Ctg v nosečnosti
Pozdravljeni,
upam, da ne bom ponavljala kakšne stare teme, sicer sem pregledala ostala podobna vprašanja, pa nisem našla odgovora na svojega, tako da vam ga bom zastavila posebej, če pa ste na to že odgovarjali pa sem zgrešila, se že vnaprej opravičujem.
Noseča sem 34/3, danes sem imela pri G pregled, vse vredu, malce povišan krvni tlak, ampak po tistem ko malo posedim tam v ordinaciji pa ga zmerimo še enkrat, je okej.. Zanima me, naslednji datum sem dobila 28.6, čez 4 tedne (rok imam 9.7) (kljub temu da je G rekla da naj mi da sestra datum čez 3), pa sem poklicala sestro pa vprašala če se je mogoče zmotila, ker mam potem čez en teden že rok poroda, pa je rekla da ne, da je vredu tak, pa ker berem dosti o ctg-jih pred porodom, pa meni tega tudi omenila ni, sem jo sicer vprašala, pa je rekla, da ctg se dela samo na dan poroda, pa sedaj ne vem. Kako je s tem? Ali ne rabim nobenega ctg-ja prej, ker je vse vredu, ali kako je s tem?
Najlepša hvala za odgovor,
Lep dan.
Spoštovani,
glede CTG se strinjam, da se z njim vsesplošno pretirava. Če je nosečnica sicer zdrava, nima visokega tlaka ali diabetesa oziroma kakšne druge resnejše internistične bolezni in je plod primerno raščen in razvit (ni prevelik niti premajhen) CTG ob dobrem gibanju ni potreben pred PDP. Moti pa me interval, ki vam ga je dodelil ginekolog v zadnjih tednih nosečnosti za ponovni pregled. V zadnjih tednih nosečnosti (žal niste zapisali, kateri porod bo to po vrsti?), še zlasti pri prvesnici, bi se naj obiske pri babici ali ginekologu opravljalo 1x tedensko, pri čemer bi se vsakokrat nosečnico najmanj stehtalo, izmerilo krvni tlak in opravilo urinsko preiskavo na prisotnost beljakovin. V tem času smo tudi posebej pozorni na otekline, zlati zgornjih predelov telesa, zanimajo pa nas tudi druge posebnosti kot je npr. lega in vstava ploda. Kakorkoli, mislim, da ste v zadnjem mesecu nosečnosti vodeni malce preveč površno.
zgleda da je to postalo pri G. dokaj pogosto, pomoje zaradi preobremenjenosti….
jaz sem v 1. nosecnosti sicer pri drugi G. imela od 34.tedna naprej kontrole na dva tedna s ctg. zdaj v drugo pa sem imela pregled 7.5 in naslednji 9.6 s tem da imam pdp 16.6…vendar ce je pocutje ok in so gibi prisotni verjetno ni neke bojazni, sicer pa v P na pregled…:)
ker pa ze pisem tukaj imam eno vprasanje…
v ponedeljek se mi je zjutraj odluscil cep sluz pomesana z krvjo….vceraj pozno popoldne me je zacelo scipati in sicer je izgledalo tako kot menstrualni krci in topa a konstantna bolecina v ledvenem oz. hrbtnem predelu ki se je sirila na trebuh….vsake toliko me je poleg te stalne bolecine zvilo vendar brez nekaga rednega casovnega obdobja vcasih 3xna 10 minut, potem 15 minut pavze in tako vse do jutra ko mi je uspelo zaspati okoli pete in zdaj sem ze spet pokonci..:) trenutno je zatisnje edino kar je je trebuh trd kot kamen in taka ne vem kako naj se izrazim bolecina v noznici kot kadar ti noga zaspi in imas mravlince…(malo cudna primerjava pa vendar)
kaj mi svetujete….?
hvala za vas odgovor in en lep san vam zelim…
Pozdravljeni!
Imam eno podobno vprašanje. Danes imam 38. tednov (rok 14. 6.) in sem naročena na pregled. Prejšnji je bil pred enim tednom, pred tem je bil en na 14 dni, prej pa še na 3 tedne. No, saj to je zdaj nepomembno. Prejšnji teden sem imela tudi 1. ctg. ki je bil normalen. Sicer tudi nimam nikakršnih težav. nobenega otekanja, tlak celo izredno nizek, kot vedno, urin bp,…
Kar me zanima, je to:
Kako je s preverjanjem velikosti ploda, morebitnega zastoja,… Po morfologiji, je moja G vklopila UZ samo še enkrat okoli 32. tedna – za 5 sekund, da je videla, če so nogice zgoraj. v parih sekundah je rekla, da vidi stopala in izklopila. Po tem se lega več ni preverjala. Vendar je možno, da se je plod še obrnil, kakor berem. Ročno tudi več ni preverjala lege.
Glede rasti ploda pa sploh nimam nobene informacije. Nekje v 27. ali 28. tednu mi je zmerila trebuh s šiviljskim (?) metrom in to je bilo vse. Kasneje več nič. To je vse od morfologije naprej.
Je to OK?
To bo moj drugi porod, prva nosečnost in porod sta bila brez posebnosti.
Hvala za odgovor.
Pozdravljeni!rada bi samo povedala da tudi moja ginekologinja nosecnice tako “obravnava”. Najprej pregledi na 4 tedne, zadnja dva pregleda na 3(moj zadnji,teden dni pred rokom, od kolegice pa celo 2) . Res ja da je to zasebna ambulanta s koncesijo,vendar menim da bi morale vse zenske imeti enake pravice…imamo pravico si preglede “izboriti”oz jih zahtevati?
Najlepša vam hvala za odgovor, to je drugače moja prva nosečnost, zato tudi sprašujem, ker nisem prepričana kako naj bi vse skupaj točno potekalo.
Že prejšnji pregled, ki bi naj bil v intervalu 4 tednov, mi je sestra dala na 5, kljub G ki je rekla na 4, včeraj se je zgodilo pa eno, G je rekla na 3, sestra pa dala datum na 4 tedne. Sicer sem klicala, že 2x, pa mi je dala vedet nekako,da ne rabim komplicirat, da je normalno to na take velke razlike čis na koncu nosečnosti. Češ da prej je bv, ker takrat ko mam pregled bo ona vse lepo vidla,če se že kej pripravlja, ker bom ravno teden pred porodom, prej se pa ne splača. Vsaj tako mi je dala vedet.
Ne vem ali naj vztrajam da bi dobila datum prej? Ali naj se kr preko napotnice naročim v porodnišnici, pa bodo tam vodili kar še mam do konca?
Lep dan vam želim
Spoštovani,
žal ne gre tako “na izi”, da bi si nosečnice lahko kar “izmišljale” in hodile malo v porodnišnico na čekiranje, ker njihov ginekolog ne zmore. Tudi bolnišnice in z njimi porodnišnice imamo osebje in kapacitete za delo prilagojene dogovorjenim programom in se z zdravimi, a podobravnavanimi, normalnimi nosečnicami ne moremo ukvarjati. Tudi napotnica za porod ni “ček z neomejenim kritjem” ampak je namenjena zgolj porodu in morda enemu predporodnemu pregledu. Vaša ginekologinja očitno misli, da nas zadnji mesec skrbi le priprava maternice na porod. To lahko tudi prezremo, saj se slej ko prej porod začne sam ali pa ga po PDP sprožimo. Nosečnice k nam ne hodite zaradi “pravočasnega ugotavljanja pričetka poroda” ampak zato, da pravočasno odkrivamo tveganja za zaplete pred in med porodom. Glavna skrb zadnjih nekaj tednov so tako imenovane gestoze, torej bolezni, ki jih povzroča nosečnost in med najbolj zahrbtnimi je preeklampsija. Vseeno torej priporočam, da se dogovorite še vsaj za en pregled več, recimo čez 2 tedna. Tudi če se bo slučajno kaj zgodilo, za to nikoli ne odgovarja sestra ampak zdravnik, zato naj sestra pri naročanju lepo sledi zdravnikovim navodilom in priporočilom.
ne vem, težko komentiram. Verjetno gre za obliko pripravljanja na porod, ki lahko traja nekaj ur, nekaj dni in včasih celo več tednov. Nič, kar bi rabilo kakšno ukrepanje. Ko bodo nastopili redni, pravi, boleči in učinkoviti popadki, boste to zagotovo spoznali sami od sebe.
spoštovani,
dela kolegov po ambulantah in njihovega načina ocenjevanja primerne ali neprimerne rasti ploda žal ne morem ocenjevati. Vsakdo mora sam vedeti, kako skrbi za ustrezen nadzor. Priporočeno je, da se po 28. tednu meri razdalja med sramnico in vrhom maternice ter upošteva dejavnike tveganja za razvoj zastoja v rasti ali prekomerne rasti, če za to ginekolog ne uporablja kolikor toliko objektivnih metod (merjenje s metrom, UZ) in velikost ocenjuje le s pogledom na trebuh “na oko”, pa za morebitne zaplete v zvezi z rastjo prevzema nase dodatna tveganja, ki so sicer morda preprečljiva. Sama lega ploda se da preveriti tudi ročno in zato UZ ni nujen, ampak če ne preveriš tudi tega ne veš. Se pa strinjam, da nas lega podrobneje začne zanimati v terminu, torej po37. tednu.
ne gre za to, kakšne imate pravice, ampak kako se jih uresničuje in kako se to lahko zmanjšuje brez večjega tveganja za zdravje. Papir prenese marsikaj in pomanjkanja razpoložljivih zdravnikov in storitev pač ni mogoče zapolniti s papirnatimi pravicami. Obstaja npr. že velik razkorak med strokovnim priporočilom o razmakih med pregledi in v plačilo s strani ZZZS vključenimi pregledi. Priporoča se 13 pregledov, plačanih pa je le 10. Če se hoče število pregledov neboleče in z malo tveganja razredčiti na število plačanih pregledov, potem se to počne v prvi polovici nosečnosti, ko praktično ni zapletov, ne pa proti koncu, ko pričakujemo določene zaplete, ki so specifično vezani na nosečnost. Tako bi lahko npr. v prvi polovici nosečnosti neboleče izpustili pregled pri 12 in pri 20 tednih, ko bi zgolj opravili UZ pregled, ki sta itak posebna. Kakorkoli, prizadeven zdravnik bo znal kritično oceniti, kdo in kdaj potrebuje pregled in teh ne bo krčil nekritično in šablonsko. Enake pravice pa zadevajo zdravje in dostopnost do zdravnika in število obiskov za dosego tega cilja ni nujno bistvena postavka. Če je dostopnost zmanjšana, potem smo lahko vsi do tega le enako okrnjeni.
Spoštovani,
CTG se v porodnišnici v terminu (po 37. tednu) snema rutinsko. Vi samo pridite v triažno-sprejemno ambulanto med delavnikom (ponedeljek) zjutraj okrog 8h in počakajte, da pridete na vrsto. Govorim za Ljubljano. Kako se to dela v drugih porodnišnicah, ne vem, ampak domnevam, da podobno.