Najdi forum

Ure pomoči otroku s PP v OŠ

Pozdravljeni!

V pravilniku o usmerjanju otrok s posebnimi potrebami je opredeljeno, da se izvajajo ure pomoči učencu v OŠ “praviloma med poukom”. Zanima me, v katerih primerih se lahko izvajajo ure izven pouka, kot predura ali med podaljšanim bivanjem? Ali lahko v primeru, da starši presodijo, da otrok potrebuje manj ur pomoči, kot je opredeljeno v odločbi, ker je otrok od časa izdaje odločbe izrazito napredoval, zahtevajo zmanjšanje števila ur tedenske pomoči? Kakšen je v tem primeru postopek?

Hvala za informacije, LP!

Vložiš vlogo na pristojni Zavod za šolstvo oz. jih lahko najprej pokličeš in se posvetuješ, kako bi to najhitreje in najlažje naredili. Imej pred očmi, da je zmanjšanje št. ur z lahkoto (!!) doseči, izredno težko pa boš kasneje dosegla povečanje števila ur, če se ob prehodu nivoja pokaže, da bo pomoč potrebna (posebej sta na udaru 4. in 6. razred, ko se zamenja režim pouka) – takrat bo ogromno dela, da bo otroku dodeljena kaka dodatna ura. Mi smo se pri nas raje odločili, da ure, ki letos po mnenju vseh hodijo odveč, porabimo za trening socialnih veščin namesto npr. za pedagoško delo in učno pomoč, ki ju naš otrok danes res ne potrebuje. Vendar ne vemo, kaj se bo zgodilo prihodnje leto, ko bo šel v 6. razred, zato si puščamo vrata odprta, saj smo se krepko namučili, da smo dosegli trenutno odločbo.

Kako s časovno komponento – po pouku, pred poukom – ne vem. Verjetno je odvisno, ali ima otrok opredeljeno individualno učno pomoč ali je učna pomoč lahko tudi skupinska – če je npr. skupinska, pa se v PB izvaja dopolnilni pouk, je to povsem dopustno. Če pa odločba izrecno določa indiv. učno pomoč, potem skupinski pouk seveda ni v redu in bi otrok moral imeti ind. uro. Kdaj je to časovno izvedljivo, je pa verjetno stvar mnogih dejavnikov, bi pa morali gledati na to, da ima otrok od ure maximalno korist, vsaj načeloma. Vsekakor vse urejaš na krajevno pristojnemu Zavodu za šolstvo.

Ko ima otrok izdano odločbo, je v njej opredeljeno do kdaj velja oz. kdaj je preverjanje ustreznosti usmeritve. Če presodite, da otrok dodeljenih ur ne potrebuje več, ponovite postopek usmerjanja in k le-temu priložite obrazložilo in vaš predlog (prav tako, kadar menite, da otroku pomoč ne zadostuje).

Činta,

tako je kot sta napisali predhodnici. Poudarila bi samo, da PB ni obvezna oblika šolanja (čeprav je sestavni del procesa) in zato večina pomoči poteka med obveznim delom pouka. Je pa res, da je ura in način izvajanja zapišejo tudi v IP.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

New Report

Close