Slavistke
Hi!
Rada bi, da mi pomagate. Iskale sem že povsod v pravopisu, a tega nikjer ne najdem. A mi pomagate, slaviste!
Kako se pravilno napiše: 16.12.2004 (brez presledka)
ali 16. 12. 2003 (s presledkom).
kaj pa krajšave, kot recimo R.W.Konwicki ali R. W. Konwicki, torej s presledkom ali brez.
Prosim, še mi pomagate in se vam že zdaj zahvaljujem, čeprav to ne sodi sem.
Sara
Saj sem vedela, da se pišejo vedno presledki za pikami, a sem za vsak slučaj pogledala še v Pravopis. Datumi in okrajšana imena s pikami, vse se piše s presledki.
Ti pa lahko povem, da so jih včasih stavci stavili s polovičnimi presledki.
V novem pravopisu piše:
“Ločila pišemo večinoma brez presledka ob črki ustrezne skladenjske enote ali besede (torej so levo- ali desnostična)” (SP 2001, str. 30).
“Neskladenjsko piko pišemo:
1. za okrajšavami posameznih besed: str. (stran), dr. (doktor), l. (leta), gl. (glej), t. i. (tako imenovani)” /…/,
2. za številkami,
a) kadar zaznamujejo vrstilne številke: na 15. (petnajsti) strani; tako še 29. 11. 1989. leta, 12. sedež v XV. vrsti /…/
3. med deli številk, da ločijo enote različnih stopenj (npr. ure od minut, tolarje od stotinov, včasih tudi tisočice od nižjih enot) ali kot znamenje množenja: ob 8.15 (ob osem petnajst ali ob osmih in petnajst minut), 8055.- SIT (osem tisoč petinpetdeset slovenskih tolarjev), 132.457 (sto dvaintrideset tisoč štiristo sedeminpetdeset) /…/; pika med deli številk je stična, v pomenu ‘krat’ pa nestična in postavljena višje.” (SP 2001, str. 32)
Presledke iz gradiva sem prepisala dosledno. Torej: za piko je presledek pri obeh tvojih primerih, okrajšavi in datumu. Medvedek Pu, žal se tokrat motiš. MetaM, bančniki in uradniki navadno niso slavisti.
LP,
Mojca Tomišić, prof. slov.
Hm, recimo, da se preživljam (tudi) s pravilnimi presledki – sem namreč lektorica! In ti takole “iz prve roke” povem:
1. za vrstilnimi števniki, ki jih izpišemo s števko, seveda pišemo piko in za njo PRESLEDEK, torej: 16. 12. 2003 (s presledkom);
2. prav tako jo pišemo za okrajšavami posameznih besed, recimo profesor – prof. , Jurij Novak – J. Novak; torej je v tvojem primeru pravilen takle zapis: R. W. Konwicki – s presledkom!
To določa Pravopis na strani 32, poglavje Ločila, podpoglavje Neskladenjska raba pike, alineji 249, 252. Je pa res, da stavci stare šole stavijo take presledke s polovičnim razmakom, kar pripomore k estetiki postavitve.
Pozdravček Mojca, imaš zelo zelo prav. Površno sem prebrala odgovore pred seboj in prisegla bi da sem videla, da so v postih pred menoj datumi napisani s presledki – tako samoumevno se mi je zdelo, saj to počnem vsak dan … ja tudi Mediju se zgodi da je površen … mi oprostite? In tako je bilo rečeno tudi na seminarju.
Medi
Še en pozdravček zate draga Mojca in kar odleglo mi je za oproščenje … ha, ha … rada se šalim na svoj račun … in prelistala sem danes gradivo tega seminarja in SLOVENSKI PRAVOPIS, da se malo slovnično osvežim … in če bom kdaj v kakšni slovnični zagati te poiščem in prosim za pomoč, taka iz prve roke je zelo dobrodošla veš …
Lep dan še naprej od
MP