Sindrom zapestnega prehoda
Pozdravljeni.
Sem 39-letni arhitekt, ki v zadnjih dveh mesecih doživljam predvsem ponoči in zjutraj težko mravljinčnje v prvih treh in pol prstih obeh rok, ki jih otresanje rok ne ublaži. Šel sem na elektrofiziološko preiskavo zaradi suma na utesnitev medialnih živcev v področju zapestnih prehodov.
Povzetek preiskave se glasi:
Z meritvami prevajanja v motoričnem nitju izmerimo podaljšan končni čas vala M za desni medialni živec in primeren končni čas vala M za levi medialni živec. Ob meritvi v senzoričnem nitju izmerimo upočasnjeno prevajanje za oba mediana živca. Prevajanje v ulnarnih živcih, vključno z zakasnitvijo vala F, je v mejah normale.
MNENJE:
Pri preiskovancu s težkimi simptomi značilnimi za sindrom zapestnega prehoda najdemo nevrofiziološke nenormalnosti združljive z utesnitvijo medialnih živcev v področju zapestnih prehodov desno zmerne stopnje. Levo je utesnitev blage stopnje.
Priporočamo razbremenitev rok, uporabo opornic za obe zapestji in prste prek noči ter pregled pri kirurgu plastiku.
Na pregled k kirurgu plastiku bom vsekakor šel, nisem pa navdušen nad možnostjo operativnega posega v zapestju.
Kaj menite vi? Obstajajo še kake druge metode in ali se sitaucija lahko sčasoma sama tudi izboljša. Mislite, da ima dolgotrajni položaj rok v isti drži negativni učinek (sem namreč arhitekt, veliko delam za računalnikom, in tudi glasbenik, za oboje so namreč značilne dolgotrajne iste drže rok).
Najlepša hvala za vaš odgovor.
Miro
Zelo redko se sindrom karpalnega kanala pojavi hkrati na obeh rokah, kar mi je zelo sumljivo in sumim, da je morda izvor vsaj na eni roki zaradi obrabljenosti v vratnem delu hrbtenice. V obeh primerih vam z manualno terapijo lahko pomagamo, zato vas vabim na pregled, kjer bomo natančno ugotovili vzrok vaših problemov in določili način zdravljenja.
Lep pozdrav,