stara bajta – obnova
Živimo v 100 let stari hiši. Spodaj so drvarnice, v nastropju smo mi (lastniki) in podstrešje.
Lastniki drvarnic so ljudje iz bloka zraven.
oPred leti se je obnavljala hiša, kjer živimo. Naredili smo fasado in izolacijo, zaprl vhod v drvarnice (ker prej so bila kar ena vrata brez šip – samo kovinske gavtre…isto na dveh oknih.
Zdaj so vrata ki tesnijo, pa dva okna s šipami.
Mislimo (in je že vse urejeno) obnovit streho – nove špirovce, izolacijo…..in še ene betonske okvirje na podstrehi (jaz se ne spoznam toliko), ker baje hišo ‘razteguje’.
Ali naj povem, ker se čuti – da tudi tla v našem stanovanju nekaj ‘pokajo’, se posedajo?
Ker smo najbrž zafrknili, ker smo hišo čist izolirali in neprodušno zaprli? Prej, ko je bilo vse odprto (smo pa pokurili 3x več) je najbrž bilo ‘zdravo’ za temelje in tla, strop? Po tleh imamo nov laminat in vedno bolj škripa..:-) Tam kjer je tapison, pa se prav čuti, da ni več trdnosti… Imamo pa nonstop odprta okna v stanovanju.
In še to. (Samo) iz našega stanovanja se gre na skupno podstrešje. Kdo je dolžan zamenjat preperel okvir in stopnice na podstrešje? Mi bomo kupili dva strešna okna, da ne bo tako ‘zabutano’! Mi lahko svetujete, kje naj to kupim – ugodno? Mogoče kdo prodaja, ker jih ne rabi in prenavlja? Kakšna strešna okna naj za Gorenjsko – sneg, led…?
Hvala vam!
Za vse napake, ki jih šele sedaj opazite je po vsej verjetnosti kriv projektivni biro, ki vam je izdelal načrt prenove objekta – ni pa vas opozoril na morebitne posledice.
Čeprav se mi zdi zelo nenavadno, da je kakšen izmed slabih projektantskih birojev sploh preživel krizo v gradbeništvu. Pretežno so preživeli le dobri. In ti pri prenovah tesno sodelujejo z naročniki…..pri takšni neumnosti (neprodušno zapiranje hiše) pa verjetno, brez predloga rekuperacije sploh ne bi želeli sodelovati.
V tako starih hišah so bila tla med nadstropji običajno narejena drugače, kot je to sedaj v navadi. Gradbeni materiali pa so bili pretežno polna opeka, malo betona, les, (tramovi in deske), “šoder” in apneni ometi na trstiki.
Če so vam projekt izdelali šalabajzerji, so vam s tem povzročili veliko škodo. Hiša, ki je prej dihala, sedaj ne diha več, med nadstropji (v tleh) po vsej verjetnosti nastajajo dobri pogoji za navlaženje. Posledično bo les začel trohneti (če imate ta način gradnje)….vi pa se boste znašli v velikih težavah.
Na vsak način pa pri tistem betonskem vencu, ki ga nameravate narediti na podstrehi postopajte zelo previdno – od projektanta nujno zahtevajte statični izračun, pridobiti pa morate seveda tudi vsa potrebna dovoljenja in soglasja.
Ampak, OK, to je le moj pogled na zadevo. In sploh ni nujno, da drži.
Hvala vam, Mag dom. Ni bilo nobenih projektantov – to se dela kar tako – z upravnikom in kolikor je denarja.
Bom/o zahtevali statični izračun – ne razumem pa, kakšna soglasja (od stanovalcev so) in dovoljenja potrebujemo?
Mi pa očitno vsaj en od stanovalcev ‘visi’ na računalniku in gleda, kaj pišem. Ker danes so nekaj pucali…luftali… Ker tudi v drvarnicah je treba skrbeti za čistočo, kajne? In to ni prvič…:-)
Pa zanima me – ker ena stranka ni ugasnila luči za seboj – in bi posledično lahko gorela cel teden, saj kdo pa zdaj hodi v drvarnico? Kako lahko ukrepamo, razen opozorila?
Hvala vam – sliši se zateženo – pa nisem, verjemite! Samo želim mir, ker tudi jaz drugih ne motim okoli njihovih stanovanj!
Ojoj…najprej, takšnih stvari se NIKOLI ne dela “kar tako”. Ta “kar tako” vas lahko v končni fazi pripelje do pogojev, ki ne bodo več ustrezni za bivanje.
Če upravnik pri tem sodeluje (očitno brez kakršnih koli potrebnih znanj) potem je….oprosti izrazu – neodgovoren bedak.
V pogodbi o medsebojnih razmerjih imate etažni lastniki zapisano kaj sodi med skupne dele in naprave objekta in kaj med zasebne. Tam poglej kam sodijo stopnice in prepereli okvir, ki vodita na podstrešje.(to je še odgovor na otvoritveno vprašanje teme).
Za določene posege v objekt je potrebno pridobiti gradbeno dovoljenje, za druge pa je dovolj le priglasitev del. Z vgradnjo venca (sanja se mi ne za kakšen venec bo dejansko šlo) mogoče potrebujete GD, ne vem pa kako je v vaši občini z dovoljenji-soglasji za vgradnjo strešnih oken.
Predvidevam da objekt ni spomeniško zaščiten?
V drvarnicah je potrebno spoštovati požarni red, po potrebi redno izvajati deratizacijo in mogoče tudi dezinsekcijo – če se kod pojavijo naprimer ščurki.
Za luč, ki “bi lahko gorela” cel teden pa kakšnih posebnih sankcij zoper pozabljivca zakonodaja ne predvideva. Torej vam ostane le opozorilo, ali pa namestitev stikala (timerja) za avtomatski izklop luči po določenem času.