Najdi forum

Spremljanje otroka na nevrofizioterapijo

Spoštovani,
16 mesecev starega otroka spremljamo na nevrofizioterapijo in delovno terapijo že od 3.meseca starosti. Sedaj sem nastopila službo, oba z možem se voziva v službo v oddaljenosti 100 km od doma v eno smer, sinek se vozi z nama v varstvo, kar je seveda zanj izreden napor. Terapije obiskujemo v Celju, službo imava v Ljubljani. Na vas se obrača, z 2 vprašanjima…
1. Zanima me, ali mi pripada bolniška odsotnost v urah oz.za cel dan, glede na to, da sodelujem pri terapijah? In če mi pripada, kdo mi jo predpiše in na podlagi česa?
2. kot drugo, verjetno bova v obravnavi v rehabilitacijski ustanovi v obliki dnevnega hospitala. A takrat, glede na to, da bom skoz zraven in da tam nima popolne oskrbe, a mi pripada bolniška in kdo mi jo predpiše?

Hvala za vse in lep pozdrav…
Maja Vrabič.

Spoštovani!

Zahvaljujemo se Vam za postavljeno vprašanje. V Skupini za pomoč staršem bolnih otrok že pripravljamo odgovor, ki bo objavljen v najkrajšem možnem času.

Lepo Vas pozdravljam v imenu celotne skupine!

Staša Račnik, univ. dipl. pravnica

Ustanova Fundacija za pomoč otrokom v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Mariboru

Spoštovani!

Podajamo odgovor na Vaše vprašanje.

Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (Ur. l. RS, št. 9/92 s spremembami, v nadaljevanju: ZZVZZ) v 17. točki prvega odstavka 23. člena določa, da ima eden od staršev pravico sobivanja v zdravstvenem zavodu z bolnim otrokom do starosti otroka vključno 5 let, ter zavarovanim osebam z obveznim zdravstvenim zavarovanjem zagotavlja plačilo sobivanja v celoti. To pomeni, da ima eden od staršev zagotovljeno brezplačno nastanitev in prehrano v bolnišnicah v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja. ZZVZZ pa v tem primeru ne predvideva pravice staršev do nadomestila za nego otroka, saj je nega bolnega otroka zagotovljena v samem zdravstvenem zavodu (ZZZS plača storitev zavodu, ki zdravi otroka). V vašem primeru torej, če želite biti pri otroku, lahko prosite za sobivanje, ne morete pa hkrati zahtevati nadomestila za nego in varstvo otroka. Enako velja za dnevni hospital.

V kolikor pa vaš otrok ne bi bil nastanjen v bolnišnici, vam po 30. členu ZZVZZ pripada pravica do nadomestila zaradi nege ožjega družinskega člana, vendar je časovno omejena, in sicer:

a) največ sedem delovnih dni za otroke do sedem let starosti,
b) največ 15 delovnih dni za starejšega zmerno, težje ali težko duševno in telesno prizadetega otroka.

Pravica do nadomestila se lahko v določenih primerih podaljša. Kadar to terja zdravstveno stanje ožjega družinskega člana, lahko pristojni imenovani zdravnik (po prejšnji ureditvi komisija) izjemoma podaljša trajanje pravice do nadomestila, vendar največ do 30 delovnih dni za nego otrok do sedem let starosti ali starejšega zmerno, težje ali težko duševno in telesno prizadetega otroka oziroma do 14 delovnih dni za nego drugih ožjih družinskih članov. Ko je odsotnost potrebna zaradi nenadnega poslabšanja zdravstvenega stanja otroka oziroma v drugih izjemnih primerih, lahko imenovani zdravnik izjemoma podaljša trajanje pravice do nadomestila osebnega dohodka za nego otroka na največ 6 mesecev.

Ko je to potrebno zaradi težke možganske okvare, rakavih obolenj ali drugih posebno hudih poslabšanj zdravstvenega stanja, lahko imenovani zdravnik na predlog strokovnega kolegija bolnišnice pravico do nadomestila plače za nego otroka še dodatno podaljša, ali pa odobri tudi pravico do nadomestila plače enemu od staršev, ko je tak otrok v bolnišnici. To pravico lahko uveljavlja eden od staršev do dopolnjenega 18. leta otrokove starosti.

Pravice do nadomestila plače starši nimajo v primerih, ko otrok uveljavlja pravico iz 50. do 52. člena Pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja (Ur. l. RS, št. 30/2003, s spremembami, v nadaljevanju: Pravila OZZ), ki otrokom in mladostnikom s cerebralno paralizo, drugimi težjimi in trajnimi telesnimi okvarami ali kroničnimi boleznimi (za otroke z juvenilnim revmatoidnim artitisom, sladkorno boleznijo, fenilketonurijo in celiakijo) zagotovljajo udeležba na organiziranih skupinskih usposabljanjih za obvladovanje bolezni oziroma stanja, ki jih strokovno vodijo ustrezne klinike, inštituti ali drugi zdravstveni zavodi.

V tem okviru zavod sofinancira potrebne zdravstvene storitve, stroške terapevtskih delovnih skupin ter stroške bivanja. Izjemoma se takšnega usposabljanja lahko udeleži eden izmed staršev otroka oziroma mladostnika, če bo po končanem usposabljanju skrbel za izvajanje rehabilitacije otroka na domu. V tem primeru zavod sofinancira stroške bivanja enemu izmed staršev na enak način kot za otroka oziroma mladostnika. Takšno usposabljanje traja največ 14 dni na leto.

Posameznik ima na podlagi 39. člena ZZVZZ pravico do povračila potnih stroškov, ki obsegajo prevozne stroške in stroške prehrane ter nastanitve med potovanjem in bivanjem v drugem kraju. Do povračila so upravičene vse zavarovane osebe in njihovi spremljevalci, če morajo potovati k zdravniku ali v zdravstveni zavod v drug kraj, ker v kraju zaposlitve ali stalnega prebivališča ni zdravnika ali ustreznega zdravstvenega zavoda ali če jih osebni zdravnik, napoti v kraj zunaj stalnega prebivališča ali kraja zaposlitve. Zavarovana oseba ima to pravico za potovanje do najbližjega izvajalca, ki je usposobljen za storitve, zaradi katerih je napotena, ali do izvajalca, ki opravlja izključno dejavnost na področju psihiatrije, rehabilitacije, onkologije in ortopedije. V skladu s 154. členom Pravil OZZ povračilo pripada za najkrajšo razdaljo po ceni javnega prevoza, kar se dokazuje s predložitvijo vozne karte oziroma ustreznega dokazila, iz katerega je razvidno, da je bil prevoz plačan. Če zavarovana oseba potuje v drug kraj z osebnim avtomobilom, je upravičena do povračila prevoznih stroškov v vrednosti 10% cene litra € super bencina na kilometer.

Pravila OZZ v 156. členu določajo tudi, da ima zavarovana oseba, ki je napotena k izvajalcu v Republiki Sloveniji in je odsotna od doma več kot 12 ur, pravico do povračila stroškov prehrane v višini 60% dnevnice, ki se izplačuje javnim uslužbencem v organih državne uprave. Povračilo stroškov prehrane v drugem kraju pripada tudi osebi, ki je določena zavarovani osebi za spremstvo. Pri tem je treba upoštevati, da imajo otroci do dopolnjenega 7. leta starosti pravico do povračila stroškov prehrane v drugem kraju v višini polovice navedenih zneskov.

Ker je osebni zdravnik med drugim pooblaščen in dolžan napotiti zavarovano osebo k specialistu, je obenem zavarovani osebi dolžan izstavljati tudi obrazce za povračilo potnih stroškov in drugih potrdil v skladu s pravili.

Če povzamemo bistvo navedenega:

1. Spremstvo otroka na pregled oziroma terapijo odredi osebni zdravnik otroka, pri čemer 62. člen Pravil OZZ izrecno določena, da ima otrok do 15. leta starosti (težje ali težko duševno in telesno prizadeti otrok pa do 18. leta) pravico do stalnega spremstva na vsakem potovanju na zdravljenje. Na podlagi 138. člena Pravil OZZ pripada zavarovancu nadomestilo za delovne dni oziroma delovne ure, ko je upravičeno zadržan od dela. Od zdravnika pediatra je odvisno ali bo starš prejel nadomestilo za celi dan ali samo za delovne ure, torej za čas, ko dejansko traja terapija. Zdravnikova odločitev je odvisna od trajanja terapije, pri čemer bo v praksi najpogosteje odobril nadomestilo za cel dan.

2. ZZVZZ določa pravico sobivanja enega od staršev v zdravstvenem zavodu z bolnim otrokom do starosti 5 let. Zavarovanim osebam je zagotovljeno plačilo sobivanja v celoti, in sicer imajo starši zagotovljeno brezplačno nastanitev in prehrano v bolnišnicah v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja, ZZVZZ pa v tem primeru ne predvideva pravice staršev do nadomestila za nego otroka. Nega bolnega otroka je namreč zagotovljena v samem zdravstvenem zavodu oziroma v bolnišnici, kjer se otrok zdravi. Starš torej v času sobivanja s hospitaliziranim otrokom ni upravičen do nadomestila plače zaradi nege ožjega družinskega član, enako velja za dnevni hospital, ima pa pravico do povračila stroškov prevoza otroka v bolnišnico in nazaj. V kolikor pa gre za nego otroka na domu, ima en od staršev pravico do nadomestila, vendar v mejah, ki jih določa ZZVZZ (in so navedene zgoraj).

Ker nam nista znana bolezen otroka in terapija, ki jo obiskuje otrok, prav tako pa nimamo podatka, ali se starši usposabljajo za izvajanje terapije doma, ne moremo podati natančnejšega odgovora na zastavljeno vprašanje. Spremstvo za otroka odredi otrokov osebni zdravnik, zato je pomembno, kako to pravico zapiše. Trajanje odsotnosti je odvisno od stanja bolezni in se glede na dinamiko poteka bolezni presoja individualno, predvsem pa se pravice ugotavljajo na podlagi zdravstvene dokumentacije in potreb posameznika. V kolikor želite natančnejše odgovore, nas lahko znova kontaktirate in nam posredujete navedene informacije, saj vam bomo le tako lahko podali podrobnejši odgovor.

Lep pozdrav.

Odgovor pripravila:
Suzana Peer Kvas, univ. dipl. pravnica,
članica Skupine za pomoč staršem bolnih otrok.

New Report

Close