otroci in računalnik
Pozdravljeni,
prosim za nasvet. Smo 7 članska družina. Otroci so stari 14, 12, 12, 7 in 7 let. Otrokom posvečava veliko pozornosti. Predvsem pogovorom, skupno preživetemu času. Otroci so zelo pridni v šoli. Okolica nama priznava, da imava lepo vzgojene otroke. Pubertetniške “fore” jemljem kot nekaj normalnega.
Sama zase kot zakonca tudi znava poskrbeti – v najin zakon vlagava veliko časa, tudi nekaj denarja za “osnovno higieno odnosa”.
Jaz kot oče otrokom več težim kot pa moja žena: teženje se nanaša predvsem na hišna opravila, gledanje TV in uporabo računalnika. In strog ter dosleden sem (morda preveč). Z ženo sva bila do sedaj glede računalnika enotna, sedaj dobiva ta tema različni pogled. Kot oče sem strog glede časa, ki ga otroci lahko preživijo na računalniku. Računalnik je pod geslom in ga lahko uporabljajo samo kadar žena ali jaz odtipka geslo.
Za šolo lahko uporabljajo računalnik vedno in neomejno (čeprav vem, da ga nato vmes uporabijo še za svoje veselje), kadar greva z ženo ven (približno 2x-3x mesečno) enako, torej neomejno, vendar si morajo čas razdeliti na 5 delov. Njihov dogovor prepuščava njim samim. Kadar jaz študiram, me včasih prosijo, če gredo lahko malo na mamičin računalnik (ki je poleg mene) – največkrat odobrim. In to je to. Prvi trije so se pritožili, da bi radi bili več na računalniku (saj gredo lahko vsi sošolci in sošolke). Koliko ? Sami so predlagali glede na takratno stanje, pol ure vsak (?) na teden. OK. Dogovorjeno. Po treh mesecih bi oni še malo več, ker da sem nemogoč. Te pol ure (in večkrat lahko malo podaljšajo) visijo na fb ali igrajo igrice. Jaz sem mnenja, da to ni ravno najboljše, še manj pa koristno za mladostnika.
PROBLEM: žena bi jim odprla računalnik, jaz vztrajam pri geslu. Lahko se pa dodatno pogovorimo o času. Vendar koliko ?
VPRAŠANJE: Koliko po vašem mnenju naj bo otrok dnevno na računalniku ?
Pri tem vam moram povedati, da me ne zanima, koliko okolica dopušča okolica visenja dnevno na računalniku. Zanima me vaš nasvet, kaj je zdravo za otroka !
Prosim, da mi ne pišete preveč o mojih in njenih čutenjih ob tem problemčku, ki se pojavlja v družini in med nama. Ta čutenja znava (se trudiva) regulirati in te teme so mi tudi poznane. Želim predvsem konkreten in strokoven odgovor.
Hvala in lep pozdrav !
Janko Banko
Lepo pozdravljeni,
glede na to, da ste večja družina, potrebujete veliko več strukture in reda, kot morda kakšna družina z enim otrokom. Več je prilagajanja, sodelovanja itd… Več pa je tudi pravil, ker sistem brez pravil je kaos. Težko vam bo kdo povedal točen čas, koliko je smiselno za vaše otroke, da so na računalniku. To vsak starš regulira sam, po svojem občutku. Ko sem se pred kratkim pogovarjala s prijateljem, ki dela na Centru za mladostnike, sem omenila, da našim otrokom ni računalnika nikoli dovolj, da bi ga jaz kar odstranila, naj bodo malo bolj spontani in kreativni. kajti ko nastane prazen prostor in nimajo kaj počet, postanejo neverjetno kreativni. Njegov odgovor je bil: “Nekaj tega otrk rabi, ker so časi takšni, ne moreš otroka vzeti iz tega časa, svet je drugačen.” Strinjam se z njim in tudi sama tukaj nekje krmarim pri svoji vzgoji. Pol ure na teden je za najstnika najverjetneje malo, vsekakor pa je to nekaj, kar bosta morala z ženo prečutiti skupaj. Gesla se mi zdijo smiselna, poskušajte brez njih, kmalu vas ne bodo več vprašali, če lahko… Vi kot oče morda malo popustite, žena pa naj popusti na svoji strani, ob tem se pogovorita z otroci in najdite čas, ki bo za vse O.K., za vas in otroke. najverjetneje za otroke ne bo nikoli dovolj, ker preskušajo meje, ampak to naj bo to in ostanite pri tem.
Naj bo torej računalnika toliko, da ne bo računalnik prepovedan sadež in bodo povsod v šoli hlastali po njem, ker imajo doma očeta, ki jim nič ne pusti… saj veste, kot otroci, ki ne smejo poskusiti čokolade, ali bonbona, ko pa pridejo pri varuški do čokolade, pa goltajo (zgodba moje prijateljice, ki je bila varuška). Hkrati pa naj ne bo računalnika toliko, da bi kar viseli na njem in pozabili na igro in da zunaj sije še sonce.
Vse dobro v prihodnje.