Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Otroci s posebnimi potrebami in dolgotrajno bolni otroci Ali mi pripada nadomestilo na nego otroka, ki je v bolnišnični oskrbi?

Ali mi pripada nadomestilo na nego otroka, ki je v bolnišnični oskrbi?

Pozdravljeni,

Zanima me naslednje, rodila sem 21. septembra. Od takrat je otrok na
intenzivni v pediatrični kliniki, jaz pa doma.
Nekateri so mi rekli, da naj vprašam, če mi pripada kako nadomestilo
za nego otroka ki je v bolnišnični oskrbi.

Že vnaprej se Vam lepo zahvaljujem za odgovor!

Lep pozdrav!

Spoštovani!

Zahvaljujemo se vam za postavljeno vprašanje!

V najkrajšem možnem času bomo pripravili odgovor. V kolikor se strinjate, bomo odgovor v celoti objavili na tem forumu, če pa tega ne želite, vas prosim, da nam sporočite zasebni elektronski naslov.

Za dodatna vprašanja smo vam vedno na voljo!

Lep pozdrav s strani Skupine za pomoč staršem bolnih otrok!

Aleš Potočnik univ.dipl.prav.

Ustanova Fundacija za pomoč otrokom v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Mariboru

Če lahko odgovorim na kratko na podlagi svojih izkušenj (če vam bo kaj pomagalo):

– za čas, ko je otrok v bolnici, vam ne pripada “bolniška za nego”, ker ima otrok vso oskrbo v bolnici; za te dni morate vzeti dopust (če ste zaposleni, ne na porodniški);
– za dan, ko otroka sprejmejo in za dan, ko otroka odpustijo iz bolnice, ste upravičeni do “bolniške za spremstvo” in do povrnitev stroškov (če ste zaposleni, ne na porodniški; slednje velja v obeh primerih);
– za čas, ko je otrok v intenzivni, imate možnost, da dobite posteljo (in hrano) na Pediatrični kliniki; tudi ko bo otrok enkrat na oddelku, ste lahko ob njem – na ležalniku, imate tri dnevne obroke – če vam to bolj ustreza kot bivanje doma;

Želim vam, da bo trajanje hospitalizacije vašega otroka čimkrajše in da boste kmalu skupaj doma.Tudi mi smo dali to skozi… Lep pozdrav,

mami mami

Torej če prav razumem; ko sem na porodniškem mi torej nič ne pripada, razen postelje in hrane v bolnici.

Kako je pa s podaljšanjem porodniške v mojem primeru?

Hvala lepa!

Lp

Draga mamica Plesti,

nekoliko sem bila že seznanjena z zakoni in vašimi možnostmi preko naše skupine, ki pa še raziskuje vaše dejanske možnosti, zato vam odgovora še ni podala. Za nekoliko daljše čakanje se vam globoko opravičujem in prepričana sem, da vam bodo člani naše pravne skupine v kratkem odgovorili celostno, da boste vse razumela.

Zakoni žal ne večajo, temveč celo krčijo pravice staršev naših malih sončkov. In dokaj osamljeni in nemočni smo še zaenkrat v tem slabem stanju države v boju za pravice mnogih, še posebej tistih otrok z redkejšimi boleznimi in tistih, ki nimajo podanih končnih diagnoz. Vpliv imajo žal trenutno najbolj tisti, ki so ali nezadostni strokovnjaki na tem področju in imajo veze v medijih in vladi, se pa gibljejo v pravih krogih in pa tisti, ki so posredno ali neposredno tudi delno odgovorni, da je stanje takšno, kakršno je. Ta zadnji stavek pišem v svojem imenu, ne imenu skupine, katere mnenje se lahko od mojega razlikuje, jaz podajam informacijo na podlagi lastnih izkušenj znotraj naše ustanove, ki ne zadevajo skupine.

Ima pa gospa mami mami približno prav, kolikor sem preverila sama, vam pripada bivanje v bolnici ob otroku, ker je še tako majhen in ker imate porodniško, vam drugega zaenkrat ne pripada.

Kako pa bo s podaljšanjem porodniške, pa vam na takole pavšalno vprašanje žal nihče ne more odgovoriti, kajti najprej morate povedati, ali celotno porodniško koristite vi, koliko ste jo pokoristila že pred porodom oz. do katerega meseca otrokove starosti bo trajala in pa, glavna stvar, kaj otroku je, torej, kakšno ima diagnozo, pomembno je, kakšno bo takrat njegovo zdravstveno stanje in koliko bo v času, ko bi vam porodniška potekla, odvisen od vaše nege in varstva.

Zato, da bo naša pravna skupina zmogla podati konkreten in kar se da pravilen odgovor, vas lepo prosim za dodatne informacije.

Vam in vašemu malemu sončku želim vse najboljše in upam, da bo odgovor za vas iz strani naše prostovoljne pravne skupine, kar se da kmalu podan. V vsakem primeru pa tudi sama smatram glede na moje izkušnje iz več razlogov, da je vaše mesto ob otroku v bolnišnici, vaša prisotnost, skrb in ljubezen, mu bodo pomagali pri okrevanju, moje mnenje je, da se boste lažje ukvarjala s podaljšanjem porodniškega staleža, ko bo vaš sonček prišel iz intenzivne nege domov in bo v času, ko boste iskala odgovore, mirno spančkal v svoji posteljici v toplem in ljubečem domu. Vse najbolje obema.

______________________________________________ Zlo na svetu zmaguje takrat, ko dobri ljudje ne ukrepajo.

Ko sem pisala prejšnje sporočilo, mi je ušel en podatek iz tretje alineje. Gre za povračilo potnih stroškov. Seveda obstajajo tudi za to posebna pravila ZZZS.

Dopust za nego in varstvo je mogoče podaljšati v primerih, o katerih govorijo na povezavi (upam, da to še velja): http://www.csd-lj-siska.si/prejemki/dopustNegaVarstvo.asp. Če govorim spet iz lastnih izkušenj:
– dopust za nego in varstvo so mi podaljšali za toliko dni, kolikor je bila nosečnost krajša od 260 dni (hči je bila nedonošena) – se uredi na CSD,
– dopust za nego in varstvo so mi podaljšali za 90 dni, ker je šlo za otroka, ki je potreboval posebno nego in varstvo – oddati je potrebno vlogo na CSD in fotokopije zdravniških izvidov; o tem presoja posebna zdravniška komisija. Ni dovolj, če je otrok samo par tednov nedonošen! Mora imeti res resne diagnoze oz. zdravstvene težave. Vlogo oddate kak mesec ali dva pred potekom dopusta za nego in varstvo.
Za otroka, ki je hudo bolan, je možno pridobiti dodatek za nego in varstvo. Več o tem:
http://www.csd-lj-siska.si/prejemki/dodatekNegaOtroka.asp,
http://www.mddsz.gov.si/fileadmin/mddsz.gov.si/pageuploads/dokumenti__pdf/p_otroci_pos_potrebe_npb129_06.pdf.
Upam, da vam res nikdar ne bo treba zaprositi za dodatek za nego, da bodo zdravstvene težave vašega otročka kmalu minile in da boste kmalu skupaj doma!

Lep pozdrav,

mami mami

Spoštovani!

Podajamo odgovor na Vaše vprašanje.

Uvodoma naj vam ob rojstvu vašega otroka iskreno čestitamo!

Do nadomestila, po katerem sprašujete, žal niste upravičeni. Zakaj ne in kaj nadomestilo predstavlja ter kdo je do tega upravičen, sledi iz obrazložitve v nadaljevanju.

Zakon o starševskem varstvu in družinskih prejemkih (Ur. l. RS, št. 110/2006 s spremembami in dopolnitvami, v nadaljevanju: ZSDP) opredeljuje starševski dopust, ki zajema različne vrste dopusta. Skupna značilnost vseh teh oblik starševskega dopusta je v tem, da gre za pravico do odsotnosti z dela zaradi poroda oziroma nege in varstva otroka in da pripada tistim osebam, ki otroka dejansko negujejo in varujejo. Trajanje posamezne vrste starševskega dopusta je določeno v koledarskih dnevih. Če zavarovanec izpolnjuje v ZSDP naštete pogoje, mu v času trajanja porodniškega dopusta pripada pravica do porodniškega nadomestila in v času trajanja dopusta za nego in varstvo otroka, pravica do nadomestila za nego in varstvo otroka, kot to določa ZSDP v 38. in nadalje v 39. členu.

Poleg navedenih pravic Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (Ur. l. RS, št. 72/2006 s spremembami in dopolnitvami, v nadaljevanju: ZZVZZ) v 23. členu določa pravico sobivanja enega od staršev v zdravstvenem zavodu z bolnim otrokom do starosti otroka vključno 5 let. V tem primeru je zavarovanim osebam z obveznim zdravstvenim zavarovanjem zagotovljeno plačilo sobivanja v celoti. Navedeno pomeni, da ima eden od staršev brezplačno zagotovljeno nastanitev in prehrano v bolnišnicah v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja. ZZVZZ pa v opisanem primeru ne predvideva pravice staršev do nadomestila za nego otroka, saj je nega bolnega otroka zagotovljena v samem zdravstvenem zavodu (ZZZS pa plača storitev zdravstvenem zavodu, ki zdravi otroka). V Vašem primeru lahko torej, če želite biti ob otroku, v bolnišnici prosite za sobivanje, ne morete pa zahtevati nadomestila za nego in varstvo otroka.

Kolikor otrok ne bi bil nastanjen v bolnišnici, pa 30. členu ZZVZZ določa pravico do nadomestila zaradi nege ožjega družinskega člana, s katerim zavarovanec živi v skupnem gospodinjstvu, ki v posameznem primeru traja največ do sedem delovnih dni, za otroke do sedem let starosti ali starejšega zmerno, težje ali težko duševno in telesno prizadetega otroka pa do 15 delovnih dni.

Kadar to terja zdravstveno stanje ožjega družinskega člana, lahko pristojni imenovani zdravnik izjemoma podaljša trajanje pravice do nadomestila, vendar največ do 30 delovnih dni za nego otrok do sedem let starosti ali starejšega zmerno, težje ali težko duševno in telesno prizadetega otroka oziroma do 14 delovnih dni za nego drugih ožjih družinskih članov. Imenovani zdravnik lahko izjemoma podaljša trajanje pravice do nadomestila osebnega dohodka za nego otroka, in sicer v primerih, ko je taka odsotnost potrebna zaradi nenadnega poslabšanja zdravstvenega stanja otroka oziroma v drugih izjemnih primerih. Taka odsotnost ne more biti daljša od šestih mesecev.

Dopust za nego in varstvo otroka predstavlja drugi del laično imenovanega ‘porodniškega dopusta’, ki traja 260 dni in ga ima eden od staršev pravico koristiti neposredno po izrabi porodniškega dopusta, torej po prvih 105 dneh. Dopust se izrabi v strnjenem nizu v obliki polne ali delne odsotnosti z dela, kot določa ZSDP v 30. členu. Starša praviloma ne moreta hkrati izrabljati dopusta v obliki polne odsotnosti z dela, kar pa ne velja ob rojstvu otroka, ki potrebuje posebno nego in varstvo, kot to velja v Vašem primeru.

Sicer se starša pisno dogovorita o izrabi dopusta za nego in varstvo otroka 30 dni pred potekom porodniškega dopusta (prvih 105 dni predstavlja porodniški dopust, naslednjih 260 pa dopust za nego in varstvo otroka). Dogovor starša predložita centru za socialno delo skupaj z zahtevo za uveljavljanje pravice in z njim seznanita svoja delodajalca. Pisni dogovor pa se spremeni, če nastopi razlog za podaljšanje dopusta za nego in varstvo otroka v času dopusta za nego in varstvo otroka, kar določa ZSDP v 29. členu.

Razlogi, zaradi katerih se dopust za nego in varstvo otroka lahko podaljša, so podrobneje opredeljeni v Pravilniku o kriterijih za uveljavljanje pravic za otroke, ki potrebujejo posebno nego in varstvo (Ur. l. RS, št. 105/2002 s spremembami in dopolnitvami, v nadaljevanju: Pravilnik) v prvem oddelku, ki take kriterije opredeljuje. Otroci z motnjami v duševnem razvoju, gibalno ovirani otroci, slepi in slabovidni otroci, gluhi in naglušni otroci, dolgotrajno hudo bolni otroci, otroci z več motnjami so tisti, ki jih pravilnik opredeljuje kot otroke, ki potrebujejo posebno varstvo in nego in predstavljajo razloge, zaradi katerih je moč podaljšati dopust za nego in varstvo otroka. Za dolgotrajno hudo bolne otroke se štejejo kronično bolni otroci, pri katerih je kljub zdravljenju pričakovati trajne posledice bolezni oziroma otroci s takimi boleznimi, ki zahtevajo zdravljenje, nego in rehabilitacijo, ki traja dalj kot šest mesecev (6. člen pravilnika).

Pravica do podaljšanja dopusta se lahko uveljavlja do otrokovega 18. meseca starosti, in sicer do 90 dni, kot izhaja iz pete alineje 26. člena ZSDP, če tako na podlagi ustreznih dokazil odloči (prvostopenjska) komisija zdravnikov Pediatrične klinike v Ljubljani, ki je pristojna za odločanje v predmetnem postopku.

Postopek uveljavljanja pravic ureja Pravilnik o postopkih za uveljavljanje pravic iz zavarovanja za starševsko varstvo (Ur. l. RS, št. 31/2008 s spremembami in dopolnitvami, v nadaljevanju: Pravilnik o postopkih). V skladu z 22. členom Pravilnika o postopkih mati uveljavlja pravico do dopusta za nego in varstvo otroka ob uveljavljanju pravice do porodniškega dopusta oziroma 30 dni pred iztekom porodniškega dopusta, in sicer z obrazcem S-1/1 – vloga matere za uveljavitev pravic ob rojstvu otroka, ki ga najdete na tej spletni povezavi: http://www.uradni-list.si/files/RS_-2008-031-01199-OB~P006-0000.PDF). Vlogi je treba priložiti potrdilo delodajalca na obrazcu Priloga št. S-1 – podatki o zaposlitvi in plači oziroma osnovi, od katere so bili obračunani prispevki za starševsko varstvo, razen če center za socialno delo s temi podatki že razpolaga – obrazec najdete na tej spletni povezavi: http://www.uradni-list.si/files/RS_-2008-031-01199-OB~P001-0000.PDF). Istočasno se na istih obrazcih uveljavlja tudi pravica do daljšega dopusta za nego in varstvo otroka zaradi rojstva otroka, ki potrebuje posebno nego in varstvo. To pravico lahko uveljavljate tudi naknadno, kot že rečeno najpozneje do 18. meseca starosti otroka, in sicer na obrazcu S-1/3-N – vloga za naknadno uveljavitev pravic do dopusta za nego in varstvo otroka in nadomestila za nego in varstvo otroka, obrazec najdete na tej spletni povezavi: http://www.uradni-list.si/files/RS_-2008-031-01199-OB~P010-0000.PDF. Vlogi se priloži zdravstvena dokumentacija in že omenjeno potrdilo delodajalca na obrazcu Priloga št. S-1 (23. člen Pravilnika o postopkih).

Vse potrebne obrazce in informacije glede postopka dobite tudi na krajevno pristojnem centru za socialno delo, kjer ste uveljavljali pravico do starševskega dopusta.

Mnenje pripravili:

Nina Škrlec, uni. dipl. pravnica in Eva Štromajer,
članici Skupine za pomoč staršem bolnih otrok

Ustanova Fundacija za pomoč otrokom v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Mariboru

Zlatka Markovič, univ. dipl. pravnica Predstavnica Skupine za pomoč staršem bolnih otrok Ustanova Fundacija za pomoč otrokom v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Mariboru

New Report

Close