bele obloge na mandeljnih
lep pozdrav.že iz otroštva sem imela veliko angin.zato so moji mandeljni povečani in razbrazdani.desni mandelj mi povzroča več problemov kot levi.ko dobim angino me po navadi vedno boli najbolj desni.takrat imam tudi bele obloge.sem pa opazila,da bele pike ostanejo tudi po zdravljenju.te sem si včasih odstranila z prstom.a pred tremi tedni,me je zopet začel bolet desni mandelj .bolečino sem umirila z septoletami.se mi je pa na mandeljnu naredila kot neka bulica,na njej pa bele obloge,ki jih s prstom nisem mogla odstranit.probala sem s palčko za ušesa a mi je uspelo odstraniti le eno kepico,ki je zelo zaudarjala.tam je ostala luknjica,ki se je čez noč zopet napolnila.danes sem to bulico na mandeljnu s prstom stiskala,in iztisnila ogromno bele,smrdljive malo strjene snovi.nevem ali se bo spet nabralo.to prihaja iz notranjosti.kaj storiti?ali je nevarno tako čiščenje z vatirano palčko in iztiskanje z prstom.pri čiščenju je bila vatica malo krvava.hvala za odgovor in lep pozdrav
Čepki v mandljih so celice s površine mandlja, ki se luščijo. To se dogaja na vseh sluznicah in je normalno! V mandljih z razbrazdano površino se te celice nabirajo v brazdah – žepkih in nastanejo ‘čepki’, ‘kroglice’, ‘izbokline’ in podobno. Lahko jih napadejo gnilobne bakterije in te povzročajo tudi neprijeten zadah in tiščanje.
To ni bolezen in operacija mandljev ni potrebna.
Pomaga grgranje 3% vodikovega peroksida razredčenega z vodo 1:1, čepke lahko iztisnete z gladko žlico.
lep pozdrav,
Spoštovani
V grlu že mesec dni opažam bele pikice, zelo majhne,eno, dve, kakor je, pridejo in izginejo. Grlo ni boleče. So tako globoko, da jih ob samopregledu komaj opazim, tudi odstranjevanje z žličko ali prstom ni mogoče.
Za kaj točno gre in kako si lahko pomagam med tem ko čakam na pregled na ORL za kar sem dobila napotnico?
Hvala za odgovor.
C
Spoštovani!
Imam podobne težave kot jih opisujejo zgoraj. S tem, da prebolevam prehlad za prehladom in sicer brez vročine, samo grlo imam vedno zelo vneto. Je možno, da se mi vnetje grla pojavljajo še toliko bolj pogosto zato, imam velike razbrazdane mandeljne ali pač pridem vsakič v stik z novim virusom, ki mi povzroči boleče glo. Imam namreč sina ki hodi v vrtec in seveda takrat se je vse skupaj začelo slabšati.
Kolikokrat na dan/teden priporočate spiranje z vodikovim peroksidom?
Spoštovani,
Najprej razčistimo imena – ustno žrelo je to, kar vidite naprej od ustne votline v ogledalu (nebni loki, jeziček, mandlji, koren jezika).
Grlo je nižje, služi dihanju in govoru, sami ga ne morete videti, tu so poklopec in glasilki.
Najbrž se torej vaše vprašanje nanaša na žrelo.
Otroci prebolijo povprečno 10 virusnih okužbe zgornjih dihal in žrela letno, odrasli pa 6. V vrtcu, kjer se zbira veliko otrok, se virusi med seboj lahko križajo in postanejo še bolj napadalni (virulentni). Seveda se vsakokrat nalezete od sina, ker sta veliko v stiku.
Okrepite si splošno odpornost – telesna aktivnost, npr. tek, 3x tedensko, zdrava preharan. Razkužujte roke, zračite.
Usta lahko izpirate, kolikor vam je všeč. S tem zmanjšujete možnost dodatne bakterijske okužbe.
Lep pozdrav,
asist. mag. Tanja Soklič Košak, dr.med.,
specialist otorinolaringolog
Pozdravljeni,
gnojni čepki se ne predirajo, imunske celice našega telesa jih odstranijo.
V primeru širjenja angine iz mandlja v sosednje predele – rahlo vezivo ob mandlju (peritonzilarno) govorimo o peritonzilarni infiltraciji (vnetju) ali že peritonzilarnem abscesu (kolekciji gnoja). Absces je potrebno predreti- prerezati, da gnoj lahko steče ven, saj je ujet med tkivi v globini.
Odstranitev mandljev priporočamo v primeru
– zastojev dihanja v spanju (v tem primeru se lahko mandlja odstrani intrakapsularno)
-5 ali več angin letno vsaj 2 zaporedni leti
– vsaj 2 peritonzilarnih abscesov
– sindroma periodičnih vročin z aftoznim faringitisom in vnetjem bezgavk (PFAPA).
Lp,