laparoskopska sterilizacija ali histeroskopska z essure
Sem 36 letnica poročena z enim otrokom. Odločam se da bi se sterilizirala. Že več kot 13 let imam obroček. Odločam se, da bi se sterilizirala. Nočem več imeti tega obročka, že zaradi vnetja, ki sem ga imela na začetku, ko mi ga je gin. vstavil pa tudi mož pravi, da ga včasih čuti. Tablete ne pridejo upoštev saj že zadosti jemljem zaradi moje bolezni chrohnove. Zdaj pa me zanima glede na mojo bolezen, kakšno sterilizacijo bi naj opravila. Dosti sem brala kot za eno tako za drugo sterilizacijo in vsaka ima svojo negativno oz. pozitivno stran. Kot prvo nočem imeti brazgotin. Koliko rezov, kako velike in na katerem mestu na telesu opravijo laparoskopijo? Ostanejo velike brazgotine? Je tvegano za mene, da mi ne bi kjer poškodovali črevesje? Kdaj imaš lahko ponovno spolne odnose po tem posegu? Kako je z zrakom, ki ga morajo spustiti v telo preden operirajo?
Nagibam se, da bi mi vstavili essure ampak se bojim, ker ni zadosti raziskav oz. tega postopka ne opravljajo tako dolgo v Sloveniji. Brala sem malo na tujih forumih, da imajo po posegu težave oz. bolečine v hrbtu in še marsikaj. Ali tu ne moreš dobiti vnetja, saj je vseeno v jajcevodih tujek? Res ne vem, kaj bi bilo za mene najbolj ugodno zaradi moje bolezni. Prosim za pomoč.
Spoštovani,
vprašanje sicer bolj sodi na moj forum Ginekologija, zato bom odgovoril kar jaz.
torej pri Chronovi bolezni, katere razlogov in mehanizem nastanka žal ne poznamo dovolj, je lahko vsaj malo tvegana katerakoli metoda sterilizacije. Laparoskopija zato, ker je treba vstopiti v trebušno votlino, pa ne vemo, če črevo ni slučajno kam priraščeno in ga lahko po nesreči poškodujemo, Essure pa zato, ker kljub temu, da je čepek prevlečen s titanom in bi naj bil nevtralen, težko predvidimo, če se telo nanj vseeno ne bo odzvalo s pretirano reakcijo. Delna reakcija je pričakovana lokalno, saj je to princip, po katerem deluje. Vseeno bi metodi essure v vašem primeru zaupal in ker je manj invazivna, bi se najprej odločil zanjo. Če bi slučajno prišlo do kakšne reakcije, je še vedno ta del jajcevoda mogoče izrezati in bo potem pač narejena klasična sterilizacija naknadno. Sicer pa se pri laparoskopiji za sterillizacijo potrebuje 2 vstopni mesti, eno v popku in eno nekje nad sramno kostjo v dolžini 1 do 1,5 cm in se ne vidi več brazgotine kot če bi se izrezalo kakšno manjše znamenje.
Spoštovani
Odgovorili ste mi že na marsikatero vprašanje s katerimi sem bila zelo zadovoljna in hvaležna. Sedaj pa imam novo. V septembru sem imela komisijo za sterilizacijo, katero so mi odobrili takoj, saj mi zaradi moje bolezni ni bilo potrebno čakati, da mine 6-mesečni rok preden bi se lahko naročila na poseg. Sterilizirali so me 12.11.2013. Imela sem “klasično” laparoskopsko sterilizacijo. Sedaj pa vprašanje. Na odpustnici je zapisano: “Naredim elektrokoagulacijo obeh jajcevodov in ju prerežem s škarjami. Kontrola hemostaze….itd.” Kaj to točno pomeni? Sama sem prosila, da mi naj res naredijo tako, da ne bi več zanosila, pa čeprav (malo v hecu) prerežejo jajcevode dvakrat. 🙂
Pred tem sem imela bakreni obroček cca. 14 let in sem imela nekak občutek, da sem res zaščitena pred nezaželeno nosečnostjo, bil je občutek kot nek zid. Zdaj pa ko so mi ga odstranili in naredili sterilizacijo imam nek strah, da ne bi kjer zanosila. Občutek kot bi nekdo podrl zid. Vem da je smešno ampak tak nek čuden občutek imam oz. strah. Je ta poseg izmed kontracepcij najbolj sigurna med vsemi?
Zanima me še glede te elektrokoagulacije. Zasledila sem na tem forumu, da s tem posegom isto delajo ženskam, katere ne morejo zanositi. Jim nekaj delajo na jajcevodih, da so ti le prehodni. Malo mi je čudno, da z istim posegom sterilizirajo oz. pomagajo ženskam, do zanositve. No upam, da si to narobe razlagam.
Hvala vam za odgovore ter lep pozdrav.
Pozdravljeni, stvar si res narobe razlagate, morda vseeno preveč berete forume.
Pri laparoskopiji imamo med drugim inštrument, ki izgleda kot nekakšne klešče. Priklopljen je na električno energijo in omogoča ciljano elektrokoagulacijo tkiva, ki ga primemo. Najpogostje ga uporabljamo za zaustavljanje krvavitev, ko primemo konec žilice in jo pokurimo tako, da ne krvavi. uporabljamo pa ga tudi pri sterilizaciji, ko primemo jajcevod, ki izgleda kot nekakšna cevka in jo v področju približno 1 cm skurimo. Da preprečimo vsakrsno možnost ponovne rekanalizacije, to področje še prerežemo.
Sterilizacija sodi med najzanesljivejše metode kontracepcije. Verjetnost zanositve po njej je manj kot 0,1%, torej predstavlja zelo velik, celo neprehoden zid.
Pozdravljeni!
Prosim, da vprašanje zastavite na “Pušenjakovem forumu”, saj tega ne spremlja. Kolikor mi je znano, se dr. Pušenjak ne ukvarja z odstranitvijo. Sicer pa so način odstranitve vložka Essure različni, vsak ginekolog kirurg ima lahko svoj postopek, po katerem operira. Načeloma se najprej poskuša s salpingotomijo (jajcevod se prereže, vložek se izvleče, nato rez zašije), lahko se izvede salpingektomija (odstranitev celotnega jajcevoda), včasih je potrebna tudi histerektomija (odstranitev maternice).
Matjaž