testi pri otrocih z adhd
Zanima me, če mi katera lahko svetuje kako naj bodo oblikovani preizkusi znanja v šoli-ker nam se je začelo zatikat,ker je dosti snovi in se naš pri 2-3 listih testa katerega koli predmeta čisto zgubi in enostavno noče delat.(3 razred)
konkretno pri SPO so dobili cel list vprašanj-ene 10 sigurno(ki jih je treba prebrat in še pisat)našmu pa to gre počasi-in verjamem da je našmu kar slabo ratal in je sam pisal( ne bom reševal)-če bo še čez 2 dni-ko zares pišejo tako-bo porazno.
Naj povem da tudi doma če je preveč vsega,se upira ko hudič.Moram pa povedat,da drugače vse zna pisat,počasi brat….Samo ne prenese vsega veliko naenkrat.
Ne vem, kakšne prilagoditve ima otrok v odločbi, ampak recimo pisanje izven razreda s pomočjo spec. ped. ali prilagajanje ocenjevanja, da je npr. ustno ali pisno, bi ne smelo biti problem. Enako glede obsežnosti. Pri nas vem, da so nekateri pisali npr. v dveh delih – to bi se morali dogovoriti s strokovnim teamom na šoli – razrednik + strokovne delavke, ki mu nudijo DSP. Vsekakor je možno praktično vse – pisanje izven razreda, zamenjana pisno/ustno ocenjevanje, pisanje s pomočjo pedagoga, spec. pedagoga, ki ga usmeri in mu pomaga vzdrževati koncentracijo, podaljšanj čas, pisanje v več delih. Zagotovo je še kaj, za kar jaz ne vem – vsekakor je na mestu pogovor s šolo.
Pozdravljeni,
preizkusi znanja se lahko pišejo tudi po delih, torej ni nujno, da vaš otrok piše preizkus enkrat in s podaljšanim časom, kajti pri otrocih z motnjami pozornosti ta prilagoditev pravzaprav nič ne pomaga, je pa učinkovito preverjanje v več delih (torej določen preizkus piše npr. danes 1/2, jutri 1/2). Sama struktura preizkusa naj bo jasna, z odebeljenimi ključnimi besedami, razmik med nalogami naj bo jasen. Priporočam uporabo markerja (uporabo le-tega pa je potrebno otroka naučiti, da ima vse skupaj smisel), ki ga uporablja otrok (za ključne besede, pomembne elemente, npr. pri matematičnih besedilnih nalogah besede, ki nakazujejo računsko operacijo…).
Možnost opravljanja preizkusov v več delih mora biti opredeljena v otrokovem individualiziranemu programu, tako da se potem učitelji ne “izgovarjajo” kje to piše. Predlagam da se pogovorite z otrokovo spec. pedagoginjo (predvidevam da ima ure dodatne strokovne pomoči) in bosta zagotovo skupaj našli primerno rešitev za vašega otroka.
Znanje pa se lahko preveri tudi pretežni del ustno – tam pa ima učitelj možnost usmerjanja pozornosti, prilagajanja tempa preverjanja otrokovi koncentraciji…
Vsekakor pa je nujno potrebna komunikacija z učitelji, šolsko svetovalno službo in vami. Morda v šoli ne opažajo, kar vi opazite doma, zato deljenje tovrstnih informacij lahko le doprinese k čim večjemu napredku vašega otroka.
Pa srečno!