background risk
Zanima me če sem prav razumela…
Stara sem 35 let in tudi ko bom rodila bom stara 35 let… NS sem opravljala v 12.tednu , prav tako sem na isti dan dala kri za dht , izvid ns je bil dober ga je pa pokvaril dht , tako da mi pripada ac… Sedaj pa k problemu… na izvidu imam background risk 1:251 , kar pa mislim da mojim letom ne ustreza…
Pri enem vašem odgovoru sem brala kakšni so ti background riski za določena leta (na žalost tega odgovora ne najdem) mislim da je ta risk za 35 let 1:356..
Zdaj pa me zanima, to velja najbrž za vse nosečnice pri starosti 35 let ali je še kar lahko vpliva na to številko… ker imam v kratkem pregled pri svoji gin. ki je opravila ns bi jo rada prosila da mi na novo izračuna , ampak me je strah da bo prepričana v svoj prav, rada bi imela pravilen izračun , nekaj zaradi moje psihe , nekaj pa zaradi tega ker grem na ac..
Aja pa še to najbrž se potem tudi adjusted risk kaj spremeni … ali ne…
Ta stvar me že kar nekaj časa mori , zato lepo prosim za odgovor…
Spoštovani,
razlika v izračunih kljub uporabi istega programa je možna zaradi žal različnih nastavitev, za kdaj velja izračun. Izračun lahko velja za čas opravljanja preiskave ali za čas PDP, številki pa sta različni zato, ker plodovi z DS tudi sami od sebe odmirajo tekom nosečnosti, če jih ne odkrijemo. Takšnih plodov je 1/3, zato je tveganje rojstva živega otroka z DS le 2/3 tveganja ploda z DS pri 13 tednih nosečnosti. Previsoka tveganja bi se torej korigirala na dogovorjeno raven ob PDP, če ginekologinja program tako nastavi v osnovnih nastavitvah programa.
Pozdravljeni,
Vaš odgovor me je precej presenetil, 30% razlika je pa vendarle zelo pomembna, zlasti ker na tem izračunu temelji (niti ne tako poceni) pravica do AC. Torej načeloma lahko pri eni nastavitvi programa nosečnici pripada AC, pri drugi pa ne? Sem šla pogldat svoj izvid in na njem res piše, da gre za “risk at term” torej tveganje ob PDP, ampak predvidevam, da ginekologi te razlike običajno ali nikoli ne pojasnijo.
lep pozdrav
Mojca
Kaj naj rečem? Bistvo je včasih skrito očem in profesionalci nismo vedno tisto, za kar se izdajamo. Se nečemu priučiti ni enako kot se tega naučiti. Te razlike v naši družbi mnogi še dolgo ne bodo doumeli, saj gre za zelo splošen pojav tudi izven medicine, ki sega v same vrhove politike in gospodarstva.
Ma sem bila kar malo šokirana nad odgovorom in niti nisem več sledila temi , prav tako nisem vedela če sem prav razumela … zdaj če prav razumem bi jaz lahko imela tudi boljši rezultat ns , zdaj je že kar je , sem šla na ac in čakam na rezultate , pa bi vas kar na tem mestu vprašala tole… rečeno je bilo da dobim hitri test , vendar da ni tako natančen kot potem rezultat čez tri tedne … ok ampak koliko pa se lahko zanesem nanj…. ma me je kar strah pošte :((
Samo to pa res morem rečt tile rezultati ns so res malo čudni, če lahko imajo ženske tako različne rezultate glede na to kak program ima g… :((,
Spoštovani,
ne gre za “natančnost testov” temveč za to, da klasični kariotip, na katerega se čaka 3 tedne, pokaže vse možne odklone v kromosomski zgradbi, torej v številu kromosomov (med te spada tudi Downov sindrom), ter v zgradbi kromosomov (manjkajoči delčki – delecije, prestavljeni delčki – translokacije, obrenjeni delčki – inverzije ipd.), medtem ko FISH ali PCR pokažeta le številčne napake v najpogostejših kromosomih (21, 18,13 X in Y).
Pozdravljeni,
imam vprašanje glede nuhalne svetline, oz. tveganja glede na leta (background risk). Zanima me, zakaj so si izračuni glede na background risk tako različni pri vsaki posameznici posebej? Na primer jaz sem imela pri 23 letih background risk 1:999 (NS opravljena pri Vas v Dravljah, na nuhalni sem bila en mesec pred 23. rojstnim dnevom, PDP je bil pri 23,5 letih), medtem ko je ena prijateljica imela pri 25 letih background risk 1:1317 (nuhalna opravljena v NM, rodila je že pri 26 letih), neka tretja prijateljica pa ima sedaj pri 27 letih background risk 1:1191 (NS opravljena v Dravljah).
Nekako mi ni logično, da ima prijateljica pri 27 letih manjše tveganje glede na leta, kot sem jih imela jaz pri 22-23 letih, zakaj je temu tako? Sicer se ne obremenjujem preveč s temi številkami, ker samo to so, ampak vseeno, če bi imela že pri background risk-u manjše tveganje, bi bilo verjetno tudi pri adjusted risk-u še manjše tveganje – vsaj občutek je boljši 🙂 Sem mislila, da so ti programi vsi nastavljeni enako, ne da se tako razlikujejo… Kakšen background risk lahko pričakujem v torek, ko imam NS pri Vas v Dravljah? V času preizkave bom stara 26,5 let, na dan PDP pa bom cca. 1 teden pred 27. roj. dnevom.
Hvala in lep pozdrav.
Spoštovani,
žal vam takole težko odgovorim, ker ne vem, če se niso pri tipkanju vaših podatkov kje zmotili ali pa je bila uporabljena kakšna starejša različica programa, mogoče pa je bil program pri vas nastavljen na tveganje v času opravljanja NS, kajti otrok z DS se živih ob PDP rodi 1/3 manj kot jih je prisotnih v času opravljanja NS. Program se da seveda nastaviti po želji, čeprav se meni osebno zdi pravšnja nastavitev tveganja v času pričakovanega poroda, saj nas v bistvu to zanima, ne, koliko je DS v času NS. Nenazadnje se tudi background risk neprestano spreminja na dan preiskave, ker je to z vsakim dnem trajanja nosečnosti tveganje dejansko manjše, medtem ko bo tveganje na PDP kadarkoli v nosečnosti izračunano enako. Kakorkoli, počakajmo zdaj na izvid NS na novo. Problem bi bil, če bi bil vaš adjusted risk nekje okrog 1:300, kjer pa se lahko lomijo kopja okrog tega ali je tveganje izračunano na PDP ali na čas izvajanja NS.
Teh številk ne vem na pamet, so pa v tabeli v programu za izračun tveganja ob NS. Obstajata pa dve osnovni nastavitvi programa, ki je lahko pri različnih izvajalcih različno nastavljena in sicer program lahko upošteva dejstvo, da približno 1/3 plodov s T21 odmre tekom nosečnosti in lahko bodisi izračuna tveganje T21 v času preiskave (višje tveganje) ali v času PDP (nižje tveganje) in enako velja tudi zgolj pri upoštevanju starosti.