Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Estetska in plastična kirurgija grrrrrrrrrrrrrrrrrrr- ti ogrci

grrrrrrrrrrrrrrrrrrr- ti ogrci

Imam že čez 30 let in imam dokaj čisto kožo, razen pred menstruacijo dobim nekaj mozoljčkov. Problem so le ogrci – ja, grrrrrrrrrrrrrrrr, ker vidim, da so zelo trdovratni. Sicer hodim vsake toliko na nego obraza (npr. 3 x letno), vendar opažam,da se mi še vedno precej delajo na bradi in na ubogemu nosu. Sicer niso več črni črni kot v mladosti, so nekoliko bolj svetlejši, ampak sploh na nosu imam zaradi njih tudi zelo razširjene pore.
Zanima me, kaj je najboljša nega za te ogrce??? Kožo si lepo negujem, kozmetika, ki jo imam, mi ustreza. Kaj naj potem še naredim, da se znebim teh ogrcev in velikih por? Ali obstaja kakšna reč, na osnovi katere se stanje kožo z ogrci bistveno izboljša? Bila sem tudi že na nakaj kemičnih pilingov; koža je dobra nekaj časa, potem pa vse po starem … Je kakšna metoda, poseg, kakšno domače zdravilo, da odpravim te nagravžne črne črve?

Ogrci ali strokovno “komedoni” so po svoji strukturi retencijske infundibularne ciste in so primarne -prvotne spremebe v procesu aken.
Kaj to pomeni?

V bistvu gre za blago motnjo v poroženevanju dela skupnega izvodila lojne žleze in vrhnjega dela dlačnega mešička (natančneje zgornjega dela infundibuluma mešička, ki se odpira na površino kože in ga laično mnogi imenujejo “kožne pore”) . Zaradi tega prihaja do tvorbe keratinskega – roževinastega čepa, ki zapre mešiček v katerem se sedaj nabira predvsem roževina (iz fragmentiranih dlačic, in celic infundibuluma), kot tudi del loja iz lojne žleze, ki se izliva prav v to področje. Celotna struktura se zato razširi (poensotavljeno: “napihne kot balonček) in tako nastane drobna cistična formacija, ki se na zunaj kaže kot drobna okrogla bunčica, kožne barve. Pogosto se izvodilo razširi in v njem vidimo keratiski čep, ki je pogosto pigmentiran (črnikaste barve) . Če ga izstisenemo (kar odsvetujem!!!) se vsebina izloči – temnejši roževinasti čep in belkasto rumenaksta masa sestavljena iz roževine in loja.

Obstajajo tudi drugi tipi in mehanizmi nastanka komedonov ( elastotični, organoidni itd..), ki pa so zelo redki.

Proces nastajanja komedonov je prisoten praktično pri vsakem posamezniku,( skoraj vsak je že imel ali občasno opaža kakšen “ogrc”). Pri nekaterih pa je zelo izražen in je tovrstnih spremeb obilo. Običajno gre pri takih posameznikih za prvo obliko aken – tako imenovane akne komedonica. Če se ob takšnih komedonih pojavi vnetje, tedaj vidimo “prave mozoljčke” in govorimo o papuloznih ali papulopustuloznih aknah. Vnetje komedona lahko sprožimo tudi sami, predvsem s stiskanjem ali drgnjenjem ali nepravilno terapijo. Ob tem prijhaja lahko do “pokanja” ali “puščanja” – vsebina komedona prehaja v okolno kožo, kar povzroči reaktivno vnetje.
Zato načeloma odsvetujemo stiskanje ali izstiskanje komedonov, saj z izstiskanjem komedona ne bomo odpravili (smo ga le izpraznili in se bo čez čas ponovno napolnil in ponovil) hkrati je visoka verjetnost, da bomo povzročili vnetje.

Torej, kako postopati?
Treba je vedeti, da je vzrok nastajanja komedona dedno pogojen ( kakšen tip dlačnega mešička imamo, kako velike in aktive lojnice, kakšno bo poroženevaje…) vse to so dedno določene lastnosti (tako kot naprimer kakšno barvo las imamo, a so naši lasje ravni ali kodrasti…). Zato ne obstaja neko negovalno ali kozmetično sredstvo , kremica ali razni toniki, čistila, kozmetična nega itd, ki bi komedone za vedno odpravila.

Dermatologi, se poslužujemo kombinacije postopkov in zdravljenja, ki na eni strani delujejo “komedolitično” (to pomeni, da zmanjšujejo že prisotne komedone), na drugi pa sredstva, ki delujejo “komedostatično” (pomeni, da preprečujejo nastajanje novih komedonov).

Metode in zdravila so različna in se pri vsakem pacientu odločamo individualno .

Od komedolitičnih postopkov najpogosteje uporabljamo medicinske kislinske pilinge (običajno s 30% salicilno kislino) – !(ne mešati pravih dermatoloških pilingov z raznimi “pilingi”, ki jih opravljajo v kozmetičnih salonih ali sami doma.)

Pri nekaterih je zelo uspešen laserski piling z Er:YAG laserjem.

Vsako takšno zdravljenje nato nadaljujemo z uporabo zdravil (v obliki krem ali gelov), ki jih predpišemo na recept (najpogosteje iz skupine retinoidov, ali azelainsko kislino, itd…)

Ko dosežemo izboljšanej, pa uvedemo stalno nego z uporabo določenih (lahko tudi kozmetičnih) sredstev, ki vsebujejo nizke odmerke enega ali kombinacije komedostatičnih učinkovin ter občasne -mogoče 1x do 2x letne vzdrževalne terapevtske posege (npr. ponovitev laserja ali pilinga)

Potrebno je vedeti, da je takšne postopke treba ponavljati, uporabo zdravil pa redno nanašati dalše obdobje (mesece ali celo leta) – kar pa se seveda sproti prilagaja. Ko namreč dosežemo zadovoljiv učinek -včasih že po 3 mesecih, se terapija postopoma zmanjšuje na vzdrževalno nego, ki pa jo je potrebno izvajati stalno. Saj se komedoni lahko po prekinitvi v nekaj mesecih do leta ponovno pojavijo. Pojavljajo se namreč lahko kar visko v starost in še zdaleč niso le neka najstniška “nevšečnost”.

Torej, če so komedoni pri vas trdovraten problem, jih samo z nekimi “domačimi” zdravili in obiski pri kozmetičarki ne boste odpraviti.
Kar se nege tiče, je pomebno predvsem to, da ne uporabljate mastnih krem ali kakršnih koli olj, itd.
Komedone lahko poslabšajo ali sprožijo tudi halogenirani oglikovodiki, nekatera mineralna olja itd… zato so pomebni tudi podatki o vašem delavnem okolju, morebitnih drugih zdravilih itd….

Lp

B.Žgavec

asist.Borut Žgavec dr.med. Specialist dermatovenerolog, dermatopatolog Dermatološko medicinski in laserski center Dimnik + Žgavec [url=http://www.proderma.si/]http://www.proderma.si/[/url] Leskoškova 9d Tel: 031 574 912 Dermatološka klinika UKC, Ljubljana

Hvala za vaš odgovor! Priznam, da sem prvič v življenju spoznala” ogrce …
Pišete o tem, da naj ogrcev ne stiskam. Sama se seveda izogibam, da bi jh, saj se mi potem pojavijo še mozoljčki, vendar pa verjetno je prav,da si jih hodim čistit k kozmetičarki, a ne?
Zanima me kaj mislite ali bi bila kura z diamantnim pilingom primerna za mojo kožo? Ali diamantni piling tanša kožo?

New Report

Close