nujno
Spoštovani,
v sedmici desno spodaj imam zelo veliko luknjo. Ko pride not hrana, me boli, zato si moram skrbno očistiti s ščetko, če je kak večji kos sem si odstranila tudi z zobotrebcem. Otečeno ni nič, le včasih se mi zdi, da je dlesen mogoče malo otečena in malo rdeča ob zobu, ker je luknja tudi ob dlesni. Ker grem kmalu na dopust, me zanima, če bi bilo pametno, da mi zob zalnejo zdraviti prej ali po dopustu, saj ne želim imeti težav na dopustu. Moja zobozdravnica je rekla, da si ona ne bi dal anavrtati, saj potem lahko začne še bolj boleti. Slikati sem si tudi dala in je rekla, da nekega procesa ni videt, da je viden le globok karies. Zdaj je pa en mesec ne bo in bodo nadomestni zobozdravniki. Mi lahko prosim svetujete? Kaj se zgodi, če npr sploh ne bi zdravila takega zoba? Je lahko smrtno nevarno tudi, če npr. otečem in ne zdravim?
Hvala za odgovor. Nekaj me še zanima za občutljivost zoba po novi beli plombi. Pred mesecem in po mi je zobozdravnica naredila novo plombo, bila je globoka. Sprva me je zob bolel na hladno in vroče in to zelo, nato je po kakem mesecu to minilo, nato me je pa bolel na pritisk kaka dva tri dni, potem se je stanje umirilo in me sedaj boli le, če res pritisnem ali pa ko si močno drgnem zobe… včasih pa imam občutek nabijanja not. To verjetno ni nič dobrega, ne?
Pozdravljeni,
Moj problem je sledeči. Vsaki mesec se mi pojavljajo afte v ustih in to že dobro leto in pol.
Bila prisvoji zdravnici me je napotila k zobozdravnici, ta pa je rekla, da imam vse vredu, da ni kaj popraviti. Ji pojasnim glede aft pa pravi, da to pač nekateri imajo skozi. Sem že čisto obupana, ker je to grozno boleče in moteče. Probala vse kar se da kupiti ampak moje aftice me spremljajo še naprej.
Prosim prosim svetujte mi kaj naj še naredim.
Lep pozdrav in prijeten dan
Krista123
Pozdravljeni,
pravi naslov za reševanje vaših težav bi bil obisk pri spec. za ustne bolezni in parodontologijo, pa vam naj vaš zobozdravnik napiše napotnico. Sicer se verjetno afte pojavljajo zaradi sistemskih vzrokov; padec odpornosti, hormonske spremembe, infekcijske bolezni, spremembe metabolizma ipd. Zdravimo vzročno, pa tudi lokalno (aplikacija kortikosteroidov, obsevanje z laserjem).
Srečno.
Pozdravljeni,
ste poizkusili vaše težave reševati tudi s propolisom. Ta naravni čebelji pridelek deluje antimikrobno, antivirusno in protiglivično ter na ta način ščiti ustno votlino – lahko preventivno ali ko se vnetja (v vašem primeru afte) pojavijo. Propolis lahko razredčite z vodo in žvrkljate ali nanesete z vatirano paličico.
V upanju, da najdete pravo rešitev za svoje težave, vas lepo pozdravljam,
Nina Gabrijelčič
Produktni vodja, Medex d. o. o.
http://www.medex.si
Pozdravljeni
moja hčerka, ki bo stara 10 let, nosi snemni zobni aparat (zgornja čeljust) od 28. 3. 2014 dalje. Kakšno napako ima, vam strokovno ne bi znala opredeliti, vem le da ima tudi križni griz, enke zgoraj so nakoliko narazen, potrebno pa je zgornjo čeljust širiti.
Hčerka ima navodilo, da nosi aparat 24 ur, jaz pa sem morala vsaka 2 dni aparat navijati. Ortodontinja mi je pokazala kako moram navijati in sem to tudi počela, čeprav nisem vedno zadela pravo luknjo, zato sem jo ob kontroli še enkrat povprašala kako to točno počnem. Po prvi kontroli, 12. 5., so bili rezultati zelo dobri.
Malo pred naslednjo kontrolo pa so se začeli problemi: hčerka je začela omenjati, da ji aparat ne stoji več trdno na zobeh. Pa tudi prednja 2 zoba (enke zgoraj) sta dobila neko nenavadno čudno poševno lego. Nismo imeli možnosti takoj obiskati ortodonta, ker smo imeli rezervirane počitnice v tujini, pa tudi naša zdravnica je bila v poletnem času na dopustu, pa še na dan kontrole – 8. 7. je hčerka zbolela. Pokličem, da prestavim datum, dobim ustno navodilo, da aparata ne navijamo do kontrole. Takoj, ko je bilo možno, 18. 7., smo obiskali ortodonta, pregledala nas je kar zobna asistentka, ker je bila zdravnica na dopustu. Navila je aparat menda 9x, da je dobila pravo lego, tako da je stal aparat na mestu. Par dni je bilo v redu, nakar se težave spet pojavijo. Ob naslednji kontroli 22. 7. spet omenimo težavo, zdravnica to uredi, tako da stoji, a težave se sčasoma spet pojavijo. Kriva lega enk se kmalu popravi.
Par dni pred naslednjo kontrolo se zgodi še druga smola in sicer odpade žička na aparatu, ki leži med zadnjimi zobmi. Kar naenkrat je to žičko hčerka začutila v ustih. Takoj naslednji dan javim kaj se je zgodilo, mi asistentka že po telefonu pove, da bomo mogli popravilo sami plačati – 45 evrov. Tu naj poudarim, da hčerka ni izvajala nikakršne sile ali grobo ravnala z aparatom, tako da bi lahko to kar odpadlo.
Ob zadnji kontroli, 28. 8. , zdravnica po pregledu ugotavlja, da ni večjega napredka. V tem času pravi, da bi že morali doseči cilj – razširiti zgornjo čeljust, a smo dosegli širitev le 3 mm, morali pa bi še 5-6 mm. Poudari, da nima smisla vztrajati, če ni rezutata. Ni niti znala razložiti zakaj ni rezultata. Zdravnica večkrat omeni, da aparat jaha.
Omenim lahko še to, da hčerko to jahanje aparata moti, zato si ga včasih z jezikom podzavestno potisne dol in potem si ga nazaj fiksira. Nikoli pa ni potožila, da bi jo toliko motilo, da bi ga ne hotela nositi. Ona je komaj čakala , da dobi aparat, da si popravi izgled zob, je zelo motivirana za nošnjo aparata, nosi ga resnično 24 ur na 24. Je zelo skrbna in resna, zelo odgovorna. Kontrole smo redno obiskovali in se držali navodil glede navijanja. Ponoči ji aparat ne pada dol, ko se zbudi, ga ima trdno na zobeh.
Zdravnica domneva, da morda to podzavestno snemanje aparata ne obrodi rezultatov. Ne omeni pa možnosti, da je morda sama predpisala napačen aparat za njeno težavo. Jaz jo tudi o tem ne povprašam.
Kaj zdravnica predlaga? Navaja več možnosti:
– da bi dali drug aparat (omenjala je vijak), ki pa bi ga morali sami plačati,[/ češ da zavarovalnica plača samo en aparat v teku zdravljenja, če ne obrodi rezutatov.
– da bi počakali izrast stalnih zob in bi potem dali ustrezen aparat, a spet bi ga morali sami plačati.
– lahko tudi menjamo ortodonta, a karkoli bi le-ta naredil ali predpisal drug aparat, spet nam plačilo ne uide.
– lahko tudi vztrajamo s tem aparatom še naprej, a je treba žičko popraviti spet seveda na lastne stroške.
Zelo sem jezna, ker ne vidim krivde na naši strani za nastale probleme. Zakaj bi morali potem sami plačevati???
Pozanimala sem se na ZZZS kako je s tem. Povedali so mi, da skladno s 34. členom Pravil o zdravstvenem zavarovanju, ima pacient pravico do fiksnega aparata, če snemni ap. ne pomaga. kako je zdaj s tem?
Zanima me predvsem:
– v kakšnem primeru si mora pacient sam plačati aparat, razen v primerih ko je star nad 18 let?
– ali bi res morali zlomljeno žičko sami plačati popravilo? Obstaja možnost nekvalitetne izdelave aparata? Pride v poštev reklamacija?
– Kaj mi svetujete – kaj naj naredim v našem primeru?
Se opravičujem za dolgo zgodbo, za katero ste si vzeli vaš dragoceni čas, a sem želela jasno opisati moj primer, da mi boste lahko prav svetovali.
Za vaš odgovor se vam vnaprej zahvaljujem.
lp
Jasmina