preskakovanje srca po napornem treningu
Pozdravljeni..
Imam eno vprašaje zaradi katerega sem malo zaskrbljen..
Sem sportnik ..na leto prekolesarim 10000 km oz tedensko imam poleg napornega dela se 10-13 ur športne aktivnost..V zadnjih nekaj mesecih sem dobil obcutek da se z menoj nekaj dogaja.Mogoče pretreniranost…Psihična obremenitev(imel sem selitev, napredovanje v sluzbi in s tem večja odgovornost)..V praksi zgleda tako..Po napornem teningu ko se primem za vratno žilo in preverim utrip mi le ta po rednem bitju za sekundo zastane in potem spet normalno bije in zatem spet zastane..Je mogoče možno da izgubim utrip zato ker pogoltnem slino in se žila skrije in zaradi tega ne čutim utripa?
Naj povem tudi to da sem imel pol leta nazaj pregled pri kardiologu in mi je ugotovil prolaps zadnjega lističa mitralne zaklopke ki pa naj bi bila bolj kozmetične narave..Naj ne bi bilo pomembnega popuščanja..
Po tem pregledu sem postal obremenjen s svojim srcem..pred rutinskim pregledom za delo s srcem nisem imel nikakršnih težav sedaj imam pa občutek da jih imam vedno več, ker neprestano mislim o tem..
Zadnje čase se mi dogaja tudi ko grem s kolesom v hrib in imam naprimer visok pulz 90-95 procentov mojega max pulza , da težko pridem do zraka ..občutek kot da bi dobil premalo kisika v telo.Stanje je se veliko hujše če se ustavim nenadoma ne da bi najprej umiril srčni utrip.Če se ustavim da postopoma umirim utrip pa problema ni.Glede tega zadnjega problema imam pa občutek , da me je zacel pestiti odkar sem zamenjal polazaj na kolesu(2 cm krajša fajfa in s tem bol puklasto držanje na kolesu).
Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem!
Lp
Podatek, da je kardiolog pri vas ugotovil prisotnost blagega prolapsa mitralne zaklopke je v kontekstu težav, ki ste jih navedli, pričakovan. Morda vam ni kardiolog povedal, da imajo bolniki s prolapsom mitralne zaklopke obdobja neprijetnih senzacij pri srcu in nastopov nerednih (prezgodnjih) utripov. To se dogaja ob spremembah vremena, ob večjih stresnih situacijah, itd. Verjetno je pri vas tako stanje. Mislim, da ste lahko brez skrbi. Odprto je samo vprašanje kako zmanjšati sedanje motnje. Malo zmanjšati dnevne telesne in duševne obremenitve? Po potrebi jemanje nizkih odmerkov blagih pomirjeval? Lahko mi še pišete.
Hvala vam za odgovor.
Torej je omenjeno stanje povezano z diagnozo.
Samo glede na to da je ta napaka prirojena se mi zdi cudno da teh problemov nimam konstantno skozi celo zivlenje.Najbrz na to vpliva psihicna obremenitev.za obcutek na kolesu so najbrz krivi prezgodnji utripi.Je mogoce kaksen nasvet da bi te tezave cimbolj umilil?Je res da sem imel podobne tezave 4 leta nazaj,vendar potem vmes nobenih.Aja pa se to bi vprasal glede na to da sem star 31 let in imam najbrz sum ze celo zivlenje.kako to da ga niso ugotovili oz slisali ze prej,kajti na zdr preglede hodim dokaj redno.
Hvala vam za odgovor!
Najlepše se Vam zahvaljujem za odgovor.
Veste kaj me še zanima.Čudno se mi zdi da so mi prolaps preko preventivnega pregleda odkrili sele letos pri 31 letih(osebni zdravnik je zaslisal šum).Sedaj pa se mi poraja vprašanje kako da glede na to da je to prirojena napaka ni noben zdravnik tekom mojega zivlenja slisal že prej.Na preglede pa hodim kar redno.
Vprasal bi še nekaj glede na to da imam prolaps že celo živlenje..Kako da so težave najbolj intenzivne postale sele letos.Prej nisem občutil večjih težav..Je mogoče za to krivo obremenjevanje z izvidom ki sem ga dobil?Ker s tem se kar dosti obremenjujem in o tem premisljujem ..Si neprestano preverjam utrip na vratni zili in grem s tem ze kar malo sam sebi na živce.
Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem.
Rok
Še enkrat o prolapsu mitralne zaklopke. Pri tej prirojeni srčni napaki gre v večini primerov za zelo majhne (komaj ugotovljive) napake ob rojstvu, ki lahko tako počasi napredujejo, da jih “odkrijemo” šele pri že odraslih bolnikih. Značilno je zanje, da so obdobja, ko bolnikom ne povzročajo nobene težave in obdobja z različnimi težavami (predvsem zbodljaji pri srcu, neprijetne senzacije v prsnem košu, neredni srčni utripi, itd). Težave so posledica zelo različnih vplivov (spremembe vremena, menstruacijski ciklus, socialni stresi, čezmerne telesne ali duševne obremwenitve, itd.). Bolniki (prizadete so predvsem bolnice) jih omilijo in premagajo z zdravim načinom življenja in blagimi pomirjevali. V redkih primerih bolezen počasi napreduje in se kaže s hitrejšim zadihanjem ob naporih, itd.
Spoštovani.
Že nekaj časa se mi dogaja, da mi srce po športu “poskakuje” kot ene vrste aritmije? Opažam tudi, da se mi srčni utrip po športu zelo počasi umirja, pade okrog 90 + in potem traja skoraj 3 ure da pride na 65 utr/min. Meni se zdi, da to ni normalno. Letno prekolesarim 2000 + km in mislim, da kondicijo imam? Drugače se počutim dobro. Opravil sem EKG in UV srca, vse je bilo OK. Zdravnica je v izvid napisala, da izgleda kot športno srce (vse v mejah normale). Malo me to stanje skrbi?
Hvala za odgovor in lep pozdrav,
Jaka
Spoštovani,
Boljša kot je vaša srčna pripravljenost, hitreje se vaš srčni utrip po vadbi vrne v normalno stanje.Običajno se srčni utrip hitro zniža v prvi minuti po vadbi. Po tem začetnem padcu se mora nato še naprej vračati v normalno stanje s hitrostjo ~20 utripov na minuto. Če je vaša normalna frekvenca v mirovanju 65 utripov/min in če potrebujete 3 ure, da pridete na to frekvenco, potem bi se strinjal z vami, da stanje ni povsem OK. Športno srce je izraz ko je srce povečano zaradi športnih dejavnosti, ki so prisotne predvsem pri poklicnih športnikih ne pa pri rekreacijskem športu. Srce se poveča ker potrebuje večjo količino krvi da zadosti povečani obremenitvi. V primeru povečanega srca ki ni zaradi športnih obremenitev, pa govorimo o hipertrofiji srca, ki je bolezensko stanje. Glede na to, da se vam po fizičnih obremenitvah pojavljajo tudi neredni srčni utripi, bi predlagal 24 EKG oz. Holter srca. Glede na to, da so izvidi EKG in ultrazvoka normalni ter, da nimate drugih težav, lahko sklepamo, da ne gre za nič resnega, pa vendarle. Preventiva je vedno boljša od kurativne.
LP
Spoštovani
Najlepše se vam zahvaljujem za odgovor. Zanima me, je to stanje lahko povezano tudi s stresom/adrenalinom/živčevjem? Po športu tudi slabše spim, še nekaj ur po športu sem povsem poven adrenalina, kot bi me nekdo navil…nekako se ne morem umiriti. Za hitrejše umirjanje utripa mi sicer delno pomaga pravilna tehnika dihanja. Drugače se med športom in po športu počutim odlično, “poskakovanje” srca se mi prične pojavljati uro, dve po športu? S športom se ukvarjam že celo življenje, nekaj časa sem se tudi pol-profesionalno. Zanimivo je to, da se mi to ne dogaja po aktivnem plavanju (morje), srce se mi normalno hitro umiri (vem da je srčni utrip v vodi manjši ).
Trenutno sem zelo obremenjen s tem, zato imam občutek da to še samo potencira težave.
Spodaj vam pošiljam še izvid UV srca (21.03.2022)
TT 93kg, TV 186 cm, BSA 2,18m2
Indikacija: Počasen upad srčne frekvence po estremni fizični aktivnosti
Med preiskavo v sinusnem ritmu s fr. 80/min. Preglednost je ustrezna.
Opis: Levi prekat je normalno velik (EDD 5,4 – 5,8 cm, ESD 3,5 cm). Stene levega prekata so blago zadebeljene (ISVd 1,16 cm, LVPWd 1,16 cm)
Sistolična funkcija levega prekata je normalna (izstisni delež po Teicholzu 65%). Utrip volmen je normalen (VTI LVOT 22,7 cm, SV 111 ml).
Diastolična funkcija levega prekata je normalna (E/A 1,0, E med 9,3cm/s). Polnilni tlak za levi prekat je normalen, E/E med 7,4.
Preddvora sta blago dilatirana (LA plax 4,1 cm, LAVI (Bp) 35 ml/m2, RA 4,2 x 5,6 cm, area RA 25 cm2, RAVI 25 ml/m2). Desni prekat je normalno velik: vtočno 3,0 cm, se donro krči (TAPSE 2,1 cm).
Bulbus (3,5 cm) in ascendentna aorta (2,5 cm) sta normalno široka. Aortna zaklopka: trilistna, funkcija normalna (Vmax. 1,23 m/s). Ostale zaklopke so morfološko in funkcijsko normalne.
Ob minimalnem CFM signalu sistoličnega tlaka v desnem prekatu ni možno zanesljivo oceniti – cca 18 mmHg. Spodnja votla vena je normalna široka in kolabira v inspiriju več kot 50%.
Ni videti patološkega pretoka na nivoju preddvornega ali prekatnega pretina.
Perikard bp.
Mnenje: ehokardiografski izvid kaže znake športnega srca, sicer je v mejah normale.
Hvala za vaše mnenje in lep pozdrav,
Jaka