ponavljajoči mastitisi
Pozdravljeni,
zanima me, ali mastitis, sploh če se pojavlja pogosteje, lahko vpliva na nastanek raka na dojki?
Ker se mi matitisi pogosto pojavljajo (5-krat pri prejšnjem otroku, sedaj pa že 2-krat-otrok je star šele 6 tednov), vedno na isti dojki, me zanima, ali imate izkušnje z zdravljenjem zamašenih vodov ultrazvočno. Zaradi mastitisov so mi že svetovali, da prekinem dojenje, potem pa mi je svetovalka za dojenje rekla, naj se obrnem še na vas. Zelo si želim dojiti, seveda, zato bi rada poskusila še kaj, da se obvarujem pred mastitisi.
Mastitis dojke je benigna bolezen. Po mastitisu v dojki lahko nastanejo zarastline, ki pa potem povzročajo večjo občutljivost dojk, še posebej v obdobju pred menstruacijo.
Največkrat se mastitis pojavlja v prvih mesecih dojenja, saj lahko bakterija iz otrokovih ustec med dojenjem vstopi skozi dojko v notranjost žleznega tkiva. Ko bakterija vstopi skozi drobne razpoke v bradavici in v dojko, se prične hitro razmnoževati, kar povzroči infekcijo, včasih tudi ognojek.
Do vnetja dojk lahko pride tudi zaradi večje količine mleka v žlezah, ki se ni dovolj hitro in pravilno izpraznilo iz dojke. Za mastitisom pa lahko zbolijo tudi ženske, ki ne dojijo in sicer je možnost za to večja, ob večjih hormonskih nihanjih, največkrat je to v obdobju menopavze.
Mastitis se prepozna hitro, saj dojka postane boleča, otrdela, rdeča. Bolečino, ki nastane ob vnetju dojk, lahko zmanjšate z obkladki in rahlimi masažami dojke, lahko tudi med tuširanjem.
Telesna temperatura se lahko dvigne tudi na 39 stopinj in potreben je obisk zdravnika.
Da do vnetja ne bi prišlo, je priporočljivo redno dojenje oziroma dosledno praznjenje mleka ter ustrezna higiena otrokovih ust in rok. Paziti je potrebno tudi na stres, spanje in prehrano ter na položaj pri dojenju-ne dojite vedno v enakem položaju, da se bosta dojki enakomerno praznili, ter ne spite vedno v enakem položaju, ker lahko na ta način pritiskate na dojko.