Najdi forum

Izkušnje z dvojno izjemnim otrokom

Pozdravljeni,

moj sin končuje drugi razred osnovne šole.
Od prvega razreda naprej imamo težave z branjem, pisanjem, grafomotoriko… Kljub delu, enostavno ne dosežemo preboja pri branju in pisanju. Njegova težava je tudi da je izredno počasen (v pisanju, branju…).
Skozi obe šolski leti sem opozarjala, da je z otrokom nekaj narobe, ker enostavno ne napreduje enako kot sošolci.
Sedaj ob koncu šolskega leta, pa so mi v šoli predlagali da bi otrok ponavljal drugi razred. Seveda sem bila šokirana, ker je vse do sedaj dosegal minimalne standarde oz. celo leto ni bilo govora o možnosti ponavljanja. Niti ni z njim bil opravljen noben test.
Ko smo sami uspeli opraviti testiraje pri psihologinji, kjer pa so rezultati pokazali, da je otrok nadpovprečen oz. da gre za dvojno izjemnega otroka, ki pa ima določene učne težave.

Sedaj je sprožen postopek na zavodu za pridobitev odločbe, bi pa prosila če ima kdo kakšne izkušnje s takšno diagnozo. Kako postopati, kako se učiti z otrokom, kako ga motivirati?
Prav tako bi želela navezati kontakt s starši, ki imajo podobne težave, saj naj bi bilo takšnih otrok izredno malo.

Hvala in lep pozdrav,

Moj sošolec je imel neko tako diagnozo. Nadarjen otrok, ampak je imel tudi legastenijo (težave z branjem, pisanjem). Pri vseh področjih kjer ni bilo potrebno brati, je bil izjemno bister. in znal je pravilno odgovoriti na vsa vprašanja če mu jih je kdo drug prebral. Odličen je bil pri ustnem spraševanju, le črke mu niso šle, pa počasen je bil pri pisanju. Njemu je pomagala odločba, kjer je dobil podaljšan čas pisanja testov, osebnega asistenta, ki mu je pomagal pisno reševati naloge in brati, in specialno učno pomoč za težave pri branju. Šolo je uspešno izdelal in ni potreboval ponavljanja razreda. Sama sem prav tako bila “dvojno izjemen” otrok. Nadarjena z Aspergerjevim sindromom. Pa še poznam takih primerov, kjer so potrdili nadarjenost in učne težave, po navadi največkrat disleksija, dispraksija, avtizem, pri eni dobri prijateljici celo blaga cerebralna paraliza.

Kaj takega otroka najbolj motivira… ga vzpodbujati na področjih, kjer ima talente, da se lahko izkaže, mu dati motivacijo kadar je sam nima, se z njim ukvarjati, igrati, in preko tega razvijati njegove talente. Dobrodošla je tudi kaka izvenšolska dejavnost na področju kjer je nadarjen, ker je to zelo dobro za njegovo samozavest, ker se tam otrok počuti vsaj enak drugim če ne celo boljši. Če se dela na tem, otrok nima tolikšnega občutka “zgube”, kot bi ga imel če je vsa pozornost namenjena samo njegovim slabostim.

Na področjih kjer ima težave, je pa dobrodošlo da se z njim dela na tem in tako dosega napredek. Kakšen defektolog ali terapevt tudi zelo olajša te stvari. Dobro je, če kdo da kake napotke kako s takim otrokom delati tudi doma. Vglavnem… vzpodbujati in še bolj razvijati področja kjer je dober in hkrati mu nuditi pomoč tam kjer ni. Tako največ narediš za takega otroka.

Kaj pa to pravzaprav pomeni, ‘dvojno izjemen otrok’? Kje je ta pojem sploh opredeljen?

Pozdravljeni.

Ker ste omenili, da naj bi bilo takih otrok izjemno malo (do sedaj sem na podlagi svojega primera mislila, da jih je veliko), svojih izkušenj ne želim javno izpostaviti, da ne bi kdo prepoznal teh otrok. Lahko pa pustite tukaj svoj mail ali tel. številko in se vam oglasim.

“dvojno izjemen” (twice exceptional v angleščini) pomeni, da je otrok nadarjen + določena diagnoza (gibalne, učne težave, itd). Po domače otrok, ki spada med nadarjene, ampak vseeno potrebuje tudi specifične prilagoditve in pomoč zaradi težav.

New Report

Close