invazivni karcinom dojke
Pozdravljeni!
Danes dobim izvid iz OI,na katerem piše.
Klinično se v zunanjem zgornjem kvadrantu leve dojke tipati 2cm velik čvrst dobro razmejen tumor,dobro premakliv od podlage.
V preostalem tkivu dojk ni tipati sumljivih rezistenc,področne bezgavke niso tipno povečane-pri histološki punkciji v aksili zadebeljene bezgavke.
Opravila preiskave,UZ pokaže v zunanjem zgornjem kvadrantu leve dojke 17mm veliko tumorsko jedro,ki je histološko punktirano-izvid govori za invazivni duktalni karcinom,slabo diferenciran.
UZ v desni dojki vidna 1cm velika lezija,ki se po punkciji povsem sprazni.UZ cista,prav tako citološko.
Mamografija pokaže goste dojke,ki so slabo pregledne.
Z bolnico se pogovoriva,vpišem jo v svojo čakalno listo za kvadrantektomijo in biopsijo varovalne bezgavke.Ev.sprememba glede na naročen UZ leve pazduhe,ki je sicer klinično negativna.
Tumorski marker je negativen-pri pogovoru mi je rekel,da je marker pokazal toliko,da se ve da je stanje bolezni.
Kaj po vsem tem izvidu me torej čaka,ali obstaja opcija da se izognem kemo in obsevanju?Dr.Glumac mi je rekel ko sem bila na pogovoru da bo na žalost pr.pol leta “še naša”
Zanima me tudi to,ali dobim kakšnega dodatnega onkologa,določene stvari bi pač rada vedela,na katere nisem dobila nobenega odgovora….ves ta pogovor sem občutila tako kot pač še ena št.ali pa sem morda očitno preveč občutljiva,sem mamica 10 in 5 let starih otrok.
Hvala za kakršno koli razlafo in uzpodbudo
L.K.
V bistvu težko napovem kakšno zdravljenje te čaka, ker razen tega, da je invazivni duktalni karcinom ne veš še nič, kar bo pomembno za nadaljnje zdravljenje. Počakat bo treba na izvid po operaciji (histološki pregled tumorja in bezgavke), takrat bo vse jasno. Enako zgodbo sem dala sama čez v lanskem letu, sva isti lenik in imava enako stare otroke. Le pogumno naprej. Če želiš ti pošljem telefon za kakšen nasvet.
Lp,
Katja
Dan,
stara sem 46 let in sem bila pred 2 tedni operirana zaradi invazivnega karcinoma dojke (tumorektomija). Odstranjena je bila 1 bezgavka, ki je negativna. Tumor je 100% hormonsko odziven. Pisni izvid se cakam, prav tako informacije o nadaljnjem zdravljenju. Zaenkrat vem, da me caka obsevanje in hormonska terapija, preostalo mi bodo se sporocili.
Zanimajo me vase izkusnje glede stranskih ucinkov tega zdravljenja – kaj lahko pricakujem ? Prezgodnjo meno in vse, kar je s tem povezano; kaj pa se poleg tega ?
Zdravnik mi je tudi rekel, da kopanje odsvetujejo 4 do 6 tednov po obsevanju. Avgusta planiram morje, zato me zanima, ali je tezava s kopanjem zaradi koze, ki je lokalno poskodovana zaradi obsevanja, ali se zaradi cesa drugega.
Hvala za vse informacije.
Pozdravljena, sama ti lahko povem le za obsevanja, ker sem jih ravno zaključila.
Koža je med in po obsevanjih precej občutljiva, pordela, meni se je na nekaterih mestih začela tudi malo luščiti, tako da priporočajo med obsevanji le prhanje z mlačno vodo (brez gelov, losjonov, itd…), ker jo drugače še dodatno razdražiš.
Verjetno enako velja za bazensko (klorirano) vodo in morje (zaradi soli) …
In zagotovo ti bodo povedali tudi, da kože ne smeš sončiti. Saj bo že itak opečena in strašno občutljiva.
Če so ti odstranili samo del dojke s tumorjem, je čisto možno, da te čaka tudi kemoterapija. No, bodo zdravniki povedali, ko bodo vedeli. Vem, da so nekatere pacientke v pavzah med kemoterapijo hodile tudi na morje, a jaz česa takšnega nisem bila sposobna, mi je bila odveč že misel na selitev in vročino tam na morju. Je pa res, da so kemoterapije različne, ene te zdelajo bolj, duge manj.
Danes sem prejela izvide histoloske izvide: invazivni duktalni karcinom, Gradus III., mitoze 2, 100% hormonsko odvisen (ER 100%, PR 100%). Najbližji rob bazalni, pokrit s fascijo 4 mm. Bezgavke 0/2. Izvida Her-2 se ni.
Pri onkologinji na OI sem narocena sele 3.6.2011, izvedela sem tudi, da me najprej caka kemoterapija, nato se obsevanje in hormonsko zdravljenje, ne vem pa se nic, kako in kdaj. Prosim vas za naslednje informacije:
– kaj v izvidu pomeni gradus III; mitoze 2 ?
– kaj pomeni “najblizji rob bazalni, pokrit s fascijo 4 mm”?
– kaj pomeni, da so bezgavke 0/2 ?
– kaj lahko pricakujem pri kemoterapiji (kolikokrat, v kaksnih intervalih, kaksne stranske ucinke) ?
– koliko casa obicajno mine med kemoterapijo in obsevanjem ?
Poskusam si namrec predstavljati, kdaj priblizno bo to zdravljenje zakljuceno. Ker imam otroka se v soli, me tudi zanima, ali so kakrsnekoli moznosti, da bi sla (glede na KT in njene stranske ucinke) avgusta za teden dni na pocitnice – ali pa moram vse take zadeve preloziti na cas po koncanem zdravljenju. Vljudno prosim za vase mnenje in se vam iskreno zahvaljujem za vse odgovore.
Pozdravljena MaaMaa, ja, zelo bi me zanimale inf. o tvojem zdravljenju. Prosim, poslji mi jih na mail [email protected]. Hvala vnaprej.
Bezgavke 0/2 po mojem mnenju pomeni, da so ti odvzeli in analizirali dve bezgavki in da nobena ni pozitivna, torej da v nobeni od teh dveh niso našli rakavih celic. Kar je seveda dobro.
Za potek kemoterapije ti bo povedala zdravnica, saj so sheme različne. Prav tako vprašaj zdravnico na prvi ambulanti tudi glede možnosti za morje v avgustu.
Samo kot primer it lahko napišem, kako je pri meni potekala kemoterapija, ker mislim, da je moja shema precej pogosta. Ob prvem obisku pri onkologinji internistki me je pregledala in poslala v laboratorij na pregled krvi, potem, ko je bil znan izvid krvi, pa me je poslala v ambulanto s kemoterpaijo, kjer sem odležala 45 minut, da so mi v žilo stekli citostatiki. Potem sem lahko šla domov. Čez tri tedne sem morala priti nazaj v laboratorij in nato v ambulanto. Če je bila kri dovolj dobra, mi je zdravnica predpisala naslednji cikel kemoterapije (spet tri četrt ure infuzij), če pa ne, pa me je naročila za čez kak teden, da naj grem ponovno v laboratorij. Lahko se zgodi tudi, da po enem tednu kri še vedno ni dovolj dobra in začetek naslednjega cikla še enkrat preložijo. Jaz sem dala skozi šest takih ciklov. Teoretično je torej to šestkrat po tri tedne, a v praksi se ti vsak cikel lahko malo zamakne, ravno zaradi tega, ker se čaka, da bo kri dovolj dobra, da boš lahko sprejela citostatike. Stranski učinki so različni, ker so tudi terapije različne (ne dajejo vsakemu istih citostatikov in tudi ne enake količine) in ker tudi ljudje na isto različno reagiramo. Na onkološkem so ponavadi delili eno knjižico, kjer so stvari zelo lepo strokovno opisane, naslov je se mi zdi Kemoterapija in vi. Zdaj je na voljo tudi na netu, kot tudi veliko drugih koristnih informacij, na tejle povezavi:
Na prvem obisku vprašaj tudi, če je možno, da ti bodo zaradi kemoterapije začasno izpadli lasje. Če bo zdravnica rekla, da ja, potem se pozanimaj še glede lasulje. Lasuljo je najbolje kupovati takrat, ko imaš svoje lase še na glavi, da ti v trgovini znajo pomagati izbrati pravo. Tudi o tem imaš na citirani povezavi eno knjižico. Pa pripada ti nekaj denarja za lasuljo, vprašaj zdravnico za postopek, da ne boš sama plačevala vsega. Meni so lasje začeli v šopih izpadati kakšnih 18 dni po začetku kemoterapije. (potem so spet zrasli gosti močni, tako da ne obupat, čeprav se sliši zdaj bedno še ta izguba las).
Drugače mi je bilo pa včasih slabo, bila sem slabotna, možgani so bili bolj kot ne v mirovanju (sicer rada berem kakšno zahtevnejšo literaturo, takrat sem pa na TV spremljala Big Brotherja, za kaj več nisem bila sposobna), občasno mi je še voda imela zanič okus, a prav zanič življenje res ni bilo nikoli, vedno je bilo kaj, kar me je držalo pokonci.
Napotnico za lasuljo je meni napisal kar moj internist.
Kar se tiče še kemoterapije – meni so lasje bolj močno začeli izpadati točno 4 tedne po prejemu prvih citostatikov, zato sem se že prej sama pobrila … Se ti v tistem trenutku zdi grozno, a lasje zrastejo nazaj ….
Vse ostalo ti je napisala *marjetica* npr, sama sem vse doživljala dosti podobno.
Pogumno naprej!
Pika
*marjetica*npr in Pika, hvala obema za vse informacije. Informacije od OI sem prebrala, a osebne izkusnje ljudi, ki so sli sami skozi vse to, so cisto druga stvar.
Ce dovolita, imam se vprasanja:
– na kemo in domov se najbrz ne mores vozit sama, si je treba organizirat prevoz ?
– koliko casa traja en tak obisk (pregled, laboratorij, infuzija) – je gneca in dosti cakanja ali je dobra organizacija ?
– sta na dan pred kemo in po njej jedli kaj drugace kot sicer ? Nekaj sem brala o lahki hrani, pa o tem, da je treba potem vsako uro spiti 2 dcl vode.
– koliko stanejo lasulje in ali zadeva srbi, ko jo imas na glavi ? sta nosili se kaj drugega, kaksne rutke morda ? Poleti bo vroce in bo najbrz vse odvec.
– koliko casa po zadnji kemo zacnejo lasje spet rasti ?
Hvala za vse odgovore. Lep dan vama zelim.
Grem kar po vrsti … 🙂
1. pred oz med kemo dobiš v žilo pomirjevala oz nekaj proti slabosti, zato so meni odvsetovali (oz celo prepovedali), da bi sama vozila …. med kemo s citostatiki res nisem, ko sem imela tisti, kot mu sama pravim, “ta lažji” cikel kemoterapij, sem se sama odpeljala domov, ker mi ni bilo nič slabo … Če se voziš od dlje, se pozanimaj glede organiziranega prevoza z rešilnim avtom, sem videla, da je bilo tega kar precej.
2. Najbolje, da prideš čim bolj zgodaj, saj se je tam okoli 8.30 nabralo že kar precej ljudi pred sprejemnim pultom in potem v laboratoriju. Jaz sem prišla že okoli 7.30-7.45, da sem se temu izognila. Po tem, ko daš kri, čakaš kako urco, morda malo dlje, da pridejo izvidi do tvojega lečečega zdravnika, ki te pokliče v ambulanto in da na potnico za kemoterapijo. Če je kri ok, seveda. Potem sledi stavba C in kemo …
3. glede prehrane in lasulje sem ti odgovorila v drugi temi 😉
4. jaz sem imela zadnjo kemo s citostatiki 24.11., cel cikel kemoterapije sem končala 17.2. Lasje so pričeli rast enkrat konec decembra in sredi marca sem bila že prvič pri frizerju 😉
Drži se, če imaš še kakšno vprašanje, pa kar – če bom znala kako svetovati, z veseljem 🙂
Pika
Voznje imam eno uro, tako da bom najbrz res prosila koga, da me pelje. Prevoz z resilnim avtom je pa, kolikor slisim, dolgovezna zadeva, ker ta avto pobira bolnike na domu, jih vse pocaka v Lj, da opravijo, in spet vse razvozi – tako da se mi zdi bolj izhod v sili. Ce mi bo se slabo, bom najbrz zelela cimprej domov pa v posteljo.
Ce te prav razumem, torej nisi narocen na uro, ampak opravis prej, ce prides prej? Hvala, to je pa zelo dragocena informacija; se bom torej potrudila prit cimprej zjutraj.
Pises o kemo s citostatiki in o kemo – to pomeni, da se tudi posamezne terapije razlikujejo med seboj ? Niso vse citostatiki in niso vse enako hude ?
Pika, najlepsa hvala. Saj vem, da mi bo veliko povedala tudi zdravnica, a to bo sele cez 3 tedne, jaz bi pa rada vedela, kaj me caka.
Tako je – prej prideš, prej opraviš. Vsaj pri mojem zdravniku je bilo tako. Sicer sem imela na kartončku vedno napisano tudi uro, a tisti trenutek, ko je dobil moje izvide krvi v svoj računalnik, me je poklical v ambulanto, pa je bilo to vedno prej. Tam opraviš v petih minutah, če ni kakšnih posebnosti in lahko greš že naprej na kemo.
Dejstvo je, da so reševalna vozila prišla vsa naenkrat (okoli osmih, pol devetih), kar pomeni toliko in toliko ljudi v laboratoriju in potem na kemo … če pa si uspel priti pred njimi, si tudi v laboratoriju hitro opravil.
Ja, kemoterapij je ogromno različnih. Jaz sem prve štiri slabo prenašala, ostale tri cikle (3 krat 2, se pravi vse skupaj 6), pa kot da nič ne bi bilo …
Žal nimam papirjev tukaj, da bi ti znala povedati, kakšna je ta ta druga kemo, ampak je bilo tako, da sem imela prve štiri s citostatiki na 3 tedne, te druge pa dva četrtka zapored in potem tri tedne frej, pa spet naslednja dva četrtka zapored in 3 tedne prosto….je bilo kar znosno 🙂
Jaz sem imela mamo, ki je vse to že dala čez in mi je odgovorila na vsa moja vprašanja, tako da presenečenj ni bilo … še celo na prvo kemoterapijo sva šli skupaj, je bilo prav tragikomično no …
Ampak mi je pomagalo, da sem jo imela ob sebi …