Najdi forum

sem/nisem alkoholik

Stara sem 43 let, visoko izobražena, zaposlena, brez otrok in urejenega življenja, pa tudi videza.
Moje delo je pogosto povezano…hm… spitjem…že 25 let sem na sprejemih ipd., nato pa se mi je zgodilo, da zdaj že vsaj 10 let pijem vsak dan!!!! VSAK DAN! A nikoli nisem bila pijana med ljudmi, nikoli si nisem dovolila, da bi se pijano vedela ali kaj podobnega. Veljam za zelo pametno, lepo urejeno… Imam prijateljico, s katero sva enakih let, prav tako je tudi ona odvisna od vsakdanje kapljice. Pijem pa izključno kakovostna rdeča ina (vem…ni pomembno), a večinoma potem, ko dan zaključim uspešno, nato se usedem in spijem tudi buteljko vina. SAMA ali s prijateljicami, ki pridejo na obisk. Redno obiskujem zdravnika, sem aktivna, tudi fizično, saj skoraj 4 krat tedensko pretečem po 5 kilometrov. Hranim se zdravo, živim tudi sicer zdravo, pijem veliko vode, redno in vsak dan. Zdrava sm tudi po pregledih. Večkrat grem pregledati tudi jetra ipd. Samoplačniško. Pa, vendar. Počasi prihajam v menopavzalno obdobje, se bojim depresij, saj sem sama in brez otrok in družine, delam trdo, zelo trdo, denarja ni veliko zaradi kreditov. Imam občutek, da mi alkohol nič e škoduje, saj pijem takrat, ko sem sita, dobro in zdravo jem, tečem ipd. A me vseeno zanima, če sem res huda alkoholičarka, saj kot pravim že vsaj 10 let pijem vsak dan.

Hvala vam za vašo prijaznost in profesionalnost!

Mina

Na svojo veliko žalost imam precej izkušenj z odvisnostjo od alkohola. Zato naj te popravim pri vprašanju, če si “huda alkoholičarka”, saj ta izraz ne obstaja. Alkoholik si ali pa nisi. Na zdravljenju sem večkrat poslušala, kako so ljudje ugotavljali, da niso padli tako globoko kot ostali. Spet neumnost. Če so pristali na zdravljenju, so bili vsi povsem enako na dnu.
Ali si odvisna od alkohola, ugotoviš na preprost način: ali se lahko upreš vinu, kadar te zamika? Ali je tista buteljka nuja ali zgolj navada? Ali postaneš vznemirjena in napeta, če poskušaš večer preživeti brez alkohola? Ali imaš znake odtegnitvene krize (tresoče roke, znojenje, nespečnost), če se odpoveš alkoholu?
Veliko ljudi spije kozarec vina na dan, saj so številne študije pokazale, da koristi zlasti moškim po 50. letu starosti, pa niso alkoholiki, saj bi se temu kozarčku brez težav odrekli. Dokler iščeš v alkoholu pomiritev, tolažbo, razbremenitev, srečo, si od njega psihično odvisen. Ta odvisnost pa vodi tudi v telesno odvisnost.
Zdi se mi pohvalno, da si toliko razmišljala o svoji težavi in želim ti veliko uspeha pri njenem reševanju!

Dr. Kolšek pravi:

***

Pozdravljena gospodična Mina!

Dobro je, da ste začeli resno razmišljati o svojem pitju alkohola. Ugotavljate, da vam alkohol zaenkrat še ne povzroča škode. Lahko rečeva, da imate srečo in upam, da boste poleg sreče uporabili tudi svoje sposobnosti in spremenili svoje pivske navade. Po vseh dosedanjih strokovnih spoznanjih je vaše pitje zagotovo vsaj tvegano, če ne več.
Pitje alkohola lahko na nek način poenostavljeno primerjamo z vožnjo avtomobila: ne obstaja netvegana vožnja – takoj sedemo v avto in zapeljemo obstaja določeno tveganje za nezgodo. Bolj ko upoštevamo pravila, manj je možnosti za nezgodo. Bolj ko tvegano vozimo, več je možnosti, da bo prišlo do nezgode in bolj ko kršimo pravila, več je možnosti, da bo nezgoda huda. Nekateri posamezniki se pravočasno zavejo, da je kršenje pravil preveč tvegano početje, izkoristijo srečo, ki so jo imeli in spremenijo način vožnje še preden povzročijo nesrečo, mnogi pa, žal, do tega spoznanja pridejo šele po nesreči (če imajo srečo, da jo preživijo) – neredki z nepopravljivimi posledicami. Torej, sami se boste odločili, v katero skupino se boste uvrstili. Če se boste odločili za spremembo pivskih navad, lahko to izpeljete sami, če pa ne bo šlo, pa poiščite ustrezno pomoč (podatke dobite na spletni strani http://www.nalijem.si pod zavihkom Kam po pomoča; na tej strani dobite tudi podatke o manj tveganem pitju).

V vašem pismu sprašujete, ali ste res alkoholičarka. Zato še nekaj besed o alkoholizmu in si lahko sami odgovorite. Prehod med tveganim oziroma škodljivim pitjem in alkoholizmom je zabrisan – »zgodi se« brez povsem jasnih znakov, gre za proces, za počasno pot navzdol, človek sam tega prehoda ne zazna. Ko se zave, da je šel predaleč, je že nekaj časa tam. Prav tako je težko reči zunanjemu opazovalcu: od danes naprej veljaš za alkoholika, včeraj pa še nisi bil. Zato je Svetovna zdravstvena organizacija določila 6 meril, po katerih lahko rečemo, da gre pri nekom za alkoholizem – če za nekoga veljajo vsaj 3 od teh meril, lahko postavimo diagnozo alkoholizem oz. zasvojenost z alkoholom. Ta merila so:
1. večanje tolerance za alkohol (poenostavljeno: človek »prenese« več alkohola kot pred leti)
2. močna želja po alkoholu
3. težave pri obvladovanju pitja alkohola (človek popije več, kot je nameraval oz. pije tudi ob neprimernih priložnostih – n.pr. vozi pod vplivom alkohola)
4. posvečanje pitju bolj kot drugim aktivnostim in obveznostim (oz. zanemarjanje drugih aktivnosti na račun pitja)
5. vztrajanje v pitju kljub škodljivim posledicam
6. težave ob prenehanju pitja.

Če si boste odgovorili, da pri vas še ne gre za alkoholizem, imate možnost, da z zmanjšanjem pitja zmanjšate možnost, z opustitvijo pitja pa izničite možnost, da bi postala alkoholičarka. Če pa boste ugotovili, da izpolnjujete merila za diagnozo alkoholizem, vam svetujem, da se o tem pogovorite s svojim osebnim zdravnikom ali z alkohologom ali pa se pridružite skupini ljudi, ki si z medsebojno pomočjo izboljšuje svoje življenje brez alkohola (skupine AA).
Želim vam, da ste s seboj povsem iskreni in da se boste modro odločili.

Lep pozdrav,
Prim. Marko Kolšek
Katedra za družinsko medicino Medicinske fakultete v Ljubljani

I Domišljija je pomembnejša od znanja. Znanje je omejeno, domišljija pa poganja svet. Albert Einstein I Naročilo na ePosvet: https://med.over.net/svetovalec/andreja-verovsek I

moje ime je Saso sem en po mojem mnenju en velik alkoholik.
vsak tretji ali četrti dan se napijem -razlog služba vsak dan 2 uri vožnje fizično delo ,

Vedno najdem en izgovor za kaj spit -slabo otroštvo-slabi odnosi v službi -kriza let premelo dosegu v življenju kaj kaj naj naredim

Služba ni razlog. To je izgovor. Razlog tiči v tvojem nezadovoljstvu s samim seboj in svojim življenjem, kar te je pripeljalo do tega, da si se začel umikati v alkohol.
Zdaj je čas, da se obrneš vase in začneš pri črki A, kaj v resnici ti ni všeč in bi moral spremeniti. Potem se boš lotil še alkohola.

I Domišljija je pomembnejša od znanja. Znanje je omejeno, domišljija pa poganja svet. Albert Einstein I Naročilo na ePosvet: https://med.over.net/svetovalec/andreja-verovsek I

New Report

Close