Lepo pozdravljeni.
Stara sem 33 let, na obrazu imam občutljivo in tanko kožo, še posebej okoli nosa so vidne žilice (podobno kožo ima tudi mami). Pri zelo visoki poletni vročini sem opazila, da sem bila vsa rdeča v obraz. Drugače sem svetle polti, vendar mi npr. puder, če ni pravega odtenka, barvo obraza “potegne” na rdečo, tako da uporabljam rumene tone kozmetike.
Zanima me, kako je z odstranjevanjem kapilar – ali bi bilo primerno tudi za moj tip kože? Predvsem pa, kako učinkovito je in kakšne so možne posledice takega posega? Ne bi namreč rada, da bi se lotila odstranjevanja žilic in bi potem vse skupaj izgledalo še slabše, kot sedaj.
Najlepša hvala za pomoč in lep pozdrav.
Pozdravljeni!
Razširjene krvne žilice na obrazu so pogosta “motnja”, ki lahko nastane zaradi različnih vzrokov.
Glede na opis vaših težav lahko do neke mere predpostavljam, da gre najverjeteje v ozadju za blago obliko rozacee ali k rozacei nagnjenemu tipu kože.
Vaša polt (svetla) je zelo primerna za lasersko odstranjevanje omenjenih žilnih spremeb in so tudi pričakovani rezultati dokaj ugodni.
Pomembna je tudi prava izbira laserja.
Poznamo namreč več vrst tako imenovanih “vaskularnih” laserjev s katerimi uničimo razširjene krvne žile a ne delujejo vsi na vse tipe žil enako učinkovito. Načeloma velja, da čim bolj drobne so žilice, tem težje jih je odstraniti. Včasih je potrebno izbirati kombinacijo različnih laserjev.
Postopek je potrebno običajno ponoviti (2 ali 3x).
Stranski učinki so redki a možni tako kot po vsaki laserski terapiji.
Rdečina in vnetje po laserski terapiji sta normalna in pričakovana in se vedno pojavita. Rdečina postopno izgineva nekaj dni redko do tednov. Tudi drobne krastice (ki predstavljajo blago opeklino povrhnjice) so lahko normalno pričakovane in se popolno zacelijo.
Zelo redko lahko laserska terapija zapusti trajnejše vidne posledice. Možen je pojav drobnih brazgotinic na mestu predhodnih žil, ki so običajno nekoliko vgreznjene. Je pa to res zelo redko in še takrat so te spremembe manj vidne kot prej prisotne rdeče razširjen žilice.
Če je izbira laserja prava in poseg opravljen strokovno ( zdravnik specialist, vešč laserske terapije) je pričakovani rezultat bistveno izboljšanje in ne poslabšanje.
LP
B.Žgavec
asist.Borut Žgavec dr.med.
Specialist dermatovenerolog
Dermatološko medicinski in laserski center Dimnik + Žgavec
Leskoškova 9d
Tel: 031 574 912
Dermatološka klinika UKC, Ljubljana
Lepo pozdravljeni in najlepša hvala za vaš odgovor.
Ko ste omenili, da je moja koža verjetno nagnjena k rozacei, sem si malo prebrala o tej bolezni in moram reči, da bo najbrž kar držalo. Do sedaj sem mislila, da imam samo zelo občutljivo kožo, v zadnjem času morda tudi zaradi probavanja različnih krem, ki mi ne ustrezajo in sem mislila, da je to razlog, da me koža peče in je pordela. Zdaj sem si za silo naročila kremo Avene za netolerantno kožo, ki jo bom uporabljala zvečer in Avene hidratantno z zaščitnim faktorjem 25 za podnevi, saj se mi je zdelo, da bo najbolje, da uporabljam čim bolj blage kreme, da se stanje malo umiri. Vas pa bi prosila, če mi lahko karkoli svetujete, kako naj negujem tako kožo, da bi se trenutno stanje umirilo in bolezen ne bi napredovala. Naj uporabljam še kakšen tonik ali serum? Kaj bi bilo najbolje?
Zavedam se tudi, da bi bil priporočljiv obisk dermatologa. Problem je, ker se trenutno nahajam v tujini in zna biti to kar velik strošek, domov pa pridem šele po praznikih. Zato me zanima, kako običajno poteka zdravljenje, če gre za blago obliko rozacee in ali je priporočljivo, da se dermatologa obišče čim prej ali ni problem, če se še malo počaka? Pa zanima me tudi, kako učinkovito je zdravljenje.
Upam, da vas ne obremenjujem preveč… Zelo sem vam hvaležna za pomoč in se vam že v naprej zahvaljujem za pomoč.
Lp.
Spoštovani,
da ne odpiram nove teme, vam bom vprašanje zastavila kar tukaj. Bila sem pri dermatologinji, ki mi je po celotnem obrazu odstranjevala žilice z vaskularnim laserjem, vendar ne vem katerim. Lahko povem samo to, da je bil snop svetlobe rumeno-zelen.
Ponesreči se mi je malo zasmodila tudi obrv, zato me zanima, če mi bodo tam dlake zrasle nazaj ali ta laser deluje tudi na dlake?
Hvala za odgovor!
Spoštovani!
Večina vaskularnih laserjev ima znaten absopcijski delež tudi v melaninu (pigmentu, ki ga imamo tudi v dlakah) in zato delujejo tudi na dlake, vendar pa so laserski parametri, ki ji nastavimo za odstranjevanje žilic precej drugačni od tistih za dlake (trajanje pulza nastavimo za žile bistveno krajše, fluenca večja,) zato menim, da kljub temu, da se je dlakica “zasmodila”, je ostal dlačni mešiček nepoškodovan in bo dlakica (obrv) ponovno zrasla. Seveda je to odvisno tudi od vrste laserja (nekateri imajo valovno dolžino, ki je bolj učinkovita za dlakice, drugi pa na dlake delujejo minimalno – z njimi dlak ne moremo zelo uspešno odstranjevati)
Ne vem pa kako veste, da je bil snop rumeno-zelen, saj morate imeti med laserko terapijo oči zaščitene ( zaprte). V kolikor pa ste imeli očala, pa le ta barvo spremenijo. 🙂
LP
Spoštovani!
Tudi sama imam kapilare na obroazu, predvsem v okolici nosa. Glede na to da sem stara 21 let, me te zelo motijo. Pred kratkim sem bila v kozmetičnem salonu na koagulaciji kapilar, kjer so mi večje kapilare odstranili in sem bila z rezultatom zadovoljna. Vendar pa so mi v roku enega tedna počile dodatne žilice, veliko večje kot prej in tudi po licih, bradi. Zanima me, s čim naj preprečim pokanje kapilar, saj nimam denarja, da bi vsak teden hodila na koagulacije, ki stanejo 50€, pa tudi zelo boleče so. Pričela sem uporabljati kreme, ki sem jih dobila v salonu, ki naj bi krepili kožo in preprečili nastanek kapilar, vendar se mi zdi stanje kože le slabše. Zanima me tudi, ali obstajajo kakšni dermatološki posegi na napotnico, ki jih krije zavarovalnica, da se te kapilare odstranijo, ali vsaj prepreči nastanek novih. Imam tudi atopijski dermatitis, ravno na tem delu obraza, ter alergije (vsakdan mi teče iz nosa).
V pričakovanju Vašega odgovora Vas lepo pozdravljam!
Echo
pozdravljeni,
jaz se bom tudi kar na to temo pripela. imam težave z obraznimi kapilarami. razmišljam o laserskem odstranjevanju vendar bi rada pred samim postopkom razjasnila eno stvar. po celem obrazu (tudi telesu) imam pegice, ki niti pozimi ne izginejo. zanima me ali po laserskem odstranjevanju žilic izginejo tudi pegice? poleti nebi rada izgledala pretirano šekasto v obraz s področji kjer so pege in s področji kjer peg ni.
hvala.
Spoštovani,
malo pozno vam pišem in hvala za vaš odgovor! Pišem pa toliko, da poročam o rezultatu, če bo imel morda še kdo enak problem.
Nekaj obrvi je sicer zrastlo nazaj, ene par pa ne. Kupila sem si še serum za pospešitev rasti obrvi in je mogoče tudi to malo pomagalo.
Za barvo svetlobe med lasersko terapijo pa se mi zdi, da je dermatologinja omenila, da bom videla rumeno-zeleno svetlobo, tako da ne vem, kakšne barve je bila v resnici. Sem pa imela seveda zaščitene oči 😉
Prijeten dan še naprej.
Malce zapozneli odgovor a vseeno se mi zdi tema pomembna in odgovarjam:
Najprej za “echo”:
Vedno se “zgrozim” ko slišim, kaj vse se počne v Sloveniji v kozmetičnih salonih, predvsem pa koliko ljudi je še vedno preveč zaupljivih za tovrstna prepričevanja. Odstranjevanje kapilar je dermatokiruški poseg, ki zahteva zdravstveno obravnavo specialista dermatologa. Premalo je časa in prostora, da bi vam opisal kaj vse se lahko s takšnim postopkom v kozmetičnem salonu lahko povzroči in kakšne so nevarnosti. Žal tudi tisti ki takšne posege “na črno” opravljajo tega ne vedo.
To je tako, kot bi si šli v kozmetični salon odstraniti žolčne kamne ali operirati dojke…itd
Uspešnost terapije odstranjevanja kapilar (strokovno temu pravimo teleangiektazije in v resnici v večini primerov ne gre za razširjene kapilare temveč postkapilarne venule in drobne arteriole) je odvisna od številnih dejavnikov: vzroka – zakaj so se pojavile? – (če je vzrok še prisoten in ga ne zdravimo, se bodo nove naprej pojavljale) potem od individualnih lastnosti (prisotnost citokinov -rastnih dejavnikov v koži, ki stimuliurajo rast in širjenje krvnih žil), spremljajočih bolezni, itd…
Odvisna je tudi od metode s katero odstranjujemo: metoda prvega izbora so vaskularni laserji, ki pa tudi različno delujejo na različne tipe žil ( nekatere imamo za večje in globje žile, druge za manjše povrhnje, rdečico…itd) Že razlike v laserjih so ogromne ( če omenim semo cenovni razred: poceni laserji in IPL -ji ki se pogosto uporabljajo v kozmetiočnih salonih so reda velikosti med 10 000 in 20 000 evrov, medicinski laserji pa se začnejo od 80 000 evrov naprej , večina pa preko 100.000 evr. ) Seveda so tudi velike razlike v delovanju, zanesljivosti…in učinkovitosti).
V večini primerov je potrebno terapijo ponavljati ( nekje med 3 do 5x – odvisno spet od vzroka, individualnih lastnbosi…itd)
Žal spadajo tovrstne “razširjene ” kapilare med estetske motnej ( razen posebnih prirojenih hemangiomov…) in jih zdravstvena zavarovalnica ne plača, na sploh pa so tovrstni laserji redki in se v javnem zdravstvu uporabljao za zdravljenje drugih obolenj…
pozdrav
Žgavec
Odgovarjam se na “tamala_hruskica”:
Najprej bi se res rad opravičil, saj ne vem, kako se mi je vaše vprašanje “izmuznilo”. Čeprav težavo že rešujete, pa je tema zanimiva in zato z dolgo zamudo odgovarjam.
Zdravljenje rozacee z vaskularnimi laserji in nekaterimi drugimi svetlobnimi napravami, se je v zadnjih letih pokazalo kot uspešno, vendar je treba omeniti nekaj dejstev.
Prvič, ni vsak tip rocacee enako dovzeten za tovrstno terapijo ( uspehi niso pri vseh enko dobri).
Drugič laserska terapija NE nadomesti drugih oblik zdravljenja in je zelo pomembna dodatna terapija ter kar je pomembneje, vzdrževalna terapija, ki zmanjšuje pogostost poslabšanja boplezni!
Tretjič, je tudi trenutno edina terapija, ki deluje na teleangiektatično- eritematozno obliko rozacee ( po domače: zmanjšuje rdečico, razširjene krvne žilice, kar se z NOBENO drugo terapijo, mazanjem…itd ne da doseči).
Četrtič: Uspeh je odvisen tudi od vrste laserja. Večkrat sem na forumih omenil, da laser ni ena naprava, temveč, da poznamo številčne vrste, tipe …itd laserjev … vsak za določene indikacije.
Za rozacejo se je pokazala najbolj učinkovita kombinacija različnih laserjev. Sam najpogosteje začnem z vaskularnimi laerji (običajno Nd:Yag 1064 nm, ) ki ga kombiniram z intenzivno “flash” terapijo ( valovni spekter med 470 in 980 nm) , kar se je pokazalo za učinkovito.
Terapijo se ponavlja v mesečnih razmakih (običajno 3 do 5 terapij (pogosteje je potrebnih 5) odvisno spet od posameznika do posameznika, nato pa se za vzdrževanje terapijo ponavlja glede na klinično stanje in potek bolezni, najpogosteje pridejo pacienti 2x na leto, nekateri na tri mesece spet drugi le 1x letno ali 1x na dve leti….. Pač odvisno od poteka bolezni, izraženosti, tipa, ….itd.
V poletnih mesecih se s terapijo običajno preneha ( le pri nekaterih res discipliniranih in zavednih pacentih, ki so terapijo imeli že večkrat, včasih nadaljujemo tudi preko poletja…).
Kot sem že omenil, pa je ob tem potrebno vodenje pacienta, spemljanje in individualno prilagajanja.
s terapijo pa lahko začnemo pri vsakem bolniku z rozaceo ne glede koliko časa bolezen že traja.Nikoli ni prepozno…. 🙂
Upam, da sem podal vsaj osnovno obrazložitev
Lepo vas pozdravljam