kako izgleda stanje “suhega pitja”?
Pozdravljeni,
moj oče je že več kot 10 let zasvojen z alkoholom. Res je, da popite količine niso velike (kakšno pivo ali žilce žganja), nikoli ni nasilen, redko vidno pijan, le na telesu in včasih po obnašanju je vidno, da ga je popil preveč, kot njegovo telo prenese. Sedaj se je odločil, da s pitjem v celoti preneha in naj ne bi pil nič alkoholnega že okoli 80 dni. Zanima me sledeče:
– ali je pitje brezalkoholnega pitja v času abstinence v čemerkoli problematično (ker tega pa uživa)?
– je mogoče, da se po 80 dnevih abstinence pojavi stanje, v katerem izgleda podobno, kot da bi bil zelo pijan (ne more hoditi, blebeta, ima zadah)? Je to morda lahko stanje t.i. “suhega pitja” (ta termin sem zasledila na internetu – http://www.al-anon.si/strani/je_al-anon_za_vas.php)? On namreč trdi, da ni nič pil, izgledal pa je “pijan”.
Hvala in lp,
W
Kot sem obljubila, vam sporočam mnenje zdravnika, ki ima veliko izkušanj z zdravljenjem odvisnosti o alkohola in je povedal:
“Pitje »brezalkoholnega piva« npr. piva UNI ni primerno, če človek abstinira, saj vsebuje približno 0,5% alkohola – če ga pije, pomeni, da ne abstinira.
»Suho pitje« je izraz, ki se uporablja za vednje, ki je enako ali podobno tistemu iz časa, ko je alkoholik pil.
Alkoholizem je bolezen odnosov, je predvsem problem spremenjenega vedenja. Spreminjanje vedenja pa ne gre zelo hitro. Nekateri alkoholiki lahko ne pijejo alkohola več let, a je njihovo vedenje ostaja spremenjeno, odnosi z bližnjimi niso urejeni, zato tudi priporočamo zdravljenje alkoholizma, najbolje v skupini.
Po opisu, da oče težko hodi, blebeta in ima zadah po alkoholu, pa sklepam, da v tem primeru ne gre za to, ampak oče zagotovo pije naprej na skrivaj ali pa večje količine (nekaj steklenic na dan) »brezalkoholnega piva« in je zaradi tega pijan. Alkoholik ponavadi ne priznava pitja alkohola.
Lep pozdrav,
Prim. Marko Kolšek