ponavljajoče vnetje ušes
Pozdravljeni,
prosim za vaše odgovore, zanima me vaše mnenje glede ponavljajočega vnetja ušes pri sedaj 17 mesečnem sinu.
Začelo se je novembra: od četrtka dva dni nizka vročina ( do 38), počutje vredu, nato dva dni brez vročine (mislila da je zob), nato tri dni visoka vročina (do 40) v sredo obisk pri zdravniku, kjer je ugotovil virozo – na podlagi krvi, ušesa je imel čisto zapacana z maslom, tako da se ni vidilo. V ponedeljek kontrola ( torej čez 5 dni), kjer pa je ugotovil, da ima gnojno vnetje levega ušesa, desni ok. Dobili Hiconcil za 10 dni. Od konca jemanja hiconcila minilo le 1 teden, nato zopet blaga vročina, ušesa ga niso nič bolela, šli naslednji dan takoj k zdravniku, potrdil drugo gnojno vnetje ušes – dobil Amoksiklav, po enem tednu še vedno rožnat, zato še tri dni podaljšali. Čez 5 dni zopet vročina, rahla, nič ga ni bolelo, tokrat levo uho samo rdeče, dobili ceclor. Jemal ga je 10 dni, po samo 1 dnevu prenehanja zopet vročina – 38,5, šli k zdravniku ušesa ok – siv bobnič?, je pa rekel, da se nekaj dogaja, da opazujemo. Vročina je vedno nihala, čez dan je ni imel, zvečer oz. čez noč do 38,5, v petek kontrola, desno uho rahlo rožnato, kri crp 126, drugi del izvida ok, rekel, da kaže na virozo, kontrola v ponedeljek. v petek zvečer zakuhal do 39,1, mu dala calpol, v soboto ni imel vročine, v nedeljo popoldne pa zopet vročina 38.5, in prvič da ga je bolelo na dotik. Danes zopet k zdravniku, rdeče desno uho, dobili zopet Amoksiklav.
1. Kako je z predpisovanjem antibiotikov na tako kratek rok in tako pogosto, pri vsakem je minilo le 1 teden. Je to “normalno”.? Je re spotrebno pri rdečem bobniču takoj antibiotik ( če je gnojno potem mi je jasno da ja), ali se lahko par dni počaka in vmes kakšno alternativo ne vem, olje čajevca ( ne v uho), obkladki iz čebule ipd. Je iz vaših izkušenj to kaj pomagalo?
2. Če je potrjena viroza, zakaj potem skoraj vedno na koncu dobi bakterijsko vnetje ušes. Naj povem, da nos čistimo s fiziološko, posušimo z babyvacom in uporabljamo operil.
3. Kako je možno, da v tako kratkem času zopet vnetje ušes, je možno, da antibiotiki niso pobili vseh bakterij ,čeprav je na pogled bilo uho ok? pri 3, antibiotiku, smo načrtno bili bolj doma da se ja ne bi od koga nalezil kakšne viroze, namen je bil, da je še en teden doma, da se potem cepimo proti pnevmokokom.
3. Kakšno je vaše mnenje na celotno situacijo? Na pregled pri ORL sva naročena konec februarja, če bo šlo tako naprej, bo imel že 6 antibiotik 🙁 Kdaj ugotovijo, da gre za kronično vnetje in kaj v takem primeru?
4. Kakšen napotek?:)
Žal sem že malo obupana, veliko sem brala o teh vnetjih, pa vseeno prosim za vaše odgovore.
Hvala,
Soncek
Gnojno vnetje vedno zdravimo, saj so komplikacije nezdravljenega vnetja hude.
Dilema je pri prehladnih virozah, ko ugotovimo le pordel bobnič (običajno oba), otroka ne boli, pa ni jasno ali gre le za prehladno pordela bobniča ali se bo razvilo bakterijsko vnetje, ki je najpogostejši zaplet prehlada. Zaradi zapletov nezdravljenega vnetja ušesa je seveda za otroka najbolj varno, da vnetje zdravimo. Se pa res postavi vprašanje, kako z otrokom, ki je karnaprej na antiibotiku, če pogledamo potek za nazaj. Če nismo prepričani za kakšno vnetje gre, lahko počakamo dan, dva (pa tvegamo gnojno vnetje), dajemo protibolečinska zdravila, čistimo nos. Drugega ne dajemo in ni nobenih dokazil, da kakorkoli pomaga.
Viroza (prehladna) je osnovna bolezen. Vnetje ušes je njena bakterijska komplikacija. Zaradi anatomskih posebnosti otroških zgornjih dihal (kratki nosni hodniki, ravno položeni), je poselitev z bakterijami enostavnejša. Lahko gre tudi za bakterije, ki so normalno prisotne v zgornjih dihalih, pa se v zanje ugodnih razmerah ob prehladu namnožijo in povzročijo neko vnetje (v tem primeru bobničev).Čiščenje nosu je seveda izjemno pomembno, vendar to vseeno ne prepreči razvoja vnetja ušes.
Prio nekaterih otrocih vnetja potekajo eno za drugim in ne vemo, zakaj je temu tako. Cepljenje proti pnevmokoku, ki je v tej starosti najpogostejši povzročitelj teh zapletov, je seveda priporočljivo. Če specialist ORL napiše mnenje, je to strošek ZZZS.
Do pregleda pri specialistu ORL svetujem, da res sumljivo vnetje (rdeč en bobnič, bolečine) zdravite z antibiotikom.
Tudi moja hčerka ima od novembra naprej ponavljajoče izlivno vnetje srednjega ušesa. Včeraj je že petič dobila antibiotike. Konec oktobra je dobila adenovirozo, ki se je končala z vnetjem ušesa. Dobila je Hiconcil. Po enem mesecu ponovno vnetje – Amoksiklav, po 14 dneh spet Amoksiklav, po 14 dneh pregled pri specialistu, ki je predpisal Pancef, včeraj zopet pri specialistu (po 14 dneh), spet Amoksiklav.
Hčerka je drugače dobre volje, tudi bolečin nima, ker ji gnoj takoj priteče iz ušesa, toda ob vsakem najmanjšem prehladu, ji gre takoj na ušesa.
Pišete, da če se vnetje ušes ne zdravi, pride do zapletov. Ali mi lahko napišete, do kakšnih zapletov lahko pride? Ali obstajajo kakšne raziskave, v koliko procentih pride do zapletov?
Zdi se mi, da moja hčerka zadnje čase živi od antibiotikov in ne vem, ali ji s tem delam več škode kot koristi…
Hvala za vaš odgovor in lep pozdrav
Mateja
Akutni zapleti so vnetje mastoida (bradavičnika), ki je hud zaplet, ki potrebuje takojšnjo operacijo. Drugi zapleti so razsoj bakterij, meningitis, pljučnica, vnetje sinusov (posebej nevarni etmoiditis). Kronični zapleti so slabšanje sluha, zapoznel ali moten govorni razvoj.
Pozdravljeni,
na vas se ponovno obračam, tokrat imamo “malo” laringitisa. Začelo se je s čudnim kašljem, hripavostjo, nato čez 3 dni (danes) rahla vročina(zaenkrat najvišje 37.7) in zelen izcedek iz nosu zjutraj, čez dan je bistro. Naj povem, da smo 10 dni nazaj zaključili z antibiotikom:(
Desno uho ok, levo pa zabasano z maslom. Napotek- parne kopeli.
Ker smo imeli že 5 vnetje ušes, na orl nič posebnega, me skrbi, da se ne bi zopet čez par dni pojavilo vnetje ušes. Je to možno? Predvidevam da ja, torej kdaj menite, da naj bi ga šla pokazat k zdravniku (včasih sploh nima specifičnih znakov, da ima vnetje ušes).
KOliko časa naj bo doma, ker je tako lepo vreme, ko ne bo imel vročine, gre lahko na zrak?
Hvala za odgovore in lep pozdrav,
soncek
Vnetje ušes je zaplet prehlaeda, ki se pojavi po nekaj dneh. S čiščenjem nosa, kapljicami v nos (Operil, Olynth) skupašno držćati nos prehoden in zmanjševati oteklino nosne sluznice ter s tem zmanjšati možnost vnetja ušes. Ven lahko gre, če je brez vročine.
Ponovno pozdravljeni,
kašelj je izvenel, 4x na dan po dva dni pare v kopalnici naredi čudež, tudi vročine ni imel naslednji dan in potem vse ok. danes (torej en teden po tem) smo opravili redno cepljenje proti diteper, in pa proti pnevmokokom – synflorix. Drugo dozo dobi čez dva meseca.
Čez dan je bil ok, popoldne pa rahla vročina, ki se je sedaj povzpela na 38.3. Nogice ima rahlo otečene ( v vsako nogo eno cepivo), nič pa rdeče na mestu vboda. Previdevam, da je tudi vročina rekacija na cepljenje? SIcer je zdravnik rekel, da za pnevmokoke še ni dobil povratne informacije, da bi bila kakšna reakcija, za diteper pa oteklina in rdečina na mestu vboda. Če je večja kot 4 cm, da naj se pridemo pokazat.
Zanima me, na kaj moram biti pozorna. Kdaj k zdravniku?
Drugače ima nos malo zabasan, prozorno, včasih rumen izcedek.
Hvala za odgovore in lep pozdrav.
Vročina je kljub sodobnim in zelo varnim cepivom še vedno najpogostejpi neugodni pojav po cepljenju in ni torej čisto nič nenavadnega. Najpogostejša je po revakcinaciji. Dajemo paracetamol (svečke, Calpol, Lekadol) in hladne obkladke. Izzveni v 48 urah po cepljenju.
K zdravniku greste, če vročina raste klju antipiretiku in je preko 40 ter je ne morete zbiti,l če se rdečina veča, če je otrk prizadet (razdražljiv ali mlahav).
Obe cepivi sta mrtvi. Oslabljeni virusi (atenuirano cepivo) je le proti ošpicam, mumpsu in rdečkam ter samoplačniško proti rotavirusu.
Pozdravljeni,
naj omenim, da je vročina padla že ponoči, zjutraj je ni imel več, vseeno sva ostala doma. Se je pa na nogi, kjer je bil cepljen za diteper pojavila oteklina, se mi zdi, da je kar cela noga otekla, in pa rdečica cca 2×2 cm in okoli še malo razpršeno, toplo na dotik. Me mora kaj skrbeti? S čim naj mažem rdečico in zakaj pravzaprav se pojavi ta reakcija, če je mrtvo cepivo?
Hvala za odgovore, lp
Na oteklo mesto dajete obkladke, ne mažete pa z ničemer. Oteklina in rdečina nastaneta na cepnem mestu zato, ker na mesto vbrizganega cepiva pripotujejo obrambne celice, ki “mislijo”, da se morajo začeti boriti proti boleznim, kar povzroči vse znake vnetja (oteklina, rdečina), potem pa te celice “ugotovijo”, da je treba samo začeti delati protitelesa. Oteklina splahni, rdečina mine.
Pozdravljeni,
4letnica ima v roku 2 mesecev drugic vneta ušesa. Prvic zdravljenje z AB. Danes smo bill pri zdravnici, ki nas je napotila (napotnica)na pregled žrelnice (razlog tudi smrčanje in pogosto zamašen nos)in odredila pregled krvi. Predpisala AB kapljice TorbaDex. Naknadno nas je zdravnica poklica in javila da ima povišan Crp in levkocite (17), ter predpisala Hikoncil. vendar sva se dogovorileda počakamo do jutri, da vidimo kako bo. Deklici je vročina padla, počutje je boljše, apetit normalen.
Zanima me ali naj kljub boljšemu počutju začnemo z zdravljenjem z AB ali naj jutri peljemo deklico na ponoven odovzem krvi.
P.s. nimamo problemov s pucanjem nosu z fiziološko, v bistvu ko jo moti rece ali pa si celo sama z brizgo spravi nad nos
Za odgovor se vam vnaprej zahvaljujem,
Tanja
Pomemben je izgled bobniča, če otrok nima bolečin, mirno spi in je videti bolje, potem pač počakajte in ne hodite v prepolne čakalnice bolnih otrok.
Spoštovani,
lepo prosim za vaše mnenje. Imam 15 mesečnega sinka, ki mu je v dveh mesecih 3x teklo iz ušes (2xlevo, 1x desno). po izlitju gnoja je bili zdravljen z Ceclorjem 10 dni in Amoxiklavom 10 dni. Obakrt je rdečina bobniča ostajala in je dobival še Tobradex kaplice po en teden v uho in Tobrex v nos. Ko se je eno uho pozdravilo je bilo slabše drugo … Triletni sin je imel dvakrat vnetje ušes v istem času brez gnojnega izcedka in podobno še vedno rdečina po antibiotiku.
Oba otroka sta brez vročine. Oba otroka imata tokrat istočasno prebavno virozo in vnetje ušes. Mlajši najprej viroza potem gnojni izcedek, starejši obratno. Starejši dobiva Hiconcil 10 dni.
Z mlajšim smo bili zaradi tretjega izcedka danes na ORL pod nujno.
Izvid: Desni sluhovod obilo vlažnih oblog, poaspirirane, po toaleti sluhovod prehoden bobnič cel, siv brez odseva
Levo sluhovod prehoden, bobnič nekoliko hiperemičen, cel s skrajšanim odsevom.
Endonazalno nosnici prehodni. Sluznica gladka, rožnata.
Tonzili nekoliko nad nivojem lokov.
V epif. je sluz.
Na vratu tipne pos. bezgavke obojestransko.
DG: Otitis med. ac.bil.recid.
TH: primotren 40mg/5ml 2x pol en teden, nato pol žličke do kontrole 26. 2. 2013. operil 3 dni.
Ali je to normalno? Antibiotik dva meseca! Primotren, ali ni to za vnetje sečil? Skrbi me da mu bom uničila vso črevesno floro. Bobnič sploh mi počen. Otrok je vesel, ješč, brez vročine. Kar razganja ga … Sploh nismo vedeli za bolečine, dokler se ni vlil gnoj. Kakšno bo blato po toliko antibiotika? Vnetje se res stalno ponavlja ampak dvomim … Gnoj se vedno vlije nasledni dan po pranju glave.
Hvala za odgovor. Zaskrbljena mamica
Težko napišem karkoli pametnega. Dejstvo je, da s Primotrenom redko zdravimo kaj drugega kot vnetje sečil (in še to ni več prva izbira), še redkeje pa se zdravi kot zaščita več mesecev. Morda drugo mnenje?
Pozdravljeni!
18 mesečna hčerka ima že četrto vnetje ušes z gnojnim izcedkom.
Prvo vnetje ušes je imela decembra lani. Januarja je prebolela pljučnico, ki se je kmalu za tem ponovila z dodatnim vnetjem ušes. V začetku aprila smo imeli že tretje vnetje desnega ušesa. Po 8 dnevni kuri s Hiconcilom (vmes – 4 dan jemanja antibiotika – smo imeli pregled pri zdravnici, ki je povedala, da so ušeska ok), se je vnetje ponovilo na obeh ušesih (takoj naslednji dan po prenehanju jemanja antibiotika). Dobili smo napotnico na ORL, kjer so ji posesali gnoj in ugotovili naslednje:
desno v sluhovodu gnojen izcedek in maceriran epitel. Bobnič je rožnat in zadebeljen, perforacije ni videti. Levo močno pordel in zadebeljen bobnič, izbočen že delno maceriran. Nosni votlini prehodni, žrelo rožnato.
Predpisan je Amoksiklav 2,5ml/12h za 14 dni. Takoj po prenehanju Amoksicilin v profilaktičnem odmerku 4,5 ml/1x dnevno 3 mesece. Operil kapljice. Ciloxan kapljice.
Hčerka ima tudi alergijo na mleko, jajca in oreščke. Proti pnevmokoku še ni cepljena (cepivo je naročena in čakamo, da bo zdrava).
Zanima me, če obstaja še kakšna druga terapija? Ne bi želela otroka pretirano izpostavljati antibiotikom (sploh za tako dolgo obdobje).
Hvala za odgovor!
Odločitev za preventivno dajanje antibiotika je redka, za to se odločijo nekateri specialisti, nekako kot poskus pri ponavljajočih vnetjih. Po opisu je bobnič vnet in takega vnetja dandanes ne prepuščamo njegovemu naravnemu poteku z vsemi možnimi komplikacijami (akutne: meningitis, mastoiditis in kronične: izguba sluha, moten razvoj govora, moten razvoj srednjega dela obraza).
Od pomožnih ukrepov svetujem močno dvignjeno vzglavje, opustitev vsakršnega pitja v ležečem položaju (steklenička v posteljici) in zdravljenje nosu (fiziološka, Operil/Olynth do 7 dni).
Pozdravljeni,
tudi jaz se na vas obračam s podobnim vprašanjem, kot moje predhodnice.
Hčerka, stara 18 mesecev, se je nekaj dni pred prvim rojstnim dnem odlično uvedla v vrtec, vendar pa v vrtcu ni ostala dolgo. Že po nekaj dneh v vrtcu je ujela virozo. Prej je prebolela le dve manjši virozi, do 9 meseca pa je obstajal sum na alergijo na mleko in jajca, zato sva bili na dieti. Drugih težav ni imela. Po nasvetu pediatrinje smo ostali doma več časa, kot bi načeloma bilo potrebno, potem pa poskusili ponovno. In zopet je po nekaj dneh ujela virozo. Vse skupaj se je zakompliciralo novembra z mastoiditisom in posledično z vstavitvijo timpanalne cevčice v desno uho. Eno za drugim so se vrstile viroze in vnetja ušes, tako da sem prenehala šteti, kolikokrat je v zadnje pol leta že prejela antibiotik in se sekirati zaradi neprestanega dajanja antibiotikov. Na ORL smo dobili tudi preventivni odmerek Primotrena (3 mesece). Hčerka je ostala doma in z novim letom se je stanje umirilo. Marca smo poskusili s ponovno vključitvijo in po treh dneh je ostala doma z vročino in spet vnetimi ušesi in takoj potem še enkrat (brez obiska vrtca, kot da se prvič ne bi dobro pozdravilo). Do maja je bila doma, ta teden pa smo ponovno poskusili z vključitvijo. Danes, po štirih dneh ji teče iz nosu zelen smrkelj in ima vročino 38,5. Seveda me je ponovno strah, da bodo vneta tudi ušesa.
Nekaj časa smo praktično živeli v osami, da se je pozdravila, potem smo tu in tam obiskali kakšne zdrave otroke, zadnje čase se je z otroci pogosto družila na igrišču … Le vrtec je problem. Zakaj? Saj razumem, kako “deluje” nos in razumem kako je v vrtcu, pa vseeno me vse skupaj bega, saj smo naredili že ogromno, pa zgleda, da nismo naredili nič. Nekaj časa je jedla Medexov sirup Omega 3, dodajala sem ji tudi D3. Hčerko smo cepili proti pnevmokoknim okužbam (obe dozi). Imamo pogoste kontrole na ORL in zgledalo je vse v redu (imamo tudi datum za odstranitev TC). Redno čistimo nos po navodilih z ORL, ob prvih znakih prehlada pa nosek tudi sesamo in dajemo Operil (in Nasonex).
Ali lahko storimo še kaj drugega, saj bo hčerka najverjetneje kmalu morala v varstvo?
Vrtec je problem zato, ker tja prihajajo različno zdravi otroci in ker se na majhnem prostoru druži veliko število otrok. Torej na majhnem prostoru najdemo izredno skoncentrirane povzročitelje bolezni (da ne omenjam popolnoma napačnega mišljenja, da se prostori zračijo zato, da otroci obolijo in ne zato, da se prezrači in s tem zmanjša koncentracija virusov v prostoru).
Kjer se družita 2 ali 3 otroci, na odprtem prostoru, se otrok najverjetneje ne okuži (razen v primeru, da si izmenjujejo polizane igrače, dudice …), v prostoru npr. 25m2, kjer je npr. 15 otrok, pa kar mrgoli od mikrobov.
Otroka ne izoliramo, saj mu s tem sicer morda zelo kratkoročno pomagamo preboleti neko bolezen, dolgoročno pa se otrok mora srečevati z navadnimi, pogostimi povzročitelji, le na ta način razvije splošno in specifično odpornost.
Nekateri otroci imajo pač anatomske posebnosti (še krajše nosne hodnike, še bolj ravno položene, kot jih že sicer imajo otroci), malce drugačen imunski sistem, kar prispeva k še pogostejšem obolevanju v prvem in delno drugem vrtčevskem letu.
Rešitev je tudi varstvo, v katerem je največ 5 otrok.