Pozdravljeni,
Ker mi je po drugi nosečnosti ostala maščoba na trebuhu in stegnih, bi poleg vadbe in prehrane odšla še na lipolaser. Zanima me vaše mnenje o tej laserski liposukciji? Najbolj me zanima varnost in morebitne posledice za naše zdravje? Terapije naj bi bile popolnoma varne, saj gre za naravni proces izločanja maščob….
lp
Spoštovani!
Pod imenom lipolaser se skriva kar nekaj nejasnosti in nejasnega oglaševanja.
Kot prvo, nobena laserska metoda s katerimi se skuša zmanjšati količina maščobe, ni liposukcija.
Določene tipe laserja, se uporablja pri invazivnih tehnikah, pri katerih kirurg skozi zarezo v koži vstavi laserski kabel, na koncu katerega se laserski žarki emitirajo v okolico in ga porine v področje maščobe, ki jo takšni žarki uničijo. Takšno uničeno tkivo se lahklo nato izsesa ( = “sukcija”) “lipo” = maščoba , “sukcija” = sesanje. Laser pri posegu pomaga (najpogosteje se uporablja Nd:yag laser, metoda pa se imenuje “laser-assisted liposuction”.
Takšne invazivne kirurške metode so kar učinkovite a imajo seveda kar nekaj potencialnih nevarnosti in neželjenjih učinkov. Vedeti je treba, da se po takšnih metodah običajno v nekaj letih maščoba na teh mestih ponovno nabere. Izvajajo jo izključno kirurgi!
Lipolaser, kot oglašujejo neinvazivno metodo, pa ni medicinska metoda, nima nikakršnih resnih medicinski in objavljenih študij. V medicinski stroki se jo ne uporabja, temveč je gre najverjetneje spet za eno kozmetično “čudežno” napravico, ki naj bi bila idealna : popolna učinkovitost s 100% varnostjo! Vedno ko zasledite kaj takega naj vam zazvonijo alarmi previdnosti – angleži bi dejali “too good to be true” ali predobro, da bi bilo resnično. To naj vam bo vodilo ko boste spet naleteli na kakšne super obljube in reklamna sporočila. Na žalost je naše telo preveč zapleteno, da bi obstajale za vse težave zelo preproste in idealne rešitve.
Torej, če povzamem, lipolaser ( v kolikor imate v mislih posege, ki jih oglašujejo kozmetični saloni in se že zaradi tega ne bi smeli tam opravljat, saj če bi šlo res za topitev maščobe, potem je to medicinski zdravniški postopek, ki sodi v zdravniško ordinacijo oz. operacijsko dovorano) . Vsasko toplenje maščobe ima namreč lahko stranske učinke ( med njimi se najbolj bojimo maščobne embolije).
Ker pa tovrstne zadeve niso res kaj zelo učinkovite so ( laserski žarek, ki gre preko kože redko doeže podkožje, oziroma so to za to potrebni laserji daljših valovnih dolžin – npr. Nd:yag) kolikor vem pa pri lipolaserju uporabljajo diodni laser ( ti so krajših valovnih dolžin – okrog 900 nm -odvisno od laserja, ki sicer lahko dosežejo maščobo) Končni efekt je, da se laserski laser v koži razprši, laserrska energija pa kožo segreva, to je pa tudi glavni učinek. Kakšen pa bo dejanski klinični učinek, pa vam ne vem povedati, saj kot sem omenil ne obstajajo klinične in primerjalne študije…saj ne gre za medicinski postopek
Kako se boste odločili pa je seveda vaša izbira…
lp