 29. teden nosecnosti. Teden dni si merim KS, ker sem ze na tesce pogrnila OgTT test 12 dni nazaj, izmerili so mi 5,3 mmol/l.
Prva 2 dni, odkar sem prejela merilec, sem jedla dokaj normalno kot prej, malo za test, tudi kaksno sladkarijo. KS je bil ves cas v mejah, tudi naslednjih nekaj dni, ko sem se zacela izogibat se sladkorju, je bilo vse super. Mogoce imam edino na tesce vrednosti na zgornji meji od 5.1-5.3 mmol/l.
Vceraj in pa danes se mi je prvic zgodilo, da je sel KS po jedi cez mejo (7.0-7.1)… enkrat sem jedla zunaj tunin toast, drugic pa zelenjavno skledo (rukola, korenje, braticni ohrovt, paprika) z nekaj ajdove kase in polovico tortilje s tempehom?- preliv olivno olje z limono. To je me precej presenetilo, da je KS poskocil, verjetno je bilo na racun premalo beljakovin v obroku in malcek prevec OH. Za toast se niti nisem tako cudila.
Imam pa zadnjih nekaj dni meritev prisotne ketone v urinu, sicer vedno nekje +/-, +, mogoce kak dan tudi kaksen ++, ampak te odtenki so tako minimalni, da vcasih tezko razlocim kaj je zares…nikoli nisem lacna, se mi zdi da jem dovolj. Celo manj bi lahko jedla pa bi bilo ok, ampak se malo posilim, ravno zaradi teh ketonov. Mislite, da je to lahko problematicno? Ne vem kaj bi se lahko spremenila, pijem tudi cca vsaj 2 litra na dan. Pregled v diabetoloski amb. imam 22.8.
Lp!
Spoštovani,
ketoni se v urinu pojavijo takoj, ko se pojavi katabolizem, zlasti maščob, do tega pa pride, ko zmanjka rezerve glikogena v jetrih. Zaradi nekaj ketonov v sledovih se nima smisla vznemirjati in zaradi tega tudi ni treba na silo jesti. Vsekakor pa nosečnostna motnja v toleranci za glukozo zahteva več manjših obrokov dnevno (npr. 5 ali 6 namesto običajnih 2 ali 3), ker ima pač organizem zmanjšane sposobnosti gladiti nihanja v energentih.