Pozdravljeni…
Zanima me, ali je kdo, ki mi lahko na podlagi lastne izkušnje priporoči nov postopek pomlajevanja – revitalizacije kože obraza z lastno krvno plazmo ? O postopku sem brala in se mi zdi obetaven. Verjamem, da ni primeren za vsakogar…Odločam se med Radiage metodo in tem…Tudi cenovno se obe metodi pomlajevanja kože obraza kar razlikujeta.
Zanima me vaše strokovno mnenje, dr.Žgavec, hvala za vaš odgovor.
L.P.
Spoštovani!
Se opravičujem za nekoliko zakasneli odgovor.
Zanimivo vprašanje ste postavili. Ker obe metodi že nekaj časa opravljam tudi sam, vam lahko povem svoje mnenje in zikušnje.
Obe metodi se med seboj zelo razlikujeta in ju ni mogoče primerjati.
Princip metode “Radiage” je v bistvu že zelo star (čeprav jo nekateri oglašujejo kot “novo” …) Novo je bolj ime kot metoda sama .Gre za to, da preko elektrode, ki jo postavimo na kožo spustimo skozi električni tok visoke frekvence – tako imenovani radiofrekventni tok (RF) (v megaherzih – kot jih imajo radijski valovi – zato tudi tako ime) . Ko tok steče skozi kožo v bistvu povzroči poškodbo kože (dermisa). Poškodba je predvsem toplotna – po domače: dermis se segreva in kot odgovor na to poškodbo se naše celice v dermisu (fibroblasti) odzovejo tako, da začnejo proizvajati več kolagenih, elastičnih vlaken in več medceličnine. Koža zato spremeni svoje lastnosti (dermis se zadebeli, vlaken je več, boljša napetost, elastičnist, manj vidne gube…itd).
Na tržišču obstaja cela vrsta radiofrekventnih naprav, ki izkoriščajo ta princip (med prvimi je bi taklo imenovani Thermage , ki je na tržišču že skoraj 15 let -torej še enkrat, metoda ni nova!). Med seboj so primerljive. Po principu pa se delijo v dve skupini. Prva uporablja eno elektrodo ter na drugi strani “anteno”. Tok steče skozi kožo in telo od elektrode do “antene”. Temu principu pravimo “monopolarna radiofrekvenca”. (takšne naprave so na primer “Thermage”, Radiage”,..itd)
Druga skupina uporablja dve elektrodi, ki sta med seboj narazen (približno 1 cm). Položi se ju na kožo in RF tok steče skozi kožo med njima. Učinek je v bistvu enak kot pri monopolarni metodi.
Skratka, metode z radiofrekvenco spadajo med tako imenovane “neablativne rejuvenacijske” tehnike (povrhnjice ne poškodujemo ali odstranimo). Potrebno jih je večkrat ponavljati ( po mojih izkušnjah vsaj 5x v mesečnih razmakih ter nato vzdrževalni -ponavljalni tretmaji vsaj 2x letno (odvisno od procesa staranja…itd)
Metoda “pomlajevanja” z lastno krvno plazmo pa je drugačna in temelji na drugem principu. Tu izkoriščamo poznano delovanje lastnih rastnih in stimulacijskih dejavnikov za katere vemo, da neposredno (direktno) delujejo na celice kože (tako celice povrhnjice -keratinocite) kot celice dermisa (fibroblaste). Ker vemo, da je teh molekul obilo v trombocitih in naši plazmi, metoda temelji na tem, da osebi odvzamemo kri, iz nje pridobimo plazmo (odstranimo večino preostalih krvnih celic) in koncentrat trombocitov. Tako pripravljeno plazmo pa z drobno iglo vbrizgmo v kožo ( ali tudi druga tkiva, kjer želimo doseči stimulacijo in regeneracijo – naprimer mišice, sklepe, kosti, obzobna tkiva, rane, …itd)
Metoda se ponovi 3x v 6 tedenskih razmakih ter nato vzdržuje 1x na 18 mesecev. Učinki se se začnejo opažati po 6 do 9 mescih tretmaja. Prednost je, da je povsem naravna (lastna plazma) zato praktično nimamo raznih “alergij” preobčutljivostnih reakcij …itd. Metoda je relativno nova (v medicini (tudi v dermatologiji) se sicer uporablja že več kot 10 let v estetski dermatologiji pa šele zadnijh nelkaj let ( v Sloveniji približno dve leti)
Po lastnih izkušnjah, pa je daleč najbolje metodo lastne plazme kombinirati z drugimi metodami. Sam jo kombiniram tako z radiofrekventnimi metodami, laserji (ablativnimi in neablativnimi), ter različnimi kombinacijami. Odvisno od pacienta – kakšna je njegova koža, povrhnjica, način staranja, znaki sončnih poškodb, pripravljenost na daljše ali krajša okrevanja po posegu …itd..)
Princip je torej takšen, da v istem tretmaju najprej apliciram plazmo ter nato takoj opravimo še drugo terapijo (npr. Radiage, laser …itd) Ker vem, da je učinek takšne kombiniorane terapije bistveno boljši, pacent plača le postopek plazme, drugo metodo pa ne.
Bi pa na koncu omenil še pomembno dejstvo, na katerega pogosto pozabljamo: niso vse metode primerne za vse!! Pri postopkih pomlajevanja oziroma estetskih terapijah je vedno pred posegom potreben dermatološki pregled, pogovor in posvet na katerem se nato predlaga najbolj primerne metode za posameznika. Katere metode in kombinacije bomo izbrali ( ena sam metoda ali naprava običajno ni tako učinkovita) je torej odvisno od posameznika in je za vsakega potrebeno individualno prikrojiti najbolj optimalno terapijo !
Lepo vas pozdravljam
B. Žgavec
Seveda!
To tudi običajno počnemo. Nasploh pri metodah “pomlajevanja” kombiniramo metode “navideznega pomlajevanja kot so aplikacija botoxa ( ali Dysporta ali Vistabel) ali polnila. Navedene metode so si komplementarne in jih je za doseganje dobrih rezultatov dobro in zaželjeno kombinirati.
Lp
Žgavec
Najlepša hvala za vaš izčrpen in jasen odgovor.
Brala sem tudi o elektroporaciji – metodi vnašanja preparatov v globlje plasti kože s pomočjo električnega toka, ki vpliva na prepustnostcelične membrane(mezoterapija brez igel). Metoda bi naj bila alternativa injekcijskemu vnašanju zaželjenih preparatov v kožo.
Ali je tako vnašanje snovi v kožo res enako učinkovito kot z iglo? Prosila bi vas še za vaše mnenje o tem.
Elektroporacija ni enako učinkovita kot vnašanje snovi z iglo.!
Ob tem bi opozoril, da ni vsaka “elektroporacija” enaka. Ločiti je treba medicinsko tehniko ter “kozmetično” tehniko, kjer se uporablja povsem drugačne aparature, ki z medicinskimi niso primerljive. Poznamo tehnike,. ki se v medicini (predvsem onkologiji) uporabljajo že dolga leta in se v telo s pomočjo elektroporacije vanšajo posebni kemoterapevtiki. Takšna metoda je tudi boleča.
Poleg tega bi mogoče na hitro razjasnil pogosto napačen pogled na mezoterapijo. Mezoterapija ni standardizirana in določena metoda. gre le za tehniko vnašanja zdravila ali lahko tudi drughih snovi v kožo. Podobno kot poznamo intramuskularno, intravenozno, subkutano, intratekalnio … itd aplikacijo zdravil tako je mezoterapija tehnika, ki jo v medicini poznamo že več desetletij. Ločiti morate mezoterapijo kjer vnašamo zdravila in “kozmetološko mezoterapijo”, kjer se vnaša “vse sorte” …Torej tehnika sama ne določa nobenega uspeha. Pomembno je, KAJ vnašamo v kožo. Tukaj pa bi opozoril, da za razliko od mezoterapije, kjer vnašamo zdravila pri zdravljenju določenih bolezni. za zelo veliko skupino substanc, ki se vnašajo pri mezoterapiji v kožo z namenom estetskega učinka (kot so razne mešanice vitaminov, antioksidantov…itd) ni znanstveno potrjenega dokaza o njihovi učinkovitosti. Torej, če povem nekoliko preprosteje, če se v kožo vnašajo substance , ki v bistvu niso dokazano učinkovite ( razen da to trdi proizvajalec in prodajelec, niso pa podprte z nekimi resnimi študijami) je torej popolnoma vseeno katero tehniko uporabljamo, saj v nobenem primeru te substance ne bodo pripeljale do uspeha. No študije so pokazale, da igelna mezoterapija ima določen uspeh predvsem zaradi vbadanja (efekt igle, ki sproži reparacijske procese) in ne toliko zaradi substanc, ki jih vbadamo.
Lepo pozdrav
B. Žgavec